'Niets aan het toeval overlaten' AJAX CLUBNIEUWS Rosalie Holtrop over de Youth League: Met een duidelijke zege op AEK Athene kende Ajax een voortreffelijke start van het Champions League-toernooi. De tweede wedstrijd kende een passend vervolg. In München werd Bayern het vuur na aan de schenen gelegd. De 1-1 eindstand geeft vertrouwen voor de komende duels. 15e Jaargang nummer 6, november 2018 Bij dit nummer Internationaal getint In deze periode van het seizoen zijn alle ogen vooral gericht op de prestaties van ons eerste elftal in de fasci nerende Champions League. Dat heeft ook invloed op de Toekomst want uitvloeisel van de kwalificatie voor dat prestigieuze toernooi is de deelname van Ajax Onder 19 aan het jonge equivalent van de Champions League, de UEFA Youth League waarin de junioren, net als het eerste, AEK Athene, Bayern München en Benfica ontmoeten. Ook Ajax Vrou wen plaatste zich voor hun Champions League. Dat alles maakt het logisch dat deze uitgave van Ajax Club nieuws, naast de gebruike lijke onderwerpen, interna tionaal getint is. David Endt COLOFON Eindredactie: David Endt E-mail: david@endt.nl Redactie: Jan Buskermolen, Yuri van Eijden, Jan-Matthijs Harderwijk, Ronald Jonges, Ed Lefeber, Tamara Schellekens, Evert Vermeer Medewerkers: Timo Bruijns, Dick Goos- sens, Hennie Henrichs, Jacques Katten burg, Menno Pot, Rob Stol, André Stuijf, Rob van Vliet, Rianne van de Wetering, Cees van Zuilen, Dolf van Zoest Foto's: Louis van de Vuurst tenzij anders vermeld Vormgeving: Vriedesign, John de Vries Correctie: Jan-Matthijs Harderwijk Druk: Muller Visual Amsterdam Op maar liefst drie fronten is Ajax dit seizoen internationaal actief. Dat het eerste elftal zich wist te kwalificeren voor de Champions League, betekende meteen ook dat het hoogste jeugdelftal, Ajax Onder 19, werd ingeschreven voor het UEFA Youth League-toernooi, dat parallel loopt aan de Champions League-cyclus. Voeg daarbij de plaatsing van Ajax Vrouwen voor het feminiene equivalent van het toernooi, en de compleetheid van het feest is verklaard. Terwijl de meeste ogen gericht zijn op het eerste elftal, is een bijna gelijkwaardige spanning voel baar op Sportpark de Toekomst. Dat is het podium voor de Youth League en dat toernooi heeft onder impulsen van de Europese voetbalbond een mooie ontwik keling doorgemaakt. Meer dan ooit worden de zaken professio neel aangepakt en dat betekent voor de clubs dat er op divers gebied een extra inspanning wordt gevraagd. Namens Ajax is Rosalie Holtrop het centrale aanspreekpunt op het gebied van organisatie en uitvoering van de wedstrijden van de Youth League. Met haar spreekt Ajax Clubnieuws over wat er bij komt kijken om de Youth League-wedstrijden soepel te laten verlopen. Tijdens het eer ste gedeelte van ons gesprek zit ook Edwin Gerritsen aan. In voorgaande jaren was hij verant woordelijk voor de organisatie. Gerritsen: 'Het idee voor een Europees toernooi voor teams Onder 19 jaar kreeg, onafhanke lijk van UEFA, voor het eerst gestalte onder de naam "Next- Gen". In 2012 bereikte Ajax de finale. Onverdiend verloren van Internazionale. Vijf jaar geleden startte UEFA haar eigen toer nooi, de huidige UEFA Youth League. Die groeide in zowel status, opzet als professionaliteit. Voortdurend waren er aanpassin gen, veranderingen.' 'De huidige opzet voorziet in de deelname van alle jeugdelftallen waarvan het eerste elftal deel neemt aan de Champions Lea gue. Daarnaast is er een tweede route om het toernooi te berei ken', legt Gerritsen uit, '32 teams, kampioenen van hun land, doen mee in een knock-out fase. De overgebleven acht winnaars spe len over twee wedstrijden tegen de nummers twee van de Youth League poules. Zo kunnen ook clubs uit de zogenaamde "kleine" landen deelnemen, en profiteren. Want dat is een van de uitgangs punten van UEFA: dat er door zoveel mogelijk clubs maximaal geprofiteerd wordt van het spe len van wedstrijden op zo hoog mogelijk niveau, met daarbij voor de clubs een natuurlijke kennis making met de dynamiek en de organisatie van dergelijke ont moetingen.' Het gaat UEFA dus niet alleen om een aantrekkelijk toernooi, maar ook om talentontwikkeling en het in een vroeg stadium vertrouwd maken met de organisatie van een evenement? 'Inderdaad', Rosalie Holtrop, die in de huidige situatie het dichtst op het vuur zit, neemt het woord van Edwin Gerritsen over, 'het gaat verder dan alleen de voetballers, ook de staf, begeleiding rondom het team worden bewust gemaakt van wat het vraagt wedstrijden van dit kaliber te spelen en te organiseren. UEFA organiseert rond deze wedstrijden op divers gebied workshops om knowhow te delen en uit te breiden.' Noem binnen dat kader eens iets nieuws, zijn er bij de Youth League speciale eisen en wensen? Rosalie: 'In detail is er elk seizoen wel een aanpassing of twee. Onder de verplichtingen hoort bijvoorbeeld het voorzien in een "derde helft", een moment waarop spelers en staf van de clubs een gezamenlijke maaltijd met elkaar delen, contact met elkaar hebben. Bij voorkeur men gen de voetballers, maar dat lukt niet zo makkelijk, ze zijn wat eenkennig, haha. Om sportiviteit en respect te benadrukken gaan de elftallen voor de aftrap ook gemengd met elkaar op de foto,

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 2