Het laatste jaar van de onschuld (1) WIE IS WIE? J** Vijftig jaar geleden startte Ajax de Europacupcampagne die uiteindelijk zou leiden tot de finale in Madrid. In de eerste ronde schakelde Ajax de kampioen van West-Duitsland, 1. FC Nürnberg uit. Bovenstaande beelden komen uit de met 4-0 gewonnen thuiswedstrijd. Het seizoen 1968-1969, vijftig jaar geleden, was voor het Nederlands voetbal een mijlpaal: voor het eerst bereikte een Nederlandse club, ons Ajax, een finale van het belangrijk ste Europese clubtoernooi. Evert Vermeer blikt in de serie Het Laat ste Jaar van de Onschuld terug op dat unieke seizoen. Ajax startte het seizoen 1968 1969 met weinig zorgen, maar wel met vraagtekens. Vraagtekens van de luxe soort. Na drie jaar hegemonie was de ploeg inge speeld, met Gerrie Mühren als enige belangrijke mutatie, en de eerste schreden naar Europese glorie waren gezet, het werd tijd voor een beslissende stap. Maar kon Ajax op twee fronten tegelijk succes boeken? Of zelfs maar op een? Op 18 augustus 1968 startte het nieuwe seizoen in Deventer meteen met een misser. Het ambitieuze Go Ahead, met klin kende namen als Wietse Veen- stra, Oekie Hoekema en Koos Knoef, klopte de Amsterdam mers, die daarmee meteen al in de achtervolging moesten. Toch ging de grootste belangstelling uit •*vi<nvY-'t naar 1. FC Nürnberg, de Duitse kampioen, geleid door de strakke hand (men sprak van 'slavendrij ver') van oud-Oranje-coach Max Merkel. De Duitse Meister was Ajax'eerste tegenstander in het Europacuptoernooi. In Neurenberg daverde Nürn berg uit de startblokken met een schot op de paal en de openingstreffer. Daarna viel de storm stil, controleerde Ajax het duel en naarmate de wedstrijd vorderde kwamen de kansen, met een prachtige solo-met afwerking van Cruijff als apothe ose: 1-1. In de week van de return waren opnieuw beide kan ten van Ajax zichtbaar: het elftal dat zich door het matige DOS liet afbluffen (1-1) maar ook op het juiste moment kon vlammen: in het Olympisch Stadion werd Nürnberg op alle vlakken over klast, Sjaak Swart scoorde twee maal, Groot benutte een straf schop en terwijl sommige toeschouwers al op weg waren naar de uitgang zorgde Cruijff met de juweel van de avond voor het hoogtepunt: 4-0. Voor een onvergetelijk TV-hoogtepunt zorgde een politieagent, die met zijn hond een supporter achter volgde, uitgleed en meterslang door zijn enthousiaste viervoeter over het veld werd gesleurd. Sup porter Jan M. uit Muiden kwam er met een schrobbering vanaf, hoofdagent J. de Mooy met een hersenschudding. En Ajax met een reis naar Istanbul. De twee punten achterstand in de com petitie waren al naar de achter grond gedrongen. Evert Vermeer Naam: Leeftijd Functie: Thijs Nabben 34 jaar Medewerker afdeling pers communicatie Hoe ben je bij Ajax terechtgekomen 'Via het uitzendbureau. Ik werd gebeld door een intercedent. Die wist dat ik voor Ajax was en gaf aan dat er op de persafdeling van Ajax een plek beschikbaar was. Een dag later mocht ik op gesprek en ben gelijk aangenomen'. Hoe lang zit je al bij Ajax? 'Vanaf de start van het seizoen 2007-2008. In 2008 trad ik defini tief in dienst bij Ajax. Ik loop al geruime tijd mee. Hoewel ik 34 ben, heb ik soms het gevoel dat ik één van de oudgedienden ben.' Wat zijn jouw werkzaamheden precies bij Ajax? 'Mijn werkzaamheden bestaan uit twee dingen. Ik werk op de persafdeling. Bij de thuiswedstrijden stel ik de persmappen met informatie voor de journalisten samen.Verder beman ik op wed strijddagen de persbalie, ontvang de journalisten en deel de hes jes uit aan de fotografen. Na afloop van de wedstrijd zorg ik er voor dat de spelers naar de mixed zone voor de media gaan. Ik krijg door welke persverzoeken er zijn en sta dan bij de kleed kamer om de spelers richting de mixed zone te krijgen. Op freelancebasis volgde ik de wedstrijden van Jong Ajax. Ik schreef de wedstrijdverslagen, hield het Twitter-verslag bij en interviewde na afloop de trainer. Dit seizoen wordt dat anders ingevuld en zit er niemand meer "vast" op Jong Ajax.' Je hebt ook blogs geschreven over Ajax. Waar gingen die over? 'Privé ga ik met vrienden heel vaak naar uitwedstrijden, zowel in Nederland als in Europa. Op verzoek van Ajax heb ik tijdens die reizen een blog geschreven over de beleving van de supporter bij dit soort reizen, zoals in het Europa League-seizoen 2016-2017.' Wat is jouw favoriete Ajax-moment? 'De uitwedstrijd tegen Olympique Lyon, in de halve finale. De uit wedstrijd was zo speciaal. Het was zo spannend en intens dat ik de laatste twintig minuten met mijn jas over mijn hoofd heb geze ten. Ik durfde niet meer te kijken. Na het laatste fluitsignaal was ik zo gelukkig. Ik wilde in mijn leven een Europese finale meemaken en dat was nu gelukt.Voor mij het absolute hoogtepunt.' Yuri van Eijden

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 4