Internationale samenwerkingen Ajax Coaching Academy (ACA) 13 Oude tijden herleefden op vrijdag 13 juli. Het Olympisch Stadion, de plek waar Ajax zoveel Europese successen vierde, was voor even weer het decor voor een internationaal treffen. In een oefenduel kruisten Ajax en Anderlecht de degens. De gasten uit Brussel wonnen met 3-1. Ajax Coaching Academy (ACA) werkt op interna tionaal gebied samen met Sydney FC (Australië), Sagan Tosu (Japan) en R&F Ghuangzhou (China). Corné Groenendijk (Mana ger Ajax Coaching Aca demy) vertelt meer over hoe zo'n samenwerking tot stand komt, hoe ACA die aanpakt en wat daarbij belangrijk is. Hoe stellen jullie vast of een club in aanmerking komt voor een samen werkingsverband? 'Het complete plaatje dat ik eer der schetste, de zogeheten Ajax- methode, gebruiken we ook als assessment tool. Aan de hand daarvan vragen we mogelijke internationale partners hoe ze ervoor staan op al die verschil lende gebieden. Hoe vaak en hoe goed train je? Doe je nog niets met videoanalyse? Doe je nog weinig met performance? Is je support slecht geregeld? Dan wordt het moeilijker voor ons om samen te werken, want al die onderdelen hebben impact op het geheel.' Er zijn meer voetbalclubs in de wereld met samenwerkingsverban den. Wat maakt Ajax uniek? 'Een van de grote dingen die wij doen als Ajax, is dat de mensen die voor ons actief zijn in het buitenland ook altijd een Ajax- achtergrond hebben. We huren niet iemand in daar om 'm een Ajax-trainingspak te geven en vervolgens te zeggen: 'doe maar of je Ajax bent'. Je gelooft het OFFICIAL PARTNER niet, maar dat doen veel clubs dus wel. Als je met ons samen werkt, dan krijg je ook wie wij zijn. Wij plakken geen stickers, we brengen echte inhoud; het Ajax- gevoel. Dat is wel een argument dat voor mensen telt. Wij laten ook zien dat wij er echt voor die clubs zijn. R&F Ghuangzhou's grasbeheerder was bijvoorbeeld in Europa en die wilde graag wat meer informatie. Toen hebben wij hem in contact gebracht met Martin Brummel, onze ground manager, en die is de hele dag met hem op pad geweest. Dat doen andere clubs toch minder.' Hoe is het partnership-programma met R&F Ghuangzhou (China) tot stand gekomen? 'Zij hadden in eerste instantie een samenwerking met Chelsea. Daar waren ze uiteindelijk behoorlijk ontevreden over. Ze hebben dat contract netjes afge maakt, en hebben het vervolgens anders aangepakt. Ze zijn gaan reizen door Europa om clubs te leren kennen. Zo zijn ze onder meer ook bij Barcelona, Man chester City en Monaco geweest. Zij zijn hier ook een aantal keer geweest, en wij zijn een aantal keer naar China gegaan. Dat was een behoorlijk intensief acquisi tietraject, niet zomaar een zaak van een club die bij Ajax aanklopt en dat we dan wel even de reke ning opsturen. Toen ze uiteinde lijk voor ons kozen, was dat wel een moment van euforie. We waren immers in concurrentie met andere grote clubs in de wereld.' Hoe verloopt de samenwerking met R&F Ghuangzhou (China) tot nog toe? 'Ze zijn heel tevreden. We heb ben daar nu permanent vier men sen (Ed Engelkes, Marc Gosselink, Ian Taylor en Ralf Kebsch). We hebben ook gezegd dat we mini maal 4 mensen nodig hebben om inhoud te kunnen geven aan onze methode. We zijn nu in gesprek om eventueel 4 extra mensen daarheen te sturen. Dan heb je 8 Ajacieden permanent in China die onze visie uit dragen. Dan krijg je echt Ajax.' Jan-Matthijs Harderwijk

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 13