Het laatste jaar van de onschuld (3) WIE IS WIE? De Champions Leaguewedstrijden tegen Benfica leverden naast winst ook mooie herinneringen op. Bijvoorbeeld aan het treffen tussen beide clubs in 1969. Na 3-1 verlies in Amsterdam en dito winst in Lissabon schakelde Ajax Benfica in de beslissingswedstrijd in Parijs uit. De mensen hadden er een goed gevoel over tegen Benfica: de club had veel van zijn glans verloren, en toen het begon te sneeuwen groeide het optimisme: Portuge zen waren sneeuw niet gewend, dus kwestie van hier een nulletje of drie en dan daar consolideren. Eitje. Inmiddels liep het in de compe titie niet op rolletjes. De achter stand was opgelopen tot vijf punten en de doelpuntenmachine haperde. Het had te maken met de Europese druk. Maar vier dagen voor de botsing met Benfica bleek, met trainer Otto Gloria op de tribune, toch wat een Ajax op volle snelheid ver mocht: degradatiekandidaat DOS werd met 7-0 verpletterd. Op woensdag 12 februari, direct na het tv-journaal, werd afgetrapt. Anderhalf uur later kwam een ontnuchterd legioen weer naar buiten: Benfica bleek zich uitste kend staande te kunnen houden in de sneeuw en, waar Ajax in maillots was aangetreden, geen last van de kou te hebben. De 1-3 was ronduit ontnuchterend. Afgelopen was het, reizen naar Lissabon werden geannuleerd en zelfs de tv nam niet meer de moeite de return live uit te zen den. De getrouwen die een week later de wedstrijd in het Estadio da Luz op de radio volgden, zou den die avond hun leven lang niet meer vergeten. Degenen die bij de film op tv onderaan het scherm het scoreverloop te zien kregen, zetten razendsnel alsnog de radio aan. Al die mensen kne pen in hun arm toen Ajax binnen een half uur de stand naar 0-3 had getild en de tegenstander hele maal zoek speelde. Vooral Johan Cruijff was ontketend, en slechts scheidsrechter Sbardella, die een doelpunt van Danielsson ten onrechte afkeurde en Swart een strafschop onthield, behoedde Benfica voor een afgang. Tenslotte bleef het bij 1-3, en dat betekende een derde ontmoeting. In Parijs, op woensdag 5 maart. 's Middags om drie uur, want er was geen lichtinstallatie in het krakkemik kige Stade de Colombes. De Ajax- koorts leefde weer op, erger nu: Parijs was niet zo ver, de reis betaalbaar. Nederland ging op slot. Wie kon, nam een middagje vrij, winkels sloten bij gebrek aan klanten, kantoren waren onbezet, de Tweede Kamer keek tv, en scholen gaven hun leerlingen vrijaf. Ajax-supporters namen heel Parijs over, de rest van Nederland zat bij de buis: vandaag zou Ajax Europa gaan veroveren. Doodnerveus zat men anderhalf uur lang op zijn nagels te bijten, maar tenslotte was het nog steeds 0-0: verlenging. Gaf die geen beslissing, zou het lot moe ten beslissen, een doemscenario. Na twee minuten beoordeelde keeper Henriques een schot van Cruijff verkeerd en dat vulde Nederland met gejuich. De 1-0 brak het verzet: Danielsson liet de valbijl nog tweemaal meedo genloos vallen: 3-0. Op golven van gelukzaligheid dreef voetbalminnend Nederland (Europa Cup was nog een natio nale zaak) de werkelijkheid weer in, maar alledaagse zorgen beston den voor veel mensen niet meer: Ajax zat bij de laatste vier. Evert Vermeer Naam: Joke Bosch Functie: Conciërge School de Toekomst Bij Ajax sinds: 2005 Hoe ben je bij Ajax terechtgekomen 'Op de website van Ajax stond een advertentie voor de wasserij. Ik werkte al 22 jaar bij de post. Mijn man zei: "Als je het leuk vindt, moet je het doen." Toen heb ik gesolliciteerd en ben bij Antje Dammer (HR-manager red.) terechtgekomen. Daarna ben ik meegelopen met René Enthoven (Manager Facilitaire Zaken red.) om te kijken wat het werk allemaal inhield en zo ben ik bij de wasserij terechtgekomen.' Hoe lang zit je al bij Ajax? 'Afgelopen 1 augustus was ik 13 jaar in dienst. In september had den wij, met nog een aantal andere collega's, een feestelijke lunch voor ons 12,5 jarig jubileum bij Ajax. Dat was geweldig om daar voor gehuldigd te worden.' Wat is jouw huidige rol bij Ajax? 'Voor het derde seizoen ben ik conciërge op de School van de Toekomst. Het werk in de wasserij werd te zwaar en was ver plaatst, waardoor ik niet zo veel mensen meer zag. Ik zag toen de vacature voor deze functie voorbij komen. Dat leek me erg leuk om te doen en heb daarom gesolliciteerd. Ik zit nu ook echt op mijn plek, zo met de jongens en voor de jongens.' Hoe ziet een gemiddelde dag er voor jou uit? 'Dat is niet te voorspellen. De dag begint met het vermelden van de roosters op de schermen en daarna is het wat er op je pad komt. Als er wat geprint moet worden voor de jongens, dan doe ik dat. Of als er bezoek moet worden ontvangen voor bijvoor beeld Ger Boer (Manager Studiezaken red.) dan doe ik dat ook. Het is nooit te peilen wat je op een dag allemaal doet. Het mooie is dat ik van niets iets heb kunnen maken. De functie bestond nog niet toen ik begon. Ik heb het helemaal zelf ingevuld.' Wat is jouw favoriete Ajax-moment? 'De reis naar Stockholm was gigantisch. Het was natuurlijk een enorme verrassing dat wij als medewerkers mee mochten. De hele sfeer met alle collega's en in de stad met de supporters, dat was echt geweldig. Het was de allergrootste belevenis.' Yuri van Eijden

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 4