maken: De week van Ajax O8 Donderdag: Parallel aan de wedstrijden van het eerste elftal in de Champions League, speelt Ajax Onder 19 in het Youth Leaguetoernooi. Dat ging het team goed af. In de vijfde wedstrijd, uit bij AEK, zelfs uitstekend. Door met 8-1 te winXen behaalde Ajax Onder 19 zijn hoogste zege in de Champions League. Maandag: 14:00/14:30 uur: School (afhankelijk van welk rooster de basisschool hanteert) 15:45 uur: Aankomst Ajax 16:00 - 18:15 uur: Training (onder meer een half uur movementtraining) Dinsdag: Alleen school Woensdag: School 15:15 - 17:45 uur: Training (eventueel vanaf 16:30 uur: wedstrijd) Alleen school Vrijdag: School Middagtraining Ajax Zaterdag: Wedstrijd (competitie) spelers een koprol of handstand maken, nu moeten ze dat leren bij Ajax.' Een blik werpend op het weekschema (zie kader, RJ): 'Ook met deze weekindeling kunnen de kinderen zeker ook nog gewoon kind zijn.' Reus werkt - letterlijk - aan de basis. De studie Pedagogiek met als minor Sport- en Prestatiepsychologie die hij volgt, helpt hem daarbij. Een belangrijke taak is het smeden van een hecht team. 'Zo zijn we begin dit seizoen hutten gaan bouwen in het Amsterdamse Bos, waar bij de jongens samenwerkingsopdrachten kregen. Een goede sfeer binnen het team is belangrijk voor de ontwikkeling van het individu. De spelers moeten zich thuis voelen om zich goed te kunnen ontwik- kelen.Volgens mij hebben we dit inmiddels voor elkaar binnen de O8.' Reus merkte dat ook toen Carel Eiting afgelopen maand een gast- training verzorgde. Het werd een serieuze en bijzondere sessie, die de Ajax-talenten zingend afsloten in de kleedkamer. Niet alleen de Onder 8-spelers, maar zeker ook Reus en A-selectiespeler Eiting genoten. 'De jongens pakken het tot nu toe goed op', besluit Reus. 'Als je ziet dat de spelers zingend en dansend naar binnen gaan weet je zeker dat ze het naar hun zin hebben in hun eerste jaar bij Ajax.' Ronald Jonges belangrijk punt. Hoe klein en jong de spelers ook zijn: op school en in hun eigen buurt zijn zij al 'de Ajax-speler' Dus willen we dat ze hun leeftijd genoten het goede voorbeeld geven', legt Reus uit. Met een debuut in de jeugd opleiding verandert er veel in het leven van de jongste Ajacieden. De trainer bezoekt het talent en zijn familie ook thuis.'Elk jaar ga ik bij de spelers op huisbezoek, vooral om een band te smeden. Dan hoor ik ook over de school- vaardigheden en het gedrag van de speler op school. Het gaat erom sport en school zo goed mogelijk te combineren. Ouders trekken aan de bel als dat nodig is.' Leider Alex Liefhebber is voor wat betreft studiezaken een aanspreekpunt voor Reus. De elftalleider werkt zelf op een school en vult de trainer aan met professionele inzichten. Daarnaast bespreekt Reus de dagelijkse gang van zaken met onderbouw-middenbouw coördinator Percy van Lierop. Ook studiezaken kunnen dan op de agenda staan. Ajax O8 speelt in de Hoofdklasse van de regio Utrecht. 'We zijn redelijk hoog ingedeeld en spelen tegen jongens die een jaar ouder zijn. Het komt de ontwikkeling ten goede als je niet alleen wedstrijden wint maar ook verliest. Die balans is prima in deze competitie. De ene keer win je met drie doel punten verschil, terwijl je een week later met hetzelfde ver schil verliest. Een andere keer speel je gelijk.' Daarnaast ligt de focus in de opleiding op het ontwikkelen van technische vaardigheden en het herkennen van voetbalsituaties. De maandagtraining bestaat onder meer uit een half uur performancetraining. Het halfuurtje 'performance'is ook brood nodig, weet Reus. 'Want de tendens is dat er steeds minder gymlessen worden gegeven op scholen. En als er een gymles is, staat er vaak geen vakdocent voor de groep.' Reus merkt het ook aan de lenigheid van de talenten. 'Vroeger konden

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 9