De Ajax-mascotte Mascotte van toen... Gregory van der Wiel Victor van der Aa, mascotte bij Ajax - NAC Record in de achtertuin Ooit mascotte bij Ajax-NAC Ook tijdens de wintermaanden, waarin de weergoden Koning Voetbal niet altijd gunstig gezind waren, konden de activiteiten van de Ajax Camps Clinics dankzij de faciliteiten in de overdekte hal op de Toekomst gewoon doorgang vinden. Herkent u de kleine vrolijke jon geman die op de foto poseert naast Ajax-spits Benni McCarthy? Het is Gregory van der Wiel die in oktober 1997, toen de foto genomen werd, negen jaren telde en een onpasseerbare voorstop per was in het El-elftal van Ajax. Bij Ajax-NAC vervulde Gregory de rol van mascotte. Ajax won het duel met de Breda- naars maar ternauwernood. Ondanks een enorm overwicht ging er maar één bal in: een kop goal van Richard Witschge, zes minuten voor tijd. Bijna tien jaar later, op ll maart 2007, debuteerde de inmiddels flink uit de kluiten gewassen Van der Wiel in het eerste elftal van Ajax. Dat gebeurde in een uitwedstrijd tegen FC Twente en Gregory kwam in het elftal voor de geblesseerde Jaap Stam. Als inmiddels volwaardige Ajax- rechtsachter debuteerde hij later (11 februari 2009) in het Nederlands Elftal waarvoor hij in totaal 46 keer zou uitkomen. Na omzwervingen die hem bij Paris Saint-Germain, Fenerbahpe en Cagliari brachten, voetbalde Gregory tot februari 2019 voor het Canadese Toronto FC. David Endt Victor van der Aa speelt sinds twee jaar bij Ajax en komt nu uit in de Oll. Daar speelt hij als centrale verdediger, 'net als mijn grote voorbeeld, Matthijs de Ligt'. Hoi Victor, bij welke club kom je oorspronkelijk vandaan? 'Mijn oude club is Victoria uit Hil versum. Ik werd gescout en heb heel lang stage gelopen bij Ajax tot ik werd aangekomen en in Ol0 terechtkwam.' En papa of mama brengen jou iedere keer naar trainen en naar de wedstrijd? 'Nee, niet altijd. Papa en mama hebben het druk met werken. De man van onze oppas brengt mij vaak naar de Toekomst. Op don derdag is er geen trainen en mijn zusje van zeven is dan thuis. Dus daarom hebben we een oppas op donderdag.' Hoezo was jij mascotte bij de wed strijd Ajax - NAC 'In het begin van het seizoen moesten we lootjes trekken. De leider ging rond met kaartjes en daar stond de wedstrijd op waar je mocht hooghouden of dat je reserve was. Je mocht niet zenuwachtig zijn! Het was een goede wedstrijd. Veel doelpunten voor Ajax. Ik vond het wel een beetje zielig voor NAC.' Wat is je positie in het team? 'Ik speel als centrale verdediger. Ik was eerst rechtsbuiten maar Ajax zag een centrale verdediger in mij. Rechts is mijn sterke been. Ik oefen veel thuis om mijn lin kerbeen sterker te maken.' Ik hoor dat elke speler huiswerk meekrijgt? 'Ja, klopt. Ik voetbal veel partijtjes met vriendjes op straat. Als ik niet met hen aan het voetballen ben, dan ben ik in de tuin aan het oefenen tegen de muur. Ik oefen met een tennisbal of met een mini-bal. Ik was ook steeds aan het hooghouden om zoveel mogelijk in het stadion te halen.' Wat is je favoriete club in Neder land, en daarbuiten? 'Nou, in Nederland Ajax natuur lijk. Daarbuiten weet ik het eigenlijk niet zo. Barpa, of mis schien wel Paris Saint-Germain. Misschien komt dat wel omdat mijn moeder uit Frankrijk komt! Hahaha.' Hoeveel keer heb je de bal hoog gehouden? 'In de ArenA had ik voor de wedstrijd 1174 keer. Mijn record is 2668 maar dat was bij ons in de achtertuin.' Ik denk dat ik al weet met wie je op de foto bent geweest 'Haha, Matthijs de Ligt natuurlijk. Ik ga zo weer lekker trainen.' Rob Stol

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2019 | | pagina 10