WIE IS WIE? Eerste klas tweede man Op 19 juni bracht de jeugd van Ajax een bezoek aan het Emma Kinderziekenhuis in Amsterdam. Het was het feestelijk slotakkoord van de vanuit de Ajax-jeugd geïnitieerde doelpuntenactie, georganiseerd door Ajax Foundation en ABN AMRO Foundation. onder de kop 'Ajax gaat kapot aan drank en vrouwen'.Voor het Ajax-bestuur aanleiding Knobel te ontslaan, en op Goede Vrijdag 1974 was Bobby ineens hoofd trainer. Weliswaar zonder A-diploma, maar nood breekt wetten. En er was werk aan de winkel: Ajax moest op maandag bij De Graafschap zijn laatste kampioenskans verdedigen. Met nog wat adviezen van Knobel op zak laste Bobby op zondagmor gen een extra training in, en de volgende dag, terwijl het 'Geld, drank en vrouwen' op de wijs van 'Rats, Kuch en bonen' van de tribune rolde, ging een onzeker Ajax met 1-0 de boot in. De spe lers mochten nog niet eens mop peren: dat deed Bobby wel voor ze - Ajax bleef zonder prijs zitten. Hij zal zich in de steek gelaten hebben gevoeld, maar hield de kaken op elkaar. Hij porde de ploeg op voor een revanche, maar tegen Sparta kreeg Ajax de bal er opnieuw niet in (0-0). Bij Telstar wel, maar ook daar werd verloren (2-1). Om moedeloos van te worden. Na winst op FC Den Haag (3-1), werd bij Roda het seizoen afgesloten met 0-0. Zijn tijd als hoofdtrainer zat erop, en Bob zal er niet rouwig om zijn geweest. Hij gaf zich op voor de A-cursus, maar legde een aanbieding als hoofdtrainer van Racing Strassbourg naast zich neer. Hij moest er nog eens goed over nadenken. Niet Ernst Happel of Gyula Lorant, zoals rond- zoemde, werd zijn nieuwe baas, maar Hans Kraaij. Geen gouden combinatie, zou blijken, maar uit eindelijk zou Bob altijd in de schaduw blijven werken. Tot zijn en ieders tevredenheid. Evert Vermeer Sommige mensen zijn leiders, anderen komen het best uit de verf als 'tweede man': het aanvul len van de leider en het fungeren als verbindingsofficier tussen de baas en de troepen. Bobby Haarms was duidelijk een voor beeld van de tweede categorie. Hij voelde zich daar prima bij, wist waar hij goed in was en had nooit de ambitie zijn baas naar de kroon te steken. Toch was hij ooit hoofdtrainer van Ajax 1. Tegen wil en dank. Vijf wedstrijden lang, wat hem betrof meer dan genoeg. Het was niet Ajax' gelukkigste seizoen: Cruijff was naar Barce lona vertrokken en onder trainer George Knobel draaide de ploeg als een trein, maar dan wel eentje met vierkante wielen. Voor Kno bel volop frustratie, en die uitte hij in het sensatiekrantje 'Deze Week', dat zijn relaas publiceerde Naam: Roy Deken (22) Functie: speler Ajax Zaterdag 1 Bij Ajax sinds: seizoen 2014-2015 Je bent de winnaar van de Bob Haarms-trofee, verklaar! 'Als ik het allemaal goed heb begrepen is het vanwege mijn getoonde inzet binnen en buiten het veld. De trainer Yuri Rose kwam tot die keuze. Hoe de inzet buiten het veld zich mani festeert? Nou, eh, ik ben er erg mee bezig, wanneer de training om 20.00 uur begint, ben ik er meestal al om 19.00 uur om iets extra's te kunnen doen of om mij te laten verzorgen. Eigenlijk is het meer aan de trainer om te vertellen waarom juist ik die prijs kreeg, haha.' Vijfjaar geleden kwam je van Pancratius. 'Klopt. Ik voetbalde daar vanaf mijn vierde jaar maar op latere leeftijd kreeg ik door dat ik een hoger niveau wel aan kon én ik had de ambitie om niet alleen voor de lol maar ook om het win nen te voetballen. Bij Pancratius lopen ook best goede voetbal lers, maar de doelstelling ligt er wat anders, het is meer voetbal voor alleen het plezier. Ik wil prestatiegericht bezig zijn en dat kan bij Ajax, waar de faciliteiten ook beter zijn dan bij mijn vorige club. Mijn positie? Ik kwam als linksbenige middenvelder, werd bij Ajax centraal verdediger en speelde de laatste maanden als links achter, om een opengevallen plek in te vullen. Linksachter is niet mijn favoriete plaats, maar wie weet start ik daar het komend sei zoen weer, als de trainer zo beslist...' Wat doe je naast het voetbal? 'Ik studeer rechten en zit in mijn afsluitende jaar en ben dus bezig voor mijn bachelor. Weet je wie Bob Haarms was? 'Uhh, ik heb 'm zelf nooit zien spelen... oh, ja, natuurlijk, hij was trainer. De man van het bankje, toch? Mijn vader heeft mij over hem verteld, uitgelegd dat hij een legendarische man was binnen Ajax.' Wat brengt het volgend seizoen? 'Hoewel de competitie sterker is geworden, reken ik er op dat wij stabiel hoger zullen spelen dan het afgelopen seizoen, waarin we te vaak in de onderste regionen vertoefden. De kwaliteit om in de middenmoot te spelen is er!' David Endt

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2019 | | pagina 4