Na Haarms' overlijden op 6 juni 2009 was Ajax in rouw gedompeld. Op de Toekomst vond een drukbezochte afscheidsceremonie plaats. Met een fakkelsaluut van de supporters werd de trainer naar zijn laatste rustplaats gebracht. Henk Voors (hoofd operationeel preventief supportersbeleid 'Wanneer je mij vraagt om iets over Bob te zeggen, raak ik al geëmotioneerd. Ik heb er geen of teveel woorden voor. In zijn laatste levensjaren stonden wij heel dicht bij elkaar. Bob was voor mij alles, een onvergetelijke Ajax-man.' Paula Heersping (voormalig beheerster spelershome) 'Bobby, een gedreven man, soms een mopperkont maar vooral een geweldig lieve collega. Zoveel herinneringen... Elke dag begon hij met:"Hoi meiden, we gaan er weer tegenaan, vandaag!" En voor de wedstrijd vroeg hij:"Paul, heb je een klein nippie voor me?", vaste prik. Prachtig toch? Pim van Dord (medisch manager Ajax, Ajax jeugd- en eerste elftalspeler tussen 1963 en 1980 'Bob, de man van houten schepen ijzeren kerels. Hij was zo'n ijzeren kerel. Als weinig anderen kon hij je scherp houden. Merkte hij dat je wat minder geconcentreerd was, zei hij: "Alle ogen zijn gericht op Kwatta, kleine". Dat was zijn manier je te waarschuwen. Hij bezat de gave, het enthousiasme om het maximale uit iemand te halen, bijvoorbeeld bij de hersteltraining, die ik later van hem overnam' Paul Lonhard (jeugdspeler Ajax tussen 1969 en 1974) 'Onder elkaar hadden wij het over "Bob", maar dat zeiden we nooit tegen hem. Het was "Meneer Haarms". Zijn invloed op ons jeugd spelers was groot. We keken tegen hem op, je ging niet tegen hem, de strenge voetbalvader, in. Toen in de wedstrijd tegen FC Den Haag mijn tegenstander met een kopbal in duikvlucht scoorde, was hij daar heel uitgesproken over. Hij zei:"Ik had zijn kop eraf geschoten!" Daar stond ik wel van te kijken ja.' Raymond Bouwman is auteur en programmamaker. Samen met Michel Sleutelberg schreef hij de biografie van Bob Haarms 'Tussen hemel en hok, dat bij uitgeverij Thomas Rap werd uitgegeven en werd geredigeerd door Adriaan Jaeggi. Ik moest me bij u melden, meneer Haarms. 'Dat klopt, snuit. Wat je doet, is dat je naar beneden gaat, en dat je dan rondjes gaat lopen om het trainingsveld. Tot ik zeg dat je klaar bent. Dat veld waar Cruijff en Suurbier liepen, Rijkaard en Van Basten. Daar mag jij, als eerbetoon, omheen lopen. Niet erop, want dat moet je verdienen. Dan moeten wij er eerst zeker van zijn dat je behalve goed kunt voetballen, ook weet dat je voor Ajax I discipline nodig hebt.' De naam van de jeugdspeler die straftraining had verdiend heb ik nooit geweten. Wij begonnen aan onze wekelijkse interviewsessie voor Bobs boek. Iedere woensdagmiddag, in het verder verlaten spelershome van De Meer, verhaalde Bob over zijn schier-einde- loze avonturen bij zijn Ajax. Til en Jon, de gastvrouwen van het spelershome, zorgden er altijd voor dat er voldoende kaas en verse leverworst in de ijskast klaar lag. Bob had er lol in om daar zelf kloeke blokken en dikke plakken van te snijden. Tot half drie - stipt - werd er geen alcohol gedronken. Vanaf half drie heel veel. Balantine's. Bob en mijn vriend en mede-auteur Michel Sleutelberg waren geoefende drinkers. Ik niet. Ik kon er niet tegen, maar dorst dat niet toe te geven. Het ging die middag heel lang over de knie van Jan Mulder, waarin het vocht net zo regelmatig terugkeerde als het tij op het strand van Schiermonnikoog. En waar Bob na eindeloze sessies herstel trainingen ten einde raad op advies van een briefschrijver uit het oosten van het land klei smeerde die hij zelf uit een iets diepere laag uit de sloot aan Diemenzijde had gewonnen. Waarna het 'blind op me ogen' eb werd in Jans knie. 'Jezus Bob, je bent die jongen vergeten,' schrok ik. We waren ruim anderhalf uur verder. Bob draaide zich om op die krakende skai-leren bank. 'Verdomd, hij loopt nog braaf rondjes,' zei Bob. Hij schoof het schuifraam open. 'Je bent klaar, snuit! Je kan naar binnen.' Afgepeigerd sjokte de groeibriljant naar binnen. 'Zou jij hebben doorgelopen,' vroeg Michel me op de terugweg in de 9. 'Zeker weten,' zei ik. Zwaar beneveld. Ter nagedachtenis aan Bob Haarms (I934-2009), maar ook aan Michel Sleutelberg (I958-20I5), uitgever Thomas Rap (I933-I999) en redacteur Adriaan Jaeggi (I963-2008). Raymond Bouwman

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2019 | | pagina 11