Jubilarissen DAVID Erfgoed Verleidelijk monster IÉ Tijdens de ALV werd tijd vrijgemaakt voor afdeling Ajax Media om, bij monde van o. a. Miel Brinkhuis en Okko van de Berkt, inzicht en uitleg te geven over de diverse media-uitingen waarvan de club gebruiktmaakt. De directie gaf een toelichting op de kaartverkoop en sprak over het project Nieuwe Toekomst. Op zondag 7 oktober werd een nieuwe lichting jubilarissen van Ajax in het zonnetje gezet. Enkele uren voorafgaand aan de wed strijd tegen AZ Alkmaar kwamen ze daarvoor bijeen in de Gallery of Fame, waar ze een presentatie door Hennie Henrichs kregen. Het aantal jubilarissen was trou wens dit jaar erg groot, met als jongste Robin Muller van Moppes en als oudste Henk Visser. Robin viert zijn 25-jarig jubileum en meneer Visser zijn 75ste jaar als Ajax-verenigingslid. Het erfgoed krijgt voorafgaand aan de voorbereidingen altijd een lijst met alle jubilarissen. Per lid zoeken we dan uit welke functies hij of zij binnen de vereniging heeft bekleed. Zoals u waarschijn lijk weet heeft Ajax de nodige commissarissen, zoals de leden van de Parkeercommissie en de Kascommissie, en natuurlijk tellen we ook het aantal jaren voetbal len, cricket, honkbal en zelfs atle tiek mee. Dit jaar zijn er veel jubilarissen die, niet onverdienstelijk, gehonk bald hebben voor de club. Daar naast is er ook een aantal bekende jubilerende Ajax l-spe- lers. Over deze leden is het niet moeilijk feitjes, weetjes en beeld materiaal te vergaren. Lastiger wordt het bij wat oudere leden, die, nadat ze enkele jaren in jeugdteams speelden, verder niet echt actief meer waren. Nadat alle informatie is verzameld wordt er een 'werkdocument' gemaakt met alle basisgegevens en speciale feitjes en weetjes van de jubilarissen.Vervolgens wordt er een presentatie opgesteld. Hiervoor worden er ook foto's en soms zelfs bewegend beeld geselecteerd. Weer geldt dat het voor oud-Ajax l-spelers vrij gemakkelijk is om aan goed mate riaal te komen en dat het lastiger wordt beeldmateriaal van minder prominente leden te vinden. Maar dit maakt het daarmee ook een uitdaging. Zo zijn er in oude nummers van het Ajax Clubnieuws na goed zoeken toch af en toe aardige jeugdplaten te vinden. Als al het presentatiemateriaal is verzameld, wordt dit nog grondig gecheckt door Ed Lefeber en natuurlijk onze voorzitter Hennie Henrichs. Zij zetten de allerlaatste puntjes op de i. Het is elk jaar weer bijzonder om deel te nemen aan het jubilaris project. En onveranderd komen we daardoor steeds wat meer te weten over de vereniging en haar leden.Voor nu wil ik namens het erfgoed alle jubilarissen van harte feliciteren met hun bordje of hun speldje. Op naar het volgende jubileum! Rianne van de Wetering Alle hens aan dek! Deze wat verouderde uitdrukking is dit seizoen volledig van toepassing want we spelen weer Champions League! Het is aan alles te merken: de loting waarbij de UEFA-balletjes vooral gevuld zijn met hoop en verwachting, de uitkomst van die loting waarbij onvermijdelijk al dan niet reële optelsommen wor den gemaakt en kansberekeningen worden uitgevoerd, de eerste speeldag (voor ons heerlijk thuis in dat inderdaad 'thuis'-geworden stadion), de aankleding van het huis, de opkomst van de elftallen, begeleid door de bombastische hymne die veel meer vertelt dan: 'we gaan beginnen, alle hens aan dek!'. Die hymne is een oorkonde, het ultieme bewijs van deelname, voor de voetballer die een basis plaats heeft, de medewerker op de afdeling ticketing, de supporter die met Bus 300 naar het stadion rijdt tot en met de steward die aan de rand van het veld zijn hartslag omhoog voelt vliegen. Niemand kan om de fascinatie van de Champions League heen. Hoezeer we het megalomane fenomeen soms ook vervloeken. Wanneer we geen participant zijn, missen we de hymne en het gedoe. Toen Ajax voor het eerst aantrad in de nog verse kampioenenliga waren de dimensies nog bescheiden, al dachten we er toen anders over. Heimwee hadden we naar de aloude Europacupformule waarin de echte kampioenen elkaar al in de eerste ronde een hak konden zetten. Het knock-outsysteem bezat zo zijn bekoring, zeker voor de romantici die kunnen dromen van een kleine club die een slaperige grootmacht een spaak tussen het wiel steekt. De wereld is van de televisie en dat geld genererend element is bepalend voor de ontwikkeling. Toen, niet lang nadat Ajax in 1995 de Champions League als een soort Robin Hood in voetballand zomaar gewonnen had, de formule van het toernooi werd aange past en ook niet-kampioenen deel konden nemen, sprak Louis van Gaal van een commercieel monster. Natuurlijk had hij gelijk, het was een monsterlijk evenement dat maar bleef groeien en vertak kingen kreeg. Niets aan te doen, we leven met het monster dat een verleidelijk monster is, want iedereen wil in de tentakels terecht komen. En als het niet lukt, dan wenen wij bittere tranen en kijken liever niet, om er niet aan herinnerd te hoeven worden dat we absent zijn. De weg naar de Champions League was avontuurlijk en met alle hens aan dek lukte het in de tentakels terecht te komen om daar een eervolle rol te spelen. Want, adel verplicht, wij zijn Ajax!

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 16