van Ajax' VAN DE VOORZITTER Boer: Evolutie in Studiebegeleiding Decennia lang speelde Ajax studie- en begeleidingscommissie een belangrijke rol in de jeugdopleiding.Van de kleinschaligheid in De Meer vormde die zich, tegenwoordig o.l.v. Ger Boer, tot het grootschalige en kwalitatief onderbouwde project van heden. Hoe verloopt die aanpassing? 'We zijn nu twee maanden bezig en we merken dat de stap groot is. Dat heeft niet te maken met onderschatting, het kost gewoon tijd. We werken hier met ver schillende niveaus van onderwijs en verschillende leeftijdsgroe pen. De ontwikkelingen in het voetbal richten zich steeds meer op het individu, en dat zie je ook terug in het onderwijs dat steeds meer gepersonaliseerd wordt. De grootste groep is hier 18 jongens; de meeste groepen zijn veel kleiner. We werken daarom samen met veel docen ten en hebben het schoolge bouw ook weer aangepast om meer lesruimtes te kunnen Is voetbal en onderwijs nog wel met elkaar te combineren? 'Zeker. Voetbal is topsport en topsporters kunnen veel aan, die hebben het vermogen om studie en sporten met elkaar te vereni gen. Binnen de wetgeving zijn er ook mogelijkheden die dat ondersteunen; zo hoeven top sportleerlingen in tegenstelling tot 'normale' leerlingen geen 1040 lesuren te maken maar slechts 800. En mogen ze hun examen over twee jaar doen. Maar vergis je niet, ze krijgen niets cadeau. Aan het niveau wordt niet getornd. Ze moeten gewoon hun startkwalificatie halen (een afgeronde havo-/vwo- /mbo-2 opleiding, het volgens de overheid vereiste minimale niveau dat nodig is om een vol waardige plaats op de arbeids markt te veroveren - red.). En wat dat betreft is Ajax geen voorstander van 'afstromen', oftewel onderwijs volgen op een lager niveau. Tenzij daar een heel goede reden voor is, zoals het (ver)vroeg(d) aansluiten bij het eerste elftal met een goed per spectief op een succesvolle prof carrière. We proberen altijd in te schatten wat de meest realis tische leerroute is.' En sinds dit seizoen lopen er niet alleen jongens maar ook meiden rond in de School? 'Dat klopt, ja. Voor de jongens is het ook goed dat die meiden er zijn, dat verbetert hun sociale ontwikkeling - en die staat bij ons altijd hoog in het vaandel. Met ingang van het seizoen 2018 2019 is de KNVB gestopt met het CTO Amsterdam Talent Team voor talentvolle speelsters. Het idee daarbij was om die meiden onder te brengen in talentente ams van de BVO's, alleen is dat besluit zonder al te veel overleg met die BVO's genomen. Ajax heeft zijn verantwoordelijkheid genomen en die meiden opgeno men in het nieuwe Jong Ajax voor Vrouwen. Dat is vrijwel probleemloos verlopen, met dank aan de meiden zelf die een zeer professionele houding heb- ben.Via het CTO-programma hadden ze ook geen studiebege leiding, die bieden wij wel. Dat zien we al jaren als onze verant woordelijkheid en dat is een krachtig onderdeel van Ajax, dat wij zo goed mogelijk proberen te handhaven.' Jan-Matthijs Harderwijk In deze uitgave van ons Clubnieuws wordt speciaal aandacht besteed aan de huidige Ajax-studiebegeleiding. Dit omdat een opleiding tot professioneel voetballer niet zonder een opleiding naast het voetbal kan bestaan. Dit besef was ruim veertig jaar geleden bij Ajax al aanwezig en het toenmalige bestuur heeft in de jaren '70 de Studie en Begeleidingscommissie geïnstalleerd. Onder de enthousiaste leiding van de mannen van het eerste uur, Ikey Waas, Dick Karremans, de gebroeders Tielenburg en Henk de Weers, werd inhoudelijk vorm gegeven aan die begeleiding om er voor te zorgen dat de schoolprestaties van de jeugdspelers niet leden onder het spelen bij Ajax. In het geval dat zij uiteindelijk niet in het betaalde voetbal terecht kwamen, was er een school diploma waarmee de jeugdspelers hun maatschappelijke carrière konden opbouwen. Dat was een verantwoordelijkheid die het Ajax-bestuur altijd op zich heeft genomen. Na de eerste fase kwam eind jaren '80 het inzicht dat, door de evolutie van de voetbal, het belangrijk was om met jeugd meer trainingsuren te maken waardoor de toenmalige studiebegeleiding zich beperkte tot begeleiding op trainingsavonden. Ik herinner mij heel goed hoe ik in het begin van mijn bestuurlijke betrokkenheid begin 1989 een voorstel deed om meer trainings uren te faciliteren voor de Al om hiermee de opleiding te verbe teren. Hoewel Ajax zich toentertijd in een financieel zorgelijke situatie bevond, kreeg ik alle steun van mijn medebestuurders om dit project op te starten omdat wij allen ervan overtuigd waren dat dit voor Ajax de enige weg vooruit was. Spelers van de Al, werden van huis opgehaald, studeerden en kregen studiebegelei ding. Ze konden tweemaal per dag trainen en werden weer naar huis gebracht. In de daaropvolgende jaren werd dit verder uitgebouwd naar de andere elftallen waarin spelers het voortgezet onderwijs volgden. Maken we een sprong naar 2018, dan is er, onder leiding van Ger Boer en de Studie- en Begeleidingscommissie, de afgelopen jaren voortdurend verder gebouwd om de combinatie van meer trai ningsuren en studie mogelijk te maken. Er is inmiddels een speci aal schoolgebouw op de Toekomst waar spelers via maatwerk in staat worden gesteld om optimaal te trainen en met goed gevolg te studeren. Als ik terugkijk naar de evolutie in de afgelopen veer tig jaar, dan ben ik trots op wat er in die jaren tot stand is gebracht. Hennie Henrichs, voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 3