Het laatste jaar van de onschuld (4) Itj 1| WIE IS WIE? In het historische Europa Cup-seizoen 1968-1969 is de halve finale bereikt. Beelden van de legendarische wedstrijd Spartak Trnava-Ajax. In Slowakije had Ajax net voldoende aan de in Amsterdam opgebouwde 3-0. Heldendaden van keeper Gert Bals hielpen Ajax naar de finale. Na de droom van Parijs was Spartak Trnava de volgende tegenstander: een relatief onbe kende Slowaakse club, die nog op weinig heldendaden kon bogen. In eigen land speelde, na een thuisnederlaag tegen Feyenoord, het Bekertoernooi geen rol meer. In de competitie stond Ajax vier punten achter datzelfde Feyenoord en vijf achter het ver rassende FC Twente. Een moei zame 2-0 bij Volendam, een vlotte 6-0 in een inhaalwedstrijd tegen GVAV, en 4-1 bij Telstar zorgden voor een bedje aan zelfvertrou wen voor de eerste wedstrijd tegen Sparta Trnava, die op de ongebruikelijke zondagavond werd gespeeld. Al snel bleek dat men de Slowaken toch wel een beetje onderschat had. Ajax had er de handen vol aan, maar gelukkig zijn vizier meegenomen; Spartak niet en miste wat goede kansen. Cruijff misbruikte een slordigheidje van doelman Geryk, Swart knalde na een vrije trap van Keizer door de muur, en Keizer kopte een voorzet van Danielsson in. 3-0 was geflat teerd, maar dat interesseerde niemand. En eerlijk: 3-0 moest voldoende zijn, redeneerde Ajax, zijn eigen prestatie bij Benfica vergetend. De terugwedstrijd, 's middags in het eenvoudige stadionnetje van Trnava, werd massaal door spij belend Nederland op tv gevolgd. Het werd vooral de wedstrijd van Gert Bals: na een klein half uurtje trapte de man met de pet verkeerd uit, recht naar de vrij staande Ladislav Kuna, die onmiddellijk raak lobde. Nog niet erg, maar vlak na rust (er was nog een Slowaaks doelpunt afge keurd) was Kuna nogmaals ter plaatse, nu om een voorzet in te koppen, en zo moest Ajax nog bijna de hele tweede helft, met afschuw kijkend in een gapende afgrond. Maar, zoals dat heet: 'When the going gets rough, the rough get going.' En die rough was Gert Bals. Hij verdedigde de nu magere voorsprong als een leeuw, en verrichtte fenomenale reddingen. De spanning was enorm, weinigen durfde nog te kijken. Wie dat wel deed zag Bals een schot van Adamec van enkele meters op adembene mende wijze nog pakken, en wie daar nog niet in gebleven was zag Adamec nogmaals via Bals' vin gertoppen naast mikken. Terwijl rechtsback Karol Dobias de ene na de andere voorzet voor het doel gooide, en Hulshoff en Vaso- vic alles zo ver mogelijk wegke- gelden, tikten de seconden weg. Op van de zenuwen haalden de Ajacieden het einde. Het was het lijden waard: voor het eerst zat er een Nederlandse club in de finale van de Europa Cup. En nog mooier: het was Ajax. Evert Vermeer Hoe ben je bij Ajax terechtgekomen 'Dat gebeurde via Suzanne Bakker. Zij belde mij september 2018 op, vertelde dat ze voor het talententeam nog een teammanager zochten. Aangezien wij in het verleden al eens eerder samenge werkt hadden, bij Jeugd Plan Nederland O13, en elkaar privé al jaren kennen, benaderde zij mij voor deze functie. Het voelde als een grote eer! Wat is er mooier dan een functie te kunnen ver vullen binnen de club waarvan je van jongs af aan fan bent, en met een zeer talentvolle groep meiden mag werken die zich allemaal willen ontwikkelen om het hoogst haalbare te bereiken?' Wat zijn jouw werkzaamheden? 'Die zijn zeer divers. Ik hou me voornamelijk bezig met het rege len van alle randvoorwaardelijke zaken rondom een wedstrijd. Denk aan: verzorgen van wedstrijdkleding, wedstrijdformulier, materialen, busvervoer en eten/drinken. Daarnaast ben ik aan spreekpunt voor de KNVB, onze tegenstanders of interne men sen binnen Ajax. Het regelen van al dit soort zaken doe ik voor namelijk op de maandag (parttime dag), daar ik de andere dagen werkzaam ben als chemisch laborante bij Quaker Chemical BV te Uithoorn.' Wat is het leukste aan jouw functie? 'De veelzijdigheid ervan, met uiteindelijk als doel mijzelf dusdanig te kunnen inzetten, zodat deze meiden het maximale uit zichzelf en het team kunnen halen. Zelf heb ik op landelijk niveau gevoet bald, dus ik weet hoe prettig het kan zijn als de zaken goed voor elkaar zijn.Voor de meiden ben ik het aanspreekpunt in de kleed kamer, ik probeer ze te ondersteunen op allerlei andere vlakken. Het is mooi iets bij te kunnen dragen aan de ontwikkeling van deze mooie groep speelsters. Wat ik al eerder zei: ik vind het een enorme eer om deze functie te mogen vervullen en hoop dit dan ook nog een lange tijd te mogen doen.' Wat is jouw favoriete Ajax-moment? 'Ik kies voor de winst in de Champions League in het seizoen 1994/1995, ik was toen 13 en dat staat me nog bij als de dag van gisteren. Daarnaast vond ik de laatste groepswedstrijd in de Champions League tegen Bayern München (3-3) ook indrukwek kend.' Yuri van Eijden Naam: Yvonne Keizer Functie: Teammanager Talententeam Bij Ajax sinds: september 2018

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2019 | | pagina 4