'Ga jij maar lekker varen Langs de Zijlijn Plaats twaalf DD Op vrijdag 18 januari onthulde Wim Suurbier in bijzijn van directeur Edwin van der Sar in de entreehal van de Johan Cruijff ArenA het door Guido Sprenkels gemaakte borstbeeld van Johan Cruijff. Tevens werd ter plekke als eerbetoon aan Cruijff een metershoge mozaïekwand onthuld. 'Vanaf mijn achtste jaar ben ik voor Ajax.Voor mijn verjaardag mocht ik bij Neef Sport een voetbalshirtje uitzoeken om met de jongens op de grasveldjes bij school (het ongerepte Gulden Winckelplantsoen, red.) te voet ballen. Uit alle shirtjes van de Amsterdamse clubs wees ik er één aan. Het witte shirt met de rode baan. "Dat is van Ajax" zei mijn vader. Vele wedstrijden in De Meer zouden we volgen.' Aan het woord is Hans de Jong (72) en sinds 1992, het jaar van de oprichting van de Ajax Suppor tersvereniging, als vrijwilliger werkzaam. 'Op mijn zestiende speelde ik in de AD bij De Spar taan en mocht twee proefwed- strijden komen spelen bij mijn Ajax. Ik studeerde inmiddels voor scheepswerktuigkundige op de Zeevaartschool. Dat was als jongen altijd mijn "droom". Legendarisch waren de woorden van de trainer, wijlen Jany van der Veen, na de proefwedstrijden: "Jongen, ga lekker varen". Duide lijker kon het niet. Ik ben dona teur van Ajax geworden. Vervol gens kochten mijn vader, zoon en ik seizoenkaarten voor De Meer en werden vanaf het eerste uur lid van de Supportersvereniging.' Wat doe je allemaal voor de club? 'Binnen de Supportersvereniging heb ik vanaf de oprichting vrijwilligerswerk gedaan. Ook maakte ik vijftien jaar lang deel uit van de Ledenraad. Na mijn pensionering werd ik vrijwilliger binnen de vereniging. Op voor dracht van o.a. Jan en Mia Nie- berg werd ik lid van Ajax. Nu werk ik samen met Jan Scholte, op de vrijdagavond en de zaterd agen bij de Ajax Vrouwen in het kleedkamergebied.We worden gekscherend "Saar en Swieb" en De Keukenprinsessen genoemd. Onze taken zijn breed. 's Och tends vroeg controleren we of de kleedkamers schoon genoeg zijn om in gebruik te nemen voor de spelers en de trainers en checken we of de velden, doelen en hoekvlaggen in goede staat zijn om in gebruik te nemen die dag. We leveren water aan, zetten thee, en controleren de kleedka mers na afloop van de wedstrij den. Bij calamiteiten hebben we via de portofoon contact met de beveiliging, facilitaire zaken en het grasteam. Na afloop drinken we in de bestuurskamer ons welver diende biertje met bitterbal en lachen wat af.' Tamara Schellekens Ik had het me niet eens gerealiseerd, maar een tv-commentator legde het me netjes uit. Het was donderdagavond 21 februari en donkere wolken pakte zich samen boven het Nederlandse club voetbal. Onheil tekende zich af. De winst van Red Bull Salzburg op Club Brugge in de Europa League (4-0), een uitslag waaraan ik normaliter weinig aandacht zou besteden, betekende dat Oostenrijk die avond de elfde plaats op de UEFA-coëfficiëntenlijst van Nederland overnam. Nederland was twaalfde. Als dat zo zou blijven, verloor ons land zijn laatste directe toegangsbewijs tot de groepsfase van de Champions League. Dan zou vanaf 2020 ook onze landskampioen voorron den moeten spelen. Dan wordt het dus nóg moeilijker om talenten in Amsterdam te houden en buitenlanders van een zeker kaliber te verleiden tot een paar jaar eredivisie. Ooit was Nederland 'the best of the rest', meteen achter Spanje, Engeland, Italië en Duitsland. Maar we zijn ingehaald. Eerst door Frankrijk, Portugal en Rusland. Later door Turkije, Oekraïne en België. Nu dus ook door Oostenrijk. Wij, Ajacieden, kunnen nog roepen dat het niet aan ons heeft gelegen. Op die donkere 21e februari was het zo dat Ajax sinds 2014-2015 zeventig UEFA-punten had behaald: meer dan PSV (42) en Feyenoord (22) samen. De Nederlandse topvijf wordt gecom pleteerd door AZ (16,5 punt) en Vitesse (5,5 punt). Het paste ons echter niet daarover op te scheppen. De scham pere, retorische vraag van een Ajacied hoe Nederland er zou heb ben voorgestaan als de andere Nederlandse clubs dezelfde presta ties hadden geleverd als Ajax werd op Twitter fijntjes beantwoord door een Feyenoorder: 'Als iedereen had gepresteerd als Ajax zou Nederland al vijf jaar geen landskampioen, negen jaar geen beker winnaar en ruim duizend dagen geen koploper hebben gehad.' Stekelige voetbalhumor. Moet kunnen. Beter is het om ons nog maar eens te realiseren dat Nederland niet genoeg heeft aan één club die UEFA-punten binnenharkt. Daarom paste het PSV ook niet om te protesteren tegen de verplaatsing van Ajax - PEC Zwolle, om Ajax een optimale voorbereiding op de return in Madrid te gunnen. Grinniken om een Europese zeperd van onze eredivisierivalen? I plead guilty, maar zo werkt het niet meer: we hebben elkaars Europese prestaties keihard nodig. En toen was daar het wonder van Madrid: een historisch succes voor Ajax, van kapitaal belang voor Nederland als voetbalnatie. Nederland blijft elfde, in elk geval nog even, maar laat 20D9-2020 in vredesnaam een mooi Europees jaar worden voor méér Nederlandse clubs alleen voor Ajax. Menno Pot

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2019 | | pagina 11