Een stukje waardering Erfgoed 16 De jubilarissen onder de Ajax-medewerkers werden op 18 juni door de directieleden Van der Sar, Overmars en Geelen in het zonnetje gezet. Twee keer per jaar worden jubilerende medewerkers door Ajax tijdens een speciale lunch onderscheiden. Toen Bob Haarms in 1999 zijn 65ste verjaardag vierde kreeg hij vele verjaardagsbrieven toege stuurd. De ene handgeschreven, de ander keurig getypt, maar uit alle brieven blijkt de waardering en het respect voor Ajax' langst zittende assistent-trainer aller tijden. Ook staan er leuke anek dotes in. Toen Ajax te laat leek te komen voor de uitwedstrijd tegen Cambuur Leeuwarden en de brug ook nog eens dicht was, besloot buschauffeur Toon op aanraden van Bob Haarms de sirene die op de bus was gemonteerd aan te zetten. De brugwachter schrok er zo van dat hij de brug liet zakken en met open mond de spelersbus, die op de andere rijstrook was gaan rijden, liet passeren. Simon Tahamata beschreef Haarms in zijn brief als zijn tweede vader, Wim Schoevaart benadrukte zijn tomeloze inzet voor de gehele club en dokter Posthuma roemde zijn voetbal kwaliteiten. 'Vrienden van buiten' Foppe de Haan en Evert ten Napel hadden ook mooie woor den voor Bob Haarms. Foppe de Haan kende Bob Haarms 'alleen van afstand', maar vond hem een fantastische man op basis van zijn trouw aan 'zijn' Ajax. Evert ten Napel vroeg zich af wat oer-Aja- cied Bob Haarms in vredesnaam ooit bij Volendam (waar hij tussen 1984-1986 onder contract stond) te zoeken had, aangezien hij 'rood wit dacht, in rood-wit sliep en alleen rode kool, rode bietjes met rode poon at'.Volgens Frank Arne- sen waren er in Bobby's categorie maar twee voorbeelden: Sjakie Wolfs en Bob zelf. Hij stelde dat dit soort 'ijzeren kerels' een uit stervend ras was. Een jaar later nam Bob Haarms daadwerkelijk afscheid als assis tent-trainer van Ajax. In een onge looflijk slechte wedstrijd tegen MVV op 7 mei 2000 zorgde Chivu in de slotfase gelukkig voor een 1-0 overwinning. Ik was daarbij, samen met mijn vader. Mijn vader wilde vlak voor de blessuretijd al naar huis om de drukte voor te zijn. Nu was ik hier sowieso op tegen, maar die dag voelde ik dat het extra belangrijk was om te blijven zitten. Hoewel ik 9 jaar oud was en niet veel wist van Bob Haarms, had ik heel goed door dat er afscheid zou worden geno men van een echte Ajacied en dat ik daarbij moest zijn. Ik ben blij dat ik mijn vader heb weten te over tuigen en dat we Bob Haarms het applaus hebben kunnen geven dat hij verdiende. Bobby Haarms wie kent hem niet? Bobby Haarms is een echte Ajacied! Ruud Westerink Stagiaire Ajax Erfgoed Thuis in mijn boe kenkast heb ik een plaatsje inge ruimd voor een 'kunstwerk'. Het fluitje aan een verweerd koord. En een foto van Bob bezig met zijn trainingswerk. Dat fluitje gaf hij mij bij wijze van symbool, op het moment dat hij met pensioen ging. Lijstje daar omheen. Toen Bob dood ging, maakte ik die collage. Zodat de man zo elke dag in mijn buurt bleef. Haarms betekende veel voor mij. Nu, tien jaar na Bobs overlijden, staat het Ajax Clubnieuws in het teken van hem. 'Is zo'n hommage wel van deze tijd?' Ik hoor de vraag rijzen. Ja, een eerbetoon is, ook tien jaar na overlijden, op zijn plaats. Om de kerel die Ajax leefde, die Ajax was. De man die zowel ambassadeur van de club als aanjager van de Ajax-normen was. Het is waardevol daarbij stil te staan. De symboliek van clubtrouw en loyaliteit alsook de verantwoor delijkheid die je als representant van Ajax dient te nemen, wordt nog steeds vertegenwoordigd door Haarms. Daarom is dit num mer meer dan een hommage. In deze tijden waarin zakelijkheid en commercie van onontkoombaar gewicht zijn, is het even zo belangrijk om het ware Ajax-DNA te koesteren, je te realiseren hoe belangrijk die tijdloze waarden zijn. Als iedereen binnen de club een stukje van Bobs clubgevoel bezit en uitdraagt, blijft Ajax Ajax.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2019 | | pagina 16