alle gebieden' VAN DE VOORZITTER Europees podium en de VAR Bovenstaande foto's tonen de drie teams van Ajax die dit seizoen in het Nederlandse betaald voetbal actief zullen zijn: Ajax 1 in de Eredivisie, Jong Ajax in de Keuken Kampioen Divisie en Ajax Vrouwen in de Eredivisie Vrouwen. Naar goede traditie werden de selecties op de gevoelige plaat vastgelegd. en de partnerclubs te maken heeft. We zijn ook bezig om een website te bouwen om al onze kennis online een plekje te geven, hopelijk komt die begin januari 2019 online. We zoeken nog iemand die zich daarmee bezig gaat houden.Verder heb ik veel contact met Lulu He van de commerciële afdeling. Die moet ik er echt bij hebben om mijn werk in China goed te kunnen doen. We hebben ook een grote groep consultants die met ons samenwerken.' Op welke manier bieden jullie de kennis die jullie hebben aan? 'We hebben twee soorten pro jecten, on demand en ambassador, en twee soorten programma's, consultancy en partnership. De projecten variëren van een dag tot meerdere weken, waarbij je mee kan kijken bij Ajax en bele ven wat Ajax is, tot meer op maat gemaakte clinics waarbij we wat meer op specifieke wen sen ingaan. Aan beide projecten zit een duidelijke einddatum, waarbij het een wat duurder is dan het ander. Daar is behoorlijk veel vraag naar. De programma's zijn gericht op de langere ter mijn, waarbij consultancy een samenwerking is van 1 tot 3 jaar waarbij wij op en neer reizen. Je krijgt dan wel informatie van ons, maar specifiek toegesneden op jouw wensen. Op die basis werken we met Sydney FC (Australië) en Sagan Tosu (Japan). Met R&F Ghuangzhou (China) hebben we een partnership programma. Dat is de meest exclusieve samenwerking die we aanbieden, waarbij we in dit geval voor 5 jaar permanent 4 Ajax-werknemers in China op de vloer hebben.' Die internationale samenwerkingen springen het meest in het oog. Waarom zijn die belangrijk? 'Nationaal gezien zitten we rede lijk aan de top van onze groei. Internationaal gezien zijn we niet meer het Ajax van 1995. We willen ervoor blijven zorgen dat onze naam nog steeds actief blijft in de wereld. Dan moet je je wel naar buiten toe presente ren. Zo blijft Ajax ook relevant als een van de beste internatio nale jeugdopleidingen. Natuurlijk brengt zo'n partnership-pro gramma ook geld in het laatje, maar dat is niet het belangrijkste voor ons. Wij willen onze naam vestigen in China als beste oplei ding. Kunnen wij de eerste speler uit de jeugdopleiding laten debu teren in het eerste? Als we dat voor elkaar krijgen, dan gaat die magie waar ik het over had zich ook opbouwen in die club daar.' Wat is de ambitie van de Ajax Coaching Academy voor de lange termijn? 'Wij willen hét voetbalopleidings instituut van de club zijn en ons op die manier positioneren als merk binnen Ajax. Wil je iets over Ajax weten, een rondleiding, een presentatie of een cursus? Dan moet je bij ACA zijn.' Jan-Matthijs Harderwijk Zie ook pagina 13 'Ajax Coaching Academy en internationale samen werkingen'. De kop van het seizoen is eraf. Naast de start van de competitie was augustus vooral de maand waarin wij ons moesten kwalifi ceren voor de deelname aan een van de Europese toernooien. Wij zijn apetrots dat we ons voor het eerst sinds vier jaar weer hebben geplaatst voor deelname aan de prestigieuze UEFA Champions League. In de drie voorrondes die Ajax moest afwerken, hebben we kun nen zien dat coach Erik ten Hag vanuit een zeer talentvolle selec tie naar de ideale samenstelling zocht en ons elftal langzaam maar zeker vorm kreeg. In het drieluik tegen Sturm Graz, Standard Luik en Dynamo Kiev heeft Ajax overtuigend zijn plek afgedwongen. Na de loting voor de poulefase zijn wij gekoppeld aan Bayern München, Benfica en AEK Athene, een redelijke loting die voor Ajax zeker perspectief kan bieden. Het betekent ook een weer zien met bekende tegenstanders. Wij kunnen ons op het hoogste Europese niveau presenteren, iets wat wij op basis van historie en ambitie aan onze stand verplicht zijn. Tevens geeft het voor onze jonge spelers een geweldig podium waarop zij zich verder kunnen ontwikkelen. Ook de nationale competitie is van start gegaan, en daar maakten we de introductie van de VAR mee. De VAR (Video Assistant Referee ofwel de videoscheidsrechter) is tijdens het WK, afge lopen zomer in Rusland, geïntroduceerd. De VAR wordt onder andere ingezet als hulp in de beoordeling van situaties waar twijfel is bij vermeend buitenspel, goedkeuring van een doelpunt of twijfel bij het geven van een strafschop. Bij de eerste wedstrijden laaide onmiddellijk de discussie over de rol van de videoscheids- rechter hoog op. Vreemd, in mijn ogen, gezien de kritiek die er in de afgelopen jaren op de arbitrage op het hoogste niveau is geweest, waarbij men juist vroeg om een videoscheidsrechter. De voetbalgemeenschap koos voor deze aanpassing, met de logische gevolgen. Natuurlijk wordt de snelheid van het spel beïnvloed, is er opont houd, maar uiteindelijk zal het gebruik van de VAR de kwaliteit van de beslissingen ten goede komen. Daarom is het gezeur dat in het commentaar bij de voetbalverslaggeving en in de media op de VAR doorklonk, onbegrijpelijk. Het is juist de bedoeling om situaties beter en eerlijker in de wedstrijden te beoordelen. Hennie Henrichs, voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 3