25 jaar bescheiden onmisbaar Dela Mackay en Richard Wilhelm AJAX CLUBNIEUWS 1994-1999 1999-2004 2004-2009 Vanaf 1994 is het echtpaar Richard Wilhelm/Dela Mackay bij Ajax werkzaam. In die 25 jaar beleefden zij van zeer nabij al het wel en wee van zowel de NV als de vereniging mee. Hun zonen Rico en Gino werd Ajax onvermijdelijk met de paplepel ingegeven. 16e Jaargang nummer 3, mei 2019 Clubtrouw Succes kent vele vaders en vele vrienden. In deze hoog tijdagen van de club, waarin Ajax het thuisfront en de hele wereld daarbij vermaakt en verbaast, stijgt de populariteit opnieuw naar grote hoogten. Wellicht is het mooiste daar van dat het spel dat Ajax 1 op de grasmat legt (en dat zo goed mogelijk wordt gevolgd door de teams in de jeugdop leiding) trouw is aan de basis gedachte van wat wij Ajax- voetbal noemen: attractief, gedurfd en dominant. Die trouw staat los van het sentiment dat juist in deze periode vanzelfsprekend een injectie krijgt. Op de vleugels van het succes werft Ajax nieuwe trouwelingen. Trouw is de vaste waarde binnen deze uitgave van Ajax Clubnieuws en uit zich in diverse vormen waarin het blijven steunen van en inzetten voor de club, ook in mindere tijden, de ware is. David Endt COLOFON Eindredactie: David Endt E-mail: david@endt.nl Redactie: Jan Buskermolen,Yuri van Eijden, Jan-Matthijs Harderwijk, Ronald Jonges, Ed Lefeber, Tamara Schellekens, Evert Vermeer Medewerkers: Dick Goossens, Hennie Henrichs, Monique Janse, Jacques Kattenburg, Menno Pot, Rob Stol, André Stuijf, Rianne van de Wetering, Cees van Zuilen, Dolf van Zoest Foto's: Louis van de Vuurst tenzij anders vermeld Vormgeving: Vriedesign, John de Vries Correctie: Jan-Matthijs Harderwijk Druk: Muller Visual Amsterdam Op het eerste gezicht oogt het gebouw van de facilitaire dienst van Ajax op de Toekomst niet bepaald romantisch: rechtlijnig, functioneel, geen opsmuk. Maar wie binnentreedt en de houten trap bestijgt naar waar het hart van de dienst ferm klopt, merkt dat binnenin de sfeer anders is. Opvallend in het kantoortje van Richard Wilhelm zijn aan de muur bevestigd de drie ruwe, rood geschilderde gietijzeren letters: V A K. Het is geen afkorting, voor het begrip vakmanschap bijvoor beeld, al zou dat wel van toepas sing zijn. De letters zijn een sou venir van het oude stadion De Meer. In het kantoortje vind je meer van zulke herinneringen, als overvloedig bewijs dat het echt paar Adèle (Dela) Mackay en Richard Wilhelm niet zomaar werknemers van de NV zijn. 25 jaar in dienst bij Ajax (om precies te zijn op 1 april jongstleden), 25 jaar onmisbaar maar bescheiden op de achtergrond, twee mensen die naast hun diverse kwaliteiten het begrip clubtrouw volop in zich mee dragen. Richard Wilhelm is inmiddels Manager van de afdeling Huis vesting en Voetbalfaciliteiten en in die hoedanigheid de rechterhand van de Manager Sportpark De Toekomst en mede operationeel eindverantwoordelijk voor het complete Sportpark. Als Coördi nator Back Office is Dela Mackay dagelijks belast met de operatio nele zaken van de gehele afdeling. Je kunt een dik boek schrijven over hun leven bij Ajax. Omdat deze interviewruimte te kort is om een volledig beeld te geven, delen we aan de hand van bijzon dere episodes het verhaal in vijf segmenten op. 'Dat was de mooiste periode, dat staat vast, de mooiste én de moeilijkste', steekt Dela van wal. 'We kwamen niet bepaald in een gespreid bedje, woonden in het kleine hoekhuis, moesten struc tuur aanbrengen in een voor ons nieuwe wereld. Louis van Gaal ontving ons en hij noemde het conciërgewerk een "honden- baan". Er was vooraf geen voor stelling van te maken'. 'Tachtig negentig uur per week', sluit Richard aan. 'Het was vol te hou den door het vertrouwen dat we van de mensen kregen,Van Gaal voorop, maar ook van Co Adri- aanse, Bob Haarms, Gerard van der Lem. Discipline stond hoog in het vaandel, dat sprak mij aan en is noodzakelijk om een goede organisatie neer te zetten. Ach, De Meer, de kleinschaligheid, de aparte sfeer en daarbij de gewel dige successen in die jaren, maak ten veel goed, al was er ook wel eens een crisisje.' Dela knikt instemmend en weet ook een persoonlijk hoogtepunt: 'Hoe mooi was het dat in oktober 1999 onze zoon Rico werd gebo ren. Toen kwam ook de saamho righeid naar voren: zoveel fan tastische reacties van de spelers, de staf en andere medewerkers, het voelde als een familie.' De beginperiode van de Amster dam ArenA. 'Ik werd wel betrok ken bij de bouwplannen van het architectenbureau Grabowski Poort', herinnert Richard zich, 'besprekingen over de te maken aanpassingen. In het begin leek het wel het Sportfondsenbad. Daarna zijn we beetje bij beetje begonnen met het toevoegen van stukjes historie, vooral door het plaatsen van foto's, zodat het clubgevoel wat naar voren kwam.' 'Ja, het was heel mooi en netjes, maar logistiek was het lastig' sluit Dela aan. 'Om de was van de jeugd te kunnen draaien, hadden we een ware pendeldienst tussen de Toekomst en de ArenA'. Na het afscheid van Louis van Gaal volgde een periode met veel trainerswissels. Iedere trainer heeft zijn eigen stijl en komt soms met ideeën. Maar ze lieten Richard en Dela in hun waarde. 'Morten Olsen kwam met een echte verandering', vertelt Richard, 'hij besloot dat bij uit wedstrijden een materiaalbusje vooruit reed, zodat we in alle rust de kleedkamer konden klaar maken. Een professionele stap.' In januari 2002 werd Gino gebo ren, het tweede kind van Dela en Richard. Beide jongens raakten vergroeid met Ajax. 'En we beleef den het vertrek van Sjakie Wolfs', mijmert Dela, 'het was voor hem fysiek niet meer vol te houden. het deed pijn om het afscheids- proces van dichtbij mee te maken want we waren toch aan elkaar gehecht geraakt. Ajax was zijn leven, je wist dat het voor Sjakie moeilijk zou worden.' 'Ik moet even mijn agenda erbij

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2019 | | pagina 2