Kampioenen 'I4-'I8 KAMPIOENEN'14-18 - Vv,,-i >- 2 Ajax USA DD kèém Menno Pot schreef in het pas verschenen boek 'Kampioenen 'I4-'I8' over het Ajax-kampioenschap van 1918. Sinds kort manifesteert Ajax zich ook in de Verenigde Staten. In New York werd een Ajax-kantoor in gebruik genomen en bij die gelegenheid verscheen op Times Square een imposant Ajax-billboard. Een eeuw na Ajax' eerste landstitel is een boek verschenen over de Nederlandse voetbalkampioenen tijdens de Eerste Wereldoorlog: Sparta (1915),Willem II (1916), Go Ahead (1917) en Ajax (1918). Ajacied en Clubnieuws-columnist Menno Pot schreef het deel over 'Ajax 1918'. Waarom dit boek? Nederland deed toch niet mee aan die oorlog? 'Klopt, maar het waren wel waanzinnig interessante en belangrijke jaren voor ons voet bal.Tót 1914 was voetbal een elitesport, vooral gespeeld in wat nu de Randstad heet.Tijdens de Eerste Wereldoorlog werd het een landelijke volkssport, deels via gemobiliseerde soldaten. De populariteit als kijkspel nam enorm toe en het niveau steeg heel snel. Zeker ook bij Ajax, waar spelers als Jan de Natris, Theo Brokmann,Wim Gupffert echte publieksfavorieten werden.' Werd Ajax landskampioen dankzij de oorlog? 'Eigenlijk wel. De club maakte enorme sprongen voorwaarts toen de Engelsman Jack Reynolds in 1915 trainer werd. Hij werkte in Duitsland; dankzij de oorlog belandde hij bij Ajax. Zo hebben de vier clubs in ons boek eigen lijk allemaal hun titel te danken aan de oorlog. Het aardige is dat je alle aspecten van de oorlog in het voetbal weerspiegeld ziet: van de mobilisatie tot de Belgi sche vluchtelingen, van de geïn terneerde Britten tot de schaarste.' Wat maakte Ajax anders dan de andere drie oorlogskampioenen? 'Ajax staat in dit verhaal vooral voor moderniteit en innovatie: Ajax was zijn tijd vooruit, had een trainer en zoiets als een lltll I.IIMll I If tl HiSHElSl. itui» ÏUMB I» ,l( VOETHAL IN NEUTRAAL NEDERLAND spelsysteem. Ajax trainde ook fysiek, wat nieuw was. Ajax begon de oorlog als tweedeklasser en mocht een paar jaar lang niet promoveren, maar tegen 1917 was Ajax echt een voetbalrevela tie in Nederland.' Wie is de Ajacied op het omslag? 'Dat is Manus ten Herckel en eigenlijk is dat historisch niet in de haak. Manus speelde niet in het eerste team, hij was aanvoerder van Ajax 2 en de foto is ook nog vóór de oorlog genomen, in 1912. Voor het omslag moesten we van elke club een speler hebben die ten voeten uit op de foto stond. Manus was zó geschikt dat we niet om hem heen konden. Stoere pose, goeie kop, ik ben blij dat hij namens Ajax op ons boek staat.' Kampioenen '14-'!: voetbal in neutraal Nederland. (Just Publishers, 20 euro) www.mennopot.com Tien jaar geleden, in april 2008, maakten mijn Amerikaanse vriend Jim McGough en ik bekend dat we gingen stoppen met onze onaf hankelijke fansite Ajax USA. Te druk, het ging niet meer en we von den ook dat we overbodig begonnen te worden. Het internet was tot wasdom gekomen, vrijwel elke Ajax-wedstrijd was te streamen en elk snippertje nieuws verscheen op duizend voetbalnieuwssites. Onze community had ons niet meer nodig. Jim had zijn fanclubje in 1995 opgericht als faxnetwerk(!) tussen Ajax-fans in de VS. Ik zag de eenvoudige website in 1999, consta teerde dat ze wel een goede schrijver ter plaatse konden gebrui ken en bood me aan. Het was het begin van tien jaren waarin ik, puur uit liefde en plezier, duizenden wedstrijdverslagen, nieuws berichten, spelersprofielen en geschiedenisverhalen voor Ajax USA schreef, met een zeer serieuze en journalistieke benadering. Ajax USA was niet alleen ouder dan Ajax.nl, maar jarenlang ook beter en sneller. Toen Ajax.nl zichzelf serieus ging nemen, stoven zij ons uiteraard voorbij, maar alleen de Nederlandstalige hoofdsite. We bleven tot op de laatste dag met enige afstand de beste Engelstalige Ajax-site op het net. We hadden duizenden subscribers (en nog veel meer 'meelezers'), het gros in de VS, maar ze zaten bijna overal ter wereld: Ajacieden (vaak verstoken van live wedstrijden) die elk bericht verslonden en graag contact onderhielden. We waren jarenlang hun baken. Ze kregen er een stuk clubcultuur, geschiedenis en online broeder schap bij. Als ze naar Amsterdam kwamen, kocht ik in goed ver trouwen tickets voor ze en spraken we af in de stad. Nooit bela zerd. Integendeel: van sommigen krijg ik nog altijd een kerstkaart. We gingen een jaarlijkse reis organiseren. Principieel non-profit. We stonden niet eens reclame op onze website toe. Het eerste jaar konden we alleen via schimmige doorverkopers aan genoeg kaar ten komen; vanaf het tweede jaar hielp Ajax ons daarbij. Ajax USA was altijd welkom. Toen we van onszelf vonden dat we door drukte en afnemende energie minder goed werden, stopten we ermee. Aan die leuke tijd moest ik natuurlijk denken toen ik Ajax' gloed nieuwe kantoor in New York zag en aan de wand een ingelijste prent zag hangen met de woorden Ajax USA. Gek gevoel. Het blijft een bizar idee dat Jim en ik de Amerikanen tussen 1999 en 2008 beter bedienden, begrepen en bereikten dan Ajax zelf. Nu hopen we oprecht dat Ajax het zelf kan. We hebben er alle vertrouwen in. Menno Pot

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 11