Gesproken geschiedenis DAVID Erfgoed Wanneer ik vrienden van mij vol trots vertel dat ik stage loop op de erfgoedafdeling van Ajax, krijg ik vaak verwonderde gezichten als reactie terug. De naam Ajax alleen al spreekt enorm tot de verbeel ding, ook in het zuiden des lands waar ik vandaan kom en waar niet iedereen vanzelfsprekend ons Rood en Wit een warm hart toe draagt. Op de vraag die mij vaak gesteld wordt wat ik dan precies allemaal aan het doen ben, vertel ik dat mijn werkzaamheden bestaan uit het ondersteunen van de erfgoedcoördinator Rianne van de Wetering. Daarnaast schrijf ik een plan voor het historisch bewegende beeld waar het archief meer wil mee gaan doen. Maar bovenal vermeld ik dat het archief de hoeder is van de ziel van Ajax. Trouw in de Engelenbak 16 De competitiewedstrijd tegen Excelsior in de Johan Cruijff Arena was het decor voor de inmiddels traditionele Ajax Reünie.Vele oud- Ajacieden, spelers, trainers en begeleiders van alle generaties genoten van het weerzien en zagen het huidige Ajax 1 van Excelsior winnen. Die ziel bestaat uit allerlei facet ten. Zo zijn de prijzen die het archief in beheer heeft het bewijs van de successen uit het verleden die gestalte geven aan de club. Zo zorgt de collectie van de edities Samen met Joop en Ans de Vries en mevrouw Buskermolen zorgden sta giaires Jacques-Pierre van Eijk en Selmar Bonestroo ervoor dat de bekers en vitrines op de Toekomst van een schoonmaakbeurt werden van het Clubnieuws - waarvan het eerste nummer dateert van febru ari 1917 - voor een schitterend inzicht in de geschiedenis van de vereniging. Maar het allerbelang rijkste voor de ziel zijn natuurlijk de mensen. Mensen die dichtbij Ajax staan en onderdeel uitmaken van de club zijn belangrijk voor de kenmerken van het Ajax-DNA. Vanwege het belang dat gehecht wordt aan deze clubmensen heeft de bestuursraad van de vereniging een tijd terug het besluit genomen om te starten met een nieuw project. Het zogenaamde 'oral history' project welteverstaan. Aan de hand van interviews die wor den opgenomen vertellen Ajacie- den over hun Ajax-gevoel. Dit zijn natuurlijk mensen die een indruk wekkende staat van dienst hebben binnen de club en waarvan dus met zekerheid gesteld kan wor den dat zij trouw zijn aan Ajax. Dit project behelst twee doelen. Op de eerste plaats zorgen deze interviews voor een extra toevoe ging aan de kennis over de geschiedenis van de club. Maar belangrijker nog zorgt deze vorm van gesproken geschiedenis ervoor dat het Ajax gevoel naar een breed publiek op een toegan kelijke manier kan worden over gedragen. Hiermee kunnen we ervoor zorgen dat ook voor de komende generaties duidelijk blijft wat Ajax nu precies Ajax maakt en wat het van je vraagt om deel uit te maken van deze bijzondere ver eniging. Kortom dat de ziel bewaard blijft. Jacques-Pierre van Eijk Stagiair erfgoedafdeling 'Wat denk jij van de kansen voor Wout van Aart? Of wordt 't toch Sagan? Jammer dat Matthieu van der Poel niet start.' Ik kijk achterom om te zien wie het hier, in de Johan Cruijff Arena tij dens de wedstrijd die beneden aan de gang is, over de wielerwed strijd Parijs-Roubaix hebben. Rechts naast mij vang ik een gesprek op over de schoonheid van het Oostenrijkse Zillertal, en over waar je in de lente het beste kunt gaan skieën. Weer een stukje verderop hebben twee gasten het over de jeugdwedstrijd Ajax- PSV, net gespeeld op de Toekomst: 'Jammer, 2-2'. Het valt op, die gesprekjes om je heen, terwijl Ajax-Excelsior aan de gang is. Zijn zij soms ontrouw aan het clubbelang? Ze zijn in geen geval ontrouw, integendeel, de hier in de Engelen bak verzamelde lieden zijn zeer trouw aan hun club, speciaal gekomen om hun trouw aan de club te bevestigen. Verheugd zijn zij dat, onder de bezielde en bezielende leiding van Thijs Linde man, het mogelijk is om clubtrouw gezamenlijk te beleven. Dat de gesprekken ook over andere zaken gaan, komt juist door het collectieve gemeenschapsgevoel dat al ver voor de wedstrijd is losgemaakt. De mannen die aanwezig zijn op de jaarlijkse Ajax Reünie vinden elkaar en de wedstrijd op zich is, met alle respect, aanleiding maar geen motief. De Engelenbak is gevuld met de meest uiteenlopende generaties die hun clubtrouw delen in hun belangstelling voor elkaar. Het is mooi om bij een club als Ajax te horen, een club die weet te winnen en veel heeft gewonnen. Mooi is het erkend te worden als een van de elementen die mede heeft bijgedragen aan de glorie en de status van Ajax. Mooi om te worden uitgenodigd bij en deelgenoot te zijn van het jaarlijkse festijn. Maar het mooist is het om binnen al die kruisende generaties verbondenheid te voe len. Kijk daar: Jan Dittmeyer, in rolstoel, toch maar effe gekomen. Daar Wamberto met Leonardo, hier Co Adriaanse met Felix Gasselich in gesprek, daar een groepje met 'jonge honden': Quido Lanzaat, Stefano Seedorf, Kofi Mensah. Arno Splinter en Rody Turpijn. Ha, daar is Loek den Edel en hier zit Salo Muller. Winston Bogarde, Edo Ophof, John Rep, Heinz Stuy, Toon den Boer... Laurent Delorge discussieert met Erik Heijblok over Parijs- Roubaix... Mooi is het trots en trouw te ervaren op een middag als deze waar de wedstrijd eventjes aanleiding maar geen motief

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2019 | | pagina 16