V f Het laatste jaar van de onschuld (5) ©55° De bittere smaak van de forse competitienederlaag tegen Feyenoord werd een maand later in De Kuip weggespoeld. De halve finale tegen de aartsrivaal leverde een klinkende 3-0 zege op, waardoor Ajax op 5 mei in de finale aantreedt. Terwijl de aanhang in verschil lende mates van optimisme warmdraaide voor de strijd in Madrid, Willy Alberti een plaatje vol zong en de souvenirindustrie op volle toeren draaide om vlag getjes, vaantjes en allerhande gereed te krijgen, moest Ajax zich richten op het staartje van de competitie. Wilde men nog wat betekenen in de titelrace, dan was winst bij Feijenoord noodzakelijk. Die kwam er niet: het werd 1-1 maar, zoals zo vaak in de Klassie ker, was er wel een incident: toen Inge Danielsson protesteerde tegen een overtreding op Cruijff die niet met een strafschop werd gehonoreerd, maakte de Zweed een gebaar naar zijn hoofd. Zijn voorhoofd, beweerde de bele digde scheidsrechter Lou van Ravens. Welnee, naar zijn oog, beweerde Danielsson, die meende dat Van Ravens beter uit zijn ogen moest kijken. Die gaf een officiële waarschuwing. Ten onrechte, leg den Zweedse Nederlanders uit: wie in Zweden wil aangeven dat iemand gek is, maakt daar een draaiende beweging met de vinger naast het hoofd op ooghoogte. Wist Van Ravens veel. Danielsson kwam er af met 250 gulden boete. Tien dagen later kwam FC Twente naar De Meer. Die wedstrijd wordt nu, vijftig jaar later, nog alom herinnerd: halverwege de tweede helft, bij de stand 0-0, klapte de buitenspelval bij Ajax niet op tijd dicht en Eddy Achterberg ging alleen op doelman Bals af. Die kwam zijn doel uit om de hoek te verkleinen, maar werd uitgekapt door de Utrechtse Twent. Moeder ziel alleen voor een gapend doel kon die niet meer missen, en dat deed hij dan ook niet. Dacht hij. Terwijl hij zich al omdraaide om zijn goal te vieren, zag hij nog net tot zijn verbijstering de bal naast het doel huppelen. Het brak Twente, dat de wedstrijd met 2-0 verloor en het kampioenschap vaarwel kon zeggen. De laatste kans ging voor Ajax verloren op een merkwaardige Hemelvaartsdag, toen Ajax de thuiswedstrijd tegen PSV verloor (1-2) terwijl ook Feijenoord (bij Holland Sport) en FC Twente (bij Telstar) onderuit gingen. Jammer, maar de hoofden van Ajax zaten niet meer bij de competitie: op 28 mei, in het Estadio Bernabeu, wachtte Milan, en misschien wel de Europa Cup. Evert Vermeer Naam: Sophie Moerman Functie: woordvoerster de Toekomst Bij Ajax sinds: 2017 Hoe kwam je bij Ajax 'Ik heb journalistiek gestudeerd aan de Hogeschool Utrecht. Na mijn studie ben ik onder andere bij RTL gaan werken. Alhoewel ik het in de nieuwsmedia naar mijn zin had, was ik toch een beetje jaloers op mijn oud-medestudenten die in de sportjournalistiek belandden; ik ben namelijk een enorme voetbal- en Ajax-fan. Op een gegeven moment zag ik op Facebook de vacature van pers voorlichter bij Ajax voorbij komen. Ik heb gelijk gereageerd en zo ben ik hier terechtgekomen.' Wat zijn jouw werkzaamheden precies? 'Ik doe de woordvoering voor de Toekomst. Daaronder vallen alle jeugdelftallen, Jong Ajax en de Vrouwen. Daarnaast ben ik back-up voorlichter bij het eerste elftal, wanneer mijn collega Arjan er niet is. Dagelijks houd ik mij bezig met interviewverzoe- ken voor teams en staf op de Toekomst. Na filtering leg ik de ver zoeken voor aan spelers en staf, waarna ik het interview begeleid en achteraf de tekst check. Ik let erop of Ajax en de speler goed in het interview naar voren komen en of alles klopt. Bij zowel de thuis- als uitwedstrijden van Jong Ajax ben ik aanwezig.' Wat vind je het leukst om te doen? 'Jonge spelers het nut van media te laten zien en ze hierin te begeleiden. Ik probeer ze er bewust van te maken dat een goed interview voor een camera in hun voordeel kan werken. Niet iedere speler vindt het leuk om geïnterviewd te worden. Het is dan ook extra uitdagend voor me om zo'n speler te overtuigen van de waarde van media en hem te leren dit in te zetten tijdens zijn carrière.' Jouw favoriete Ajax-moment? 'Best moeilijk. Als fan is dat het Europa League-seizoen onder Peter Bosz. Deze wedstrijden heb ik allemaal met mijn vader gezien. Ik was trots dat er sinds lange tijd Europees weer zo goed gevoetbald werd. Als professional is het Jupiler League-kampioen schap van Jong Ajax, afgelopen seizoen, het mooist. Na mijn komst bij Ajax werd ik goed opgevangen door team en staf, voelde me al heel snel onderdeel van Jong Ajax.' Yuri van Eijden

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2019 | | pagina 4