W Aanwas en girlpower DAVID lij Erfgoed L 1 Voorschot op de toekomst IÉ *1 Op invitatie van Henk Markerink, directeur van de Johan Cruijff ArenA, was Jordi Cruijff te gast in het stadion dat naar zijn vader is vernoemd. Jordi werd rondgeleid en toonde zich aangenaam verrast door de vele uitingen die aan zijn illustere vader refereerden. Deze editie van het Ajax Club nieuws staat in het teken van de Ajax Vrouwen. In heel het land laten steeds meer jonge meisjes hun hockeystick links liggen en kiezen ze voor de sport waar de voeten spreken. Deze populariteit is een tendens die mede te maken heeft met de successen die het Nederlands vrouwenelftal de afge lopen seizoenen hebben behaald. Ook de Ajax Vrouwen staan de laatste tijd meer in de schijnwer- pers.Voor het Erfgoed zijn aan winsten van de Ajax Vrouwen nog redelijk nieuw en logischerwijs kleinschaliger dan bij de mannen, maar daarom zijn ze beslist niet minder waardevol voor de club geschiedenis! Bezoekers van de Ajax Gallery of Fame hebben in de tentoonstel lingsruimte daarom al een aantal bijzondere objecten uit het vrou wenvoetbal kunnen aanschouwen. Zo ligt er het eerste spelerscon tract van Daphne Koster en telt de presentatie verschillende prij zen, medailles en wedstrijdshirts. Bij de volgende update van de gal lery krijgt uiteraard 'de dubbel' uit 2017 een prominente plek. We kunnen dan gerust stellen dat toen de Ajax-mannen hun trofee- ëndroogte doormaakten, de Ajax Vrouwen met overtuiging voor de aanwas van de prijzen zorgden. Een tweede plaats telt bij Ajax noch voor de mannen noch voor de vrouwen.We willen de beste zijn en daarom streeft Ajax nu ook naar de beste meisjesvoetbal opleiding. Vergelijk dat eens met zestig jaar geleden. Het was toen vrijwel ondenkbaar dat vrouwen broeken droegen, laat staan voet balden in competitieverband. En bij Ajax vervulden vrouwen hoog uit rollen als poets- en wasvrouw. Wie geluk had kreeg een partner- kaart om, samen met uiteraard de partner, naar een wedstrijd van Ajax I te gaan. De foto's bij dit artikel laten goed het contrast zien tussen toen en nu. Maar de overeenkomsten zijn er ook, bij de vrouwen die zich volledig inzetten om het beste resultaat neer te zetten voor de mooiste club van het land. Voor ondergetekende is het na tuurlijk een eer te mogen werken met het verleden en het heden van de club die aan de Kalver- straat nr 4 ooit werd opgericht door een groep jonge gasten. Welnu, de jeugdopleiding van Ajax is van wereldklasse en we kunnen gerust aannemen dat de meisjes opleiding eenzelfde status gaat krijgen. Want Ajax streeft binnen alle lagen van de club, logischer wijs, het hoogst haalbare na! Rianne van de Wetering Februari 20I2. Het jaar was nog maar net begonnen en de club bevond zich in een roerige tijd. De ontwikkelingen gingen mij aan het Ajax-hart maar het was niet daarom dat ziek ik thuis lag: een pittige bronchitis moest worden uitgeziekt, zei de huisarts. Tja, wat doe je dan? Thuisblijven. Het leverde een gevoel van frustratie op want de nutteloosheid knaagde. Er was ook een voordeel want onmachtig thuis verblijven verleende ook ruimte om de regerende waan van de dag eens weg te schuiven en over van alles dieper na te denken. Ik belandde bij een mij na aan het hart liggend onderwerp: vrou wenvoetbal. Dat was een nog niet bij Ajax bestaand element. Motief van mijn gedachtengolf was het krantenbericht dat zowel AZ als Willem II het vrouwenvoetbal op het hoogste niveau vaar wel zegden. Meer dan jammer, de goede bedoelingen van de Eredivisie Vrouwen werd er door ondermijnd. Nog pijnlijker vond ik dat Ajax geen aanstalten maakte zich open te stellen voor vrou wenvoetbal. Ik kroop in de pen, zoals dat heet, oftewel ik tikte een mail aan de toen dienstdoende directeur van Ajax. Ik zette mijn motivatie voor het opstarten van een Ajax vrouwenteam uiteen. Ik geloofde heilig in de directe en indirecte potentie van vrouwenvoetbal en meende dat een club als Ajax, die zich voorstaat vernieuwend te denken, open diende te staan voor een lange termijnvisie op het gebied van volwaardige integratie van vrouwenvoetbal. Doorheen de motieven en voorbeelden was de basisgedachte dat de opening naar vrou wenvoetbal bij Ajax op meerder gebied vruchtbaar zou zijn voor het Ajax van de komende decennia. 'Ajax kan een voorschot nemen op de toekomst', schreef ik. De hoop op een positieve reactie verloor het van de verwachte realiteit. De directeur meldde dat hij het gelezen had, meer niet. Twee gemeenplaatsen waar het ontbreken van echte belangstelling vanaf droop. Mijn zowel idealistische als sociaal-maatschappelijke als commerciële ideeën werden ter kennis aangenomen en in een la gestopt Er valt dan ook niets op mijn borst te slaan bij de situa tie van nu: een eerste elftal van Ajax Vrouwen dat toonaangevend is, de toevoeging van Ajax-meisjes als laatste loot aan de Ajax-stam! Blij en gelukkig was ik wel dat, dankzij druk van de KNVB, het fenomeen Ajax-vrouwen toch gestalte kreeg. Fantastisch is het dat onze club de poorten verder ontsluit en inmiddels, op weg naar meer, ook een meisjesteam heeft! Opnieuw een voorschot op de toekomst.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2019 | | pagina 16