Het Ajax van Björn Martens Dierbaar rood en wit Ajax Winterfestival biedt Ajacieden unieke middag 12 'Dierbaar Rood en Wit' is de titel van het fotoboek dat Björn Martens als afstudeerproject produceerde. Björn, die 20 jaar als coördinator van de Supporters Vereniging Ajax werkte, toont op pakkende wijze letterlijk zijn kijk op vele facetten van het Ajax-supporterschap. Twintig jaar lang werkte Björn Martens als coördinator van de Ajax Supporters Vereniging. Ajacied in hart en nieren en met hart en ziel. Een andere passie, fotografie, was goed te combine ren. Door de jaren heen foto grafeerde Björn met zijn Canon wat hij om zich heen zag, en omdat het vaak Ajax was dat zijn wereld vormde, fotografeerde hij Ajax, met een speciaal oog voor de supporters. 'Supporters zijn niet onder één noemer te van gen, ze hebben allemaal hun eigen al dan niet zichtbare invul ling. Maar er is wel maar één noemer die de basis vormt: Ajax. Zo divers, hoe mooi is dat!' legt Björn hartstochtelijk uit. Een paar jaar geleden stopte hij met zijn werkzame Ajaciedschap en ging zich, zonder afscheid te nemen van het supporter-zijn, op de Foto-academie toeleggen op het leren van het vak fotograaf. Daar kwamen de elementen onvermijdelijk weer bij elkaar. Een discussie met een docent over waar zijn inspiratie en kwa liteit nu werkelijk lag, leidde tot een tastbaar afstudeerproject: het fotoboek 'Dierbaar Rood en Wit', een beeldende reis door het emotionele rijk van de Ajax- supporter. 'In de basis is het een tijdsbeeld van twee jaar, 2016 en 2017, met hier en daar wat ouder materiaal', zegt Martens. 'Door mijn werk bij de Ajax Supporters Vereniging kwam ik op een natuurlijke manier in aan raking met de vele gezichten en facetten van supporter zijn. Waar ik ging, had ik mijn camera bij mij en van toeristenkiekjes in de beginperiode, kregen mijn foto's steeds meer diepte, ik ging met andere ogen kijken. Op de acade mie was ik wat terughoudend om juist Ajax als onderwerp te kiezen. Bij dat gesprek met mijn docent wees hij mij er echter op dat juist daarin mijn grote kracht lag. "Doen", zei hij.' Björn volgde de goede raad op, vond met Ajax Life-redacteur Mike van Damme het juiste format, en het resultaat mag er zijn: een prachtig boekje waarin emotie in harde en zachte, vro lijke en pijnlijke vormen de maat slaan. 'Man toch, Björn, mooi boek!'- 'Ja, ik ben er echt trots op.' Dierbaar Rood en Wit is uitgegeven in eigen beheer en verkrijgbaar in de Ajax Fanshop, via Bol.com en via bybjornmartens.com. Er gloort een mooi Ajax-debuut in de Johan Cruijff ArenA. Bij de start van de kerstvakantie, op zaterdag 22 december, wordt de le editie van het Ajax Winterfestival georganiseerd. Tijdens dit festival speelt de voorpremière van de documen taire De Patatgeneratie een hoofdrol. Ook een exclusieve stadiontour is onderdeel van het programma. Deze bijzon dere middag biedt bovendien een unieke kans op een ont moeting met een aantal prominente (oud-)Ajacieden. Naast De Patatgeneratie valt op 22 december veel meer te beleven in de ArenA. Zo kunnen de liefhebbers genieten van de Ajax-docu over Johan Cruijff en de documentaire 'Sjakie, een leven lang Ajacied'. Sjaak Swart is aanwezig om de beelden van zijn karakteristieke com mentaar te voorzien. Daarbij signeert Mister Ajax ook zijn carrière- boek Sjaak Swart 80. 'Patatgeneratieleden' Ronald de Boer behoort tot de oud-Ajacieden die worden geïnter viewd rondom de documentaire De Patatgeneratie. Ook de 'Patat generatieleden' Richard Witschge en Bryan Roy zullen present zijn. Met de docu's over Cruijff, Swart en de Patatgeneratie schotelen Ajax en de Johan Cruijff ArenA de fans een uniek programma voor waarin Ajax-iconen een absolute hoofdrol spelen. Er valt natuurlijk nog veel meer te beleven in de ArenA. Zo geeft elk ticket recht op een self guided tour door de ArenA. Tijdens deze rondleiding kom je op plekken die normaal alleen toegankelijk zijn voor de spelers en trainers. De tour voert je onder meer langs de kleedkamers van Ajax. In de Gallery of Fame zie je de belangrijkste prijzen en maak je kennis met de geschiedenis van Ajax. Zo valt er genoeg te doen en te zien tijdens de Ie editie van het Ajax Winterfestival. Houd de Ajax-kanalen in de gaten voor het volledige programma. Het festival vindt plaats in het hoofdgebouw van de ArenA en is te bezoeken van II:30 tot I8:00 uur. Tickets a 24,95 zijn verkrijgbaar op Ajax.nl/tickets. Dit is inclusief een stadiontour, een bezoek aan de Ajax Gallery of Fame en toegang tot alle documentaires.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 12