Het laatste jaar van de onschuld (6) Het slotakkoord van Evert Vermeers geschiedschrijving van de eerste keer dat Ajax de finale van de Europa Cup bereikte (1968-1969), brengt ons naar de finale tegen Milan. De Italianen waren te sterk: 4-1. Naam: Fred Schijffers (al Functie: veldmedewerker Bij Ajax sinds: begin jaren 70 len, dus waarom vandaag niet. Het voorzichtige optimisme duurde zeven minuten. Toen kopte Prati de bal achter Gert Bals, en vanaf dat moment kwam Ajax niet echt meer in de wedstrijd. Alleen Vasovic zorgde nog even voor een hoogtepunt door bij een strafschop doelman Cudicini, die opzettelijk te vroeg bewoog, te kijk te zetten door over de bal heen te stappen, om bij de tweede aanloop koeltjes in te schieten. Het profwerk van de Joegoslaaf was niet genoeg. Aan het eind van de eenzijdige wedstrijd was het Rivera die met de beker in de hand stond en nietVasovic. Een beetje pijn deed het wel aan Ajax- ogen, maar het legioen was snel over de teleurstelling heen. De cij fers, 4-1, waren duidelijk. Dit Ajax was nog een maatje te klein. Het seizoen was zonder prijs gebleven. Maar attenoje, wat hadden we een prachtige wedstrijden gezien. Het was een seizoen waarover je na pakweg een halve eeuw nog kunt dromen. En die Europacup, ach, misschien kwam die later nog wel eens. Evert Vermeer In 1962 liep het Olympisch Sta dion vol voor de EuropaCupfinale tussen Real Madrid en Benfica. Zulk buitenaards voetbal was hier nog nooit vertoond. En nu, zeven jaar later, stond ons eigen Ajax in die finale, die in Madrid werd gespeeld. De spanning was al dagen om te snijden.Wie het kon betalen vloog naar Madrid (285 gulden op en neer), de meeste anderen haalden wat lekkers bij de koffie, zetten een Ajax-petje op en installeerden zich bij de buis, ter wijl de straten leeg waren bij de strijd van de eeuw op 28 mei 1969: Ajax tegen AC Milan om de belangrijkste beker in het voetbal. De kansen? Ach, waarom niet? Milan kwam met een batterij grote namen: Schellinger, Prati, Lodetti, Trapattoni, Lodetti, Ham- rin, en vooral Gianni Rivera, de golden boy van het Italiaanse voet bal. Allemaal namen die het mooist klonken als Herman Kuiphof ze uitsprak, de stem van de Europa cup in de jaren zestig. Maar ondanks al die sterren met al hun ervaring was Ajax niet kansloos: ze hadden nu al een paar keer laten zien dat ze een klap konden uitde- Hoe ben je bij Ajax terechtgekomen 'Ik ben in De Meer in de jaren zeventig begonnen als suppoost. Dat heb ik uiteindelijk ook gedaan in het Olympisch Stadion, bij het Nederlands Elftal, maar ook bij andere sportevenementen, zoals het WK Wielrennen en het WK Roeien.Vanuit Ajax heb ik een stewardopleiding gedaan. Ik heb ook nog de stewards van Almere City opgeleid. Na de overgang van De Meer naar de Johan Cruijff ArenA kwam ik bij het hek op het bruggetje bij het oude trainingsveld terecht omdat Co Adriaanse vroeg of ik Sjaak Wolfs wilde ondersteunen als materiaalman. Dat heb ik toen gedaan.' Dan heb je in al die tijd veel spelers en trainers meegemaakt? 'Wie heb ik allemaal niet meegemaakt?! Een paar zijn favoriet, zoals Klaas Jan Huntelaar. Mounir El Hamdaoui mocht ik ook heel graag, maar weinig mensen weten dat het een heel aardige jongen is. Met de keepers had ik ook altijd wel een klik. Ik heb Jasper Cillessen zijn carrière helemaal voorspeld. Toen hij pas bij ons was, heb ik hem voorspeld dat hij Kenneth Vermeer zou gaan passeren en daarna het Nederlands Elftal zou halen. Uiteindelijk heb ik hem ook voorspeld dat hij naar Barcelona zou gaan. Dit is ook allemaal uitgekomen. Dat zijn mooie dingen. Van alle trainers die ik heb meegemaakt, vond ik Ronald Koeman en Adrie Koster de meest fijne mensen. Zij waren ook echt geïnteresseerd in wat je deed. Ik heb ook met Ajax veel gereisd. Ik ging vaak mee met het eerste elftal en Jong Ajax.' Wat is jouw favoriete Ajax-moment? 'Dat was de winst van de Europacup II in Athene in 1987, maar ook de reis naar Stockholm voor de Europa Leaguefinale. Dat vond ik echt prachtig en grandioos om mee te maken. Ed Lefeber kwam naar mij toe en zei; je hoort er gewoon bij. Dat vond ik zo mooi. Dat is ook Ajax. Daarom vind ik het ook geweldig om hier te zijn en heb ik het echt naar mijn zin.' David Endt

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2019 | | pagina 4