'56 jaar supporter Ajax amateurs' Langs de Zijlijn Ans de Vries De eerste van de tien Op 6 september was de Johan Cruijff ArenA het decor voor Nederland - Peru. Bij die gelegenheid werd afscheid genomen van 134-voudig international Wesley Sneijder. Op het veld was er een hoofdrol weggXlegd voor 'onze' Frenkie de Jong die als invaller grote indruk maakte. In de rubriek Langs de Zijlijn interviewen we supporters die wekelijks zijn te vinden op sportpark de Toekomst. Samen met Cor Buskermolen, de moeder van trainer Jan Busker molen, volgt Ans de Vries (74) de wedstrijden van Ajax Veteranen. Haar man Joop is daar al jaren vlaggenist en zelfs toen Joop met het elftal in Portugal was, was Ans aanwezig bij hun finalewed strijd aldaar. Hoe ervaar je de wedstrijden bij de Veteranen? 'De sfeer bij de wedstrijden is erg gemoedelijk. De jongens zijn gezellig en maken er een feestje van!' Wat zijn de meest bijzondere omstandigheden geweest in al die jaren? 'Ik heb in extreme kou (-20 graden) en heel warm weer (35 graden) in de dug-out geze- ten.Vroeger nam ik de kinderen (Ron, Richard en Manon) mee. Nu vergezellen de kleinkinderen me soms.' Wat is de allermooiste wedstrijd die je ooit hebt meegemaakt? 'Toen Joop vijftig werd, heb ik samen met Bobby Haarms een wedstrijd voor hem georgani seerd. We hebben vele bekenden opgespoord en uitgenodigd. Het was allerminst zeker dat we in stadion De Meer mochten spelen, onze grote wens, maar uiteindelijk kregen we van trainer Van Gaal toestemming.' 'Ik heb nog een tweede dierbare herinnering: in november 2017 speelde een combinatie van Ajax Veteranen en Klassieke Veteranen voor KiKa en VU Kinderstad tegen een combinatieteam van La Vie Systems met familie van ons. De wedstrijd werd georgani seerd ter nagedachtenis van onze overleden kleindochter, en dat raakte me diep.' Hoe beleef je het huidige seizoen van Ajax? 'De wedstrijd tegen Dynamo Kiev was genieten: de sfeer en de spanning. Het was gezellig. Voor Lasse Schöne ga ik naar het sta dion, hij heeft een mooie uitstra ling. Matthijs de Ligt is een goede speler en ik vind het knap dat Klaas-Jan Huntelaar op deze leef tijd nog mee komt.' Tamara Schellekens Na afloop van Ajax - Schalke in de Europa League (2-0, april 20D7) legden mijn vrienden en ik elkaar een dilemma voor: de landstitel of de finale, maar dan zónder winstgarantie. Het bleek geen dilemma. De finale natuurlijk. Landstitels wint Ajax geregeld; Europese finales zijn zeldzamer. Als zo'n kans zich voordoet, is die op zichzelf al prestigieuzer dan een kampioens- schaal. 'Als je de finale verliest, heb je niks,' zei een van mijn vrienden. Niet mee eens. Nog steeds niet. Als je een Europese finale ver liest, heb je wél iets, namelijk een Europese finale op je palmares. Dat télt. Wat is het meest legendarische FC Twente-elftal ooit? De ploeg die in 2010 landskampioen werd of het team dat in 1975 in een historische halve finale met Juventus afrekende en de finale van de UEFA Cup bereikte? Ik denk het team van D975. Ik weet tegen wie ze speelden in de finale (Borussia Mönchengladbach), dat zegt al genoeg: ik was toen drie maanden oud. Was dat een ploeg die 'niks won'? Ik vind van niet. Ze stonden in een Europese finale. Dan win je véél. Dan klinkt de clubnaam voortaan anders. Vraag het Lokomotive Leip zig. Niet zo lang geleden las ik een Brits artikel over Ajax' jaren tachtig. Over het trainersdebuut van Cruijff. Over Van Basten en Rijkaard. Over de twee finales op rij in de Europacup voor Beker winnaars. Het zilver van 1988 kreeg meer aandacht dan de lands titels uit dat decennium. Het UEFA Champions League-zilver van 1996 idem dito: pijnlijk, maar tóch historisch toen de wond was geheeld. Na de finale tegen Manchester United in 2017 las ik wat wed strijdverslagen op internet. 'Het jonge Ajax was kansloos in de tiende Europese finale uit de geschiedenis van de club,' stond er. Tien finales, dacht ik. Dat staat er toch maar mooi. Ze zijn stuk voor stuk van meer internationaal gewicht dan de gemiddelde landstitel. Dat geldt zéker voor de allereerste Europese eind strijd: 28 mei 1969 in Madrid tegen AC Milan. Aan het eind van dit seizoen zullen we het memoreren: vijftig jaar Europese finales. Hij werd verloren. Kansloos zelfs, net als de meest recente, 24 mei 2017 in Stockholm: talentvolle jongens tegen geslepen kerels. Maar ze stonden er wel. Na 28 mei 1969 klonk de naam Ajax voorgoed anders - en van die bijzondere klank was Europa zich op 24 mei 2017 weer even bewust. Zo betekenisvol kunnen nederlagen zijn. Menno Pot

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 11