De Ajax-fotograaf DAVID Erfgoed 16 Een 8 voor Otto! Juichende Ajacieden in beeld, het lijkt door de jaren heen een specialiteit van Louis van de Vuurst, Ajax' huisfotograaf. Binnen niet al te lange tijd gaat Louis, na vele jaren aan de club verbonden te zijn geweest, met pensioen. Zoals u misschien weet, was vorig seizoen het allerlaatste sei zoen van huisfotograaf Louis van de Vuurst. Omdat Van de Vuurst een gigantische staat van dienst heeft binnen ons aller Ajax willen wij hem en zijn werk in deze rubriek uitlichten. Louis van de Vuurst heeft jaren lang onnoemlijk veel Ajax-platen geschoten, van Ajax 1 tot diverse verenigingsactiviteiten zoals de bordjesclub. Gelukkig weten we tegenwoordig wie het beeld materiaal heeft geschoten, maar zo'n 30 jaar geleden was dat lastiger. Het Ajax Archief heeft veel analoge foto's waarvan niemand weet wie ze geschoten heeft en, belangrijker nog, wie er op staan. Gelukkig zijn er nog vele kenners die deze beelden wél kunnen omschrijven. Zij doen dit op het Ve/eAjac/eden-platform. In de eer ste fase van dit project hebben de vrijwilligers foto's beschreven vanaf om en nabij 1918 tot begin jaren '90. Foto's van Dolf van Kol tot en met Ton Wickel zijn nu terug te vinden in het digitale archief. Het tweede Ve/e Ajac/eden-pro- ject, genaamd Ve/e Ajac/eden 2.0, is sinds kort van start gegaan. Hier worden zo'n 89.000 digitale beelden aangeboden van Louis van de Vuurst. Het digitale deel bestaat vooral uit foto's vanaf midden jaren '90, toen men over ging op digitale fotografie. Dit materiaal moet een grote groep Ajacieden aanspreken. Denk alleen al aan de diverse hoogte punten uit het seizoen 1995 en 1996. Uiteraard heeft Louis ook veel analoog materiaal. Dit wordt as we speak gedigitaliseerd door Picturae. Op den duur wordt het ook aangeboden op het Ve/e Ajac/eden-platform. Een bij zondere fotoserie van Louis is de bouw van de Johan Cruijff ArenA. Het is bijna niet meer in te denken dat er toen nog geen bebouwing rondom het stadion was. Persoonlijk denk ik dat de juich- foto's van scorende Ajacieden dé specialiteit is van Louis. Exper tise, timing én geluk komen hier bij kijken. We kennen allemaal de uitbundige foto's van Zlatan, Suarez en Klaassen. De juich- foto's uit Louis' beginjaren zijn misschien wel het meest bijzon der. Die werden namelijk met een heel simpele camera gescho ten. Het eindresultaat kwam pas na het ontwikkelen van het foto rolletje in de donkere kamer. Zoals velen zich wellicht herinne ren, was het verkrijgen van foto's in die tijd een arbeidsintensieve en tijdrovende onderneming. Gelukkig leven we in modernere tijden. Het is nu mogelijk snel over beeldmateriaal te beschik ken, dat direct te digitaliseren is en zo veilig te stellen is voor komende generaties Ajacieden. Louis, bedankt! Rianne van de Wetering 'De eerste voetballer in Nederland die met zijn eigen naam op zijn shirt speelde?' Het is een rebus-quizvraag waarvan het ant woord verbeeldingskracht en fantasie vereist. In tijden waarin het nog lang geen gebruik was dat de namen van spelers op het shirt gedrukt werden, voetbalde Heini Otto bij FC Den Haag met het nummer 8 op de rug. 'Otto' is Italiaans voor acht, zodoende... De kwinkslag past goed bij Heini, geboren en getogen in de Drie hoekstraat die je middenin de Amsterdamse Jordaan vindt. Hem zul je niet snel zien chagrijnen of kniezen. Vrolijkheid zit 'm als gegoten, overigens zonder dat hij de ernstige dingen van het leven uit het oog verliest, want hij kan naast vrolijkmakend net zo aanstekelijk emotioneel zijn. Een groot hart, aandacht voor ande ren en daarin volkomen zichzelf. Hoe mooi is dat! Ongemerkt maar niet onopgemerkt is Heini Otto 25 jaar ver bonden aan Ajax. Dat, terwijl hij niet als Ajacied in de wieg werd gelegd. Rondom zijn wieg hingen andere kleuren: SDW was zijn eerste club. In de A-junioren voetbalden wij tegen elkaar, kwalifi catiewedstrijden voor de regionale competitie en ik zag een tech nisch kundige voetballer, lang, zonder veel vlees op de botten. Daarna dook hij als jong talent bij FC Amsterdam op, waar hij zeer op zijn plek was. Droeg hij toen al het nummer 8? We ken den elkaar, zonder een werkelijk goed beeld van elkaar te heb- ben.Vluchtig voetballeven. Dat betere beeld kwam voorbij zijn loopbaan, na FC Twente, Middlesbrough en vooral FC Den Haag (nummer 8!). Fitte kerel, sportieve voetballer ook, Heini stopte op zijn 37e! In 1997 kwamen wij samen als leden van de technische staf van het eerste dat onder leiding van Morten Olsen stond. Wat een mooie loyale kerel was Heini, natuurlijk gewapend met zijn posi tieve inslag, hard werkend en nooit, nóóit ondermijnend naar de hoofdtrainer. Later op de Toekomst bindmiddel, ook in zware tij den, met oog voor anderen, levend vanuit de overtuiging dat je er met zijn allen het beste van moet maken en dat de lach een mooi wapen is. Door zijn opgewektheid namen mensen hem soms min der serieus. Die tijden zijn voorbij, het vooroordeel is kansloos, iedereen waardeert en respecteert de manier waarop Heini Otto met zijn geheel eigen invulling ambassadeur van Ajax is. Hij ver dient een 10 maar omdat het zo mooi bij hem past (zijn naam, de verbonden cirkels) krijgt Heini van mij een dikke 8!

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2019 | | pagina 16