VAN DE VOORZITTER Weerzien met oude bekenden Ajax Vrouwen smaakte het genoegen zich via Sparta Praag te plaatsen voor de volgende ronde in het Champions League-toernooi. Zowel in Amsterdam als in Praag was Ajax de bovenliggende partij. De loting koppelde Ajax Vrouwen aan een absolute Europese topclub: Olympique Lyonnais. met voor hen de respect-vlag. Het vriendschappelijk element krijgt extra nadruk, rivaliteit krijgt een sportieve impuls. Een wezen lijk voetbaltechnisch aspect is dat er in de Youth League niet drie keer, maar vijf keer gewisseld mag worden, verdeeld over drie wisselmomenten, exclusief de rust. Ook dat vanuit de prioriteit voor talentontwikkeling'. Wat vraagt de Youth League tegen woordig op organisatorisch gebied? 'De Youth League is qua voorbe reiding en uitvoering gespiegeld aan de Champions League. Niets wordt aan het toeval overgelaten, met een eensluidend draaiboek dat, begeleid door de UEFA-gede- legeerde, gevolgd moet worden. UEFA stelt per wedstrijd een gedelegeerde aan, hij is min of meer de baas tijdens de wedstrijd en mijn directe contact en aan spreekpunt. De KNVB zorgt voor een scheidsrechterswaarnemer en voor een liaison voor de arbi trage. Ajax zorgt voor een liaison voor de gedelegeerde. Op de wedstrijddag is er voor de bezoe kende club in principe gelegen heid te trainen op het wedstrijd- veld, al is dat soms niet realiseer baar. Op de wedstrijddag vindt er een "organisational meeting" plaats, stipt om 10.30 uur, na de inspectie van het speelveld door de arbitrage, zoals ook bij de Champions League gebeurt. Anders dan vroeger is dat de Youth League-wedstrijden ver plicht op dezelfde dag worden gespeeld als die tussen de eerste elftallen.' Ook in aantallen lijkt het een flinke klus.. 'Wanneer je alle krachten bij elkaar optelt, van veiligheid en stewarding tot aan de grounds men, media en vrijwilligers, kom je al snel tot een man/vrouw of negentig! Bij uitwedstrijden is dat voor ons minder, maar de organi satie moet onveranderd tot in de puntjes geregeld zijn. Ajax Travel Events is daarbij erg belangrijk. Onder 19 reist met het eerste elf tal mee, heeft ter plekke hun eigen hotel, volgt hun eigen programma en, ook dat is een vereiste van UEFA, is 's avonds present bij de Champions League-wedstrijd. De volgende dag reist iedereen weer met elkaar terug naar Amsterdam.' Is het bij Ajax Vrouwen net zo goed geregeld? 'Ja natuurlijk! De opzet is in alle opzichten vergelijkbaar met die bij de mannen, steeds in nauwe samenwerking met UEFA. Enkele regels zijn verschillend, zo is het aantal toegestane wissels weer op seniorenniveau: drie. De zorg en punctualiteit, de aandacht is gelijk. Bijkomend voordeel van de uit wedstrijden is dat je een goede inkijk in de structuur en organisa tie bij andere clubs krijgt. Heel leerzaam; niet alleen bij topclubs maar ook bij kleinere clubs kun je heel veel opsteken. Ik geef mijn ogen goed de kost. Dat geldt bij de UEFA Women's Champions League net zo goed als bij de UEFA Youth League.' David Endt Na de succesvolle voorronden in Europees verband bracht de loting voor de poulefase in de Champions League ons koppeling aan Bayern München, Benfica en AEK Athene. Een loting met perspectief, zeker als je die met onze collega's van PSV vergelijkt. Inmiddels hebben we de twee eerste wedstrijden achter de rug, en staan wij met Bayern gedeeld op kop. Eerder was er 3-0 winst op AEK Athene, vervolgens het gelijkspel tegen Bayern. De laatstgenoemde wedstrijd maakte indruk in Europa. Na een moeilijk begin hebben wij de tegenstander later in de wedstrijd laten ontsnappen, een overwinning was een meer dan reële mogelijkheid. Los van het resultaat, was vooral de manier van spelen, de wil, en overtuiging die hiervan uitging, prachtig om te zien. Zelf was ik in München aanwezig en 's middags bij de lunch, die altijd door de thuisspelende ploeg aan de vertegenwoordigers van de UEFA en de tegenstander, in dit geval Ajax, wordt aangeboden. Het was na vele jaren een weerzien van twee clubs die in de historie van het Europese voetbal hun sporen hebben verdiend, en die wederzijds respect hebben. In de woorden van Karl-Heinz Rummenigge en Uli Hoeness stond dat diepe respect voor Ajax, en waar wij als club voor staan, centraal. Zij keerden in hun speech onder meer terug naar de jaren 90, toen een delegatie van Bayern onze club bezocht om te leren van de manier waarop wij inhoud gaven aan onze jeugdopleiding, om dat uiteindelijk ook binnen Bayern een plek te geven. Wij van onze kant respecteren de wijze waarop Bayern de groot ste en beste club van Duitsland is geworden, en hoe zij in staat zijn geweest hun begroting naar een hoogte van 587 miljoen euro per jaar op te stuwen. Hierbij is het verschil in marktgrootte tus sen Duitsland en Nederland te zien. Het spel en de uitslag van de wedstrijd was opnieuw een bewijs dat omzet en marktgrootte niet bepalend is voor succes, maar dat creativiteit, visie en gevoerd beleid ervoor zorgt dat de wedstrijd niet administratief hoeft te worden afgehandeld. Na afloop van het duel was de handdruk van de Bayern-leiding voldoende om te begrijpen dat zij niet alleen op basis van het verleden, maar ook binnen de realiteit van vandaag, diep respect hebben voor onze prestaties. Hennie Henrichs, voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 3