'De School. Krachtig onderdeel (ziggo Manager studiezaken en sociaal maatschappelijke begeleiding Ger De Klassieker, Ajax-Feyenoord, zorgde voor een duidelijke zege (2-0), was decor voor een speciale gast (Jari Litmanen) en bood ruimte voor de huldiging van Lasse Schöne vanwege 250 wedstrijden in het Ajax-shirt. AJAX CLUBNIEUWS 15e Jaargang nummer 7, december 2018 Het belang van leren Op voetbalgebied geniet Ajax de faam één van de beste oplei dingen te zijn. Overal in Neder land en daarbuiten lopen voet ballers rond die hun scholing bij Ajax kregen. De waardering voor die arbeid is internationaal en strekt onze club ten eer. Maar er is meer dan het tech nisch en tactisch vormen van de jeugd. Ajax was al snel door drongen van de maatschappe lijke plicht om te zorgen dat de jonge voetballers zich ook bui ten het veld zouden ontwikke len. In de jaren tachtig werd de Studie- en Begeleidingscommis sie in het leven geroepen, om de jonge talenten ook in de schoolbanken een ruggensteun te geven. Wie nu op de Toekomst komt, kan niet om de Ajax School De Toekomst heen, een unieke omgeving waar de voetballers begeleid worden bij hun studie. Dit nummer van Ajax Club nieuws staat voor een groot deel in het teken van de Ajax School, een even spectaculair als belangrijk onderdeel van onze club. David Endt COLOFON Eindredactie: David Endt E-mail: david@endt.nl Redactie: Jan Buskermolen, Yuri van Eijden, Jan-Matthijs Harderwijk, Ronald Jonges, Ed Lefeber, Tamara Schellekens, Evert Vermeer Medewerkers: Timo Bruijns, Dick Goos- sens, Hennie Henrichs, Jacques Katten burg, Menno Pot, Rob Stol, André Stuijf, Rob van Vliet, Rianne van de Wetering, Cees van Zuilen, Dolf van Zoest Foto's: Louis van de Vuurst tenzij anders vermeld Vormgeving: Vriedesign, John de Vries Correctie: Jan-Matthijs Harderwijk Druk: Muller Visual Amsterdam Daar waar slagen als profvoetbal ler natuurlijk het doel en de droom van elk talent is, probeert Ajax ook altijd uitzicht te geven op een maatschappelijke loop baan. In een immer veranderende voetbalwereld brengt dat de nodige uitdagingen met zich mee, waar Ger Boer (64) zich alweer acht jaar mee bezig houdt. Samen met zijn team zorgt hij ervoor dat de voetballers in de jeugdop leiding van Ajax voorbereid wor den op hun 'tweede carrière'. In een lokaal van Ajax' eigen 'School van de Toekomst' vertelt de manager studiezaken en sociaal maatschappelijke begeleiding wat momenteel de belangrijkste aan dachtspunten zijn op dit gebied. Vijfjaar geleden hadden we ook een interview voor Clubnieuws (nr 6,2013, red.). Daarin kwam de uitdrukkelijke wens vanuit het technische gedeelte van de jeugd opleiding naar voren om de spelers meer trainingsuren te laten maken. In welke opzichten is het onderwijs daarop aangepast 'We zijn gaan kijken naar ver schillende manieren waarop we die trainingsruimte konden creë ren. Na de zomer van 2014 zijn we bijvoorbeeld gestart met de mbo-opleiding tot profvoetballer 'College de Toekomst' via het ROC van Amsterdam, die jon gens volledig op de club kunnen volgen. Een jaar later openden we hier ons eigen schoolgebouw. Daarmee konden we het onder wijs en de studiebegeleiding naar een nog hoger plan tillen, waarbij we nu ook jongens op havo- en vwo-niveau meer hier kunnen laten zijn. Op die manier zijn de trainingsuren in die jaren voor sommige groepen van minder dan 10 uur in de week naar tot wel 16 uur in de week gegroeid. Ajax heeft daar veel in geïn vesteerd: ik denk dat het onder wijs, de begeleiding en de faci liteiten hier wereldwijd uniek zijn. Er is geen enkele club die dit op deze manier doet. En ik denk dat we daar nu al de vruchten van plukken. Als je kijkt naar Benfica-uit laatst bijvoorbeeld, waar we mee konden in het fysieke spel. Een aantal jaar geleden waren we misschien wel van het veld gepoetst daar.' Wat is er specifiek veranderd voor jongens die havo/vwo volgen? 'Voorheen waren die kinderen, toch zo'n 75% van het totaal bij Ajax, vrij in hun schoolkeuze. Ruim twintig tot dertig jaar betekende dat 's ochtends naar hun eigen school in hun eigen regio en dan om half twee opge haald worden met een busje zodat ze hier om half drie kon den zijn. Nu hebben we samen werkingsverbanden met de top- sportscholen Calandlyceum (vwo/havo/vmbo-t) en het Calvijn College (vmbo-b vmbo-k), waar jongens nog maar twee ochtenden in de week heengaan en verder hier bij ons op school les en studiebegeleiding krijgen. Dat vergt nogal wat in de organi satie en de communicatie. Zo is het vervoer voor jongens van OI3 tot en met OI5 nog steeds geregeld, maar nu moeten we 's ochtends rijden in plaats van 's middags en hebben we dus ook te maken met fileleed. Voor de jongens vanaf 16 jaar verzor gen we een OV-jaarkaart zodat ze zelf kunnen reizen.'

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 2