De Ajax-mascotte Mascotte van toen... Stephan Sas, de eerste Ajax mascotte Sven Scheringa: 'De besteDat is Tadic!' 12 Het team van Ajax OI9, kreeg op zaterdag 18 augustus bezoek uit Italië. De leeftijdgenoten van FC Internazionale waren op de Toekomst te gast. Een vriendschappelijk voorproefje op de UEFA League, waarin Ajax O19 Bayern München, Benfica en AEK Athene treft. Een jeugdspeler en het eerste elftal: dat was een mooie verbin ding die bij een club als Ajax paste, met zijn betaald voetbal afdeling en de vereniging waar de jeugd werd klaargestoomd voor een mooie loopbaan. Het idee vond weerklank, het bestuur stemde in en in snel tempo wer den de plannetjes uitgewerkt. Op 5 september 1984 was het in De Meer zover: bij Ajax' eerste competitiewedstrijd van het sei zoen was E-junior Stephan Sas debutant als Ajax-mascotte. Zijn portret stond in het programma blad en op het veld trapte hij bij de warming-up een balletje om daarna bij de opkomst van de elftallen aan de zijde van aan voerder Dick Schoenaker naar Het was in de zomer van 1984 dat er op de burelen van het bureau Inter Football stevig werd nagedacht over de introductie van nieuwe elementen die de thuiswedstrijden van Ajax zouden kunnen opleuken. IF deed als marketingbureau van Ajax inspanningen op het gebied van sponsorwerving en -begeleiding maar dacht ook op een breed gebied mee met de club. Tijdens een voetbal-gerelateerde reis door Scandinavië kwam één van de medewerkers terug met iets wat hij tijdens een wedstrijd van de club Örgryte in Zweden had gezien: het optreden van een jeugdspeler als mascotte van het elftal. de middenstip te lopen. Daar schudde hij de hand van arbiter Bosman, over handigde hem de bal en was present bij de toss. Zwaaiend naar het publiek ging Stephan terug naar de zijlijn. Een traditie was geboren. Nog steeds treedt een Ajax-mascotte op bij de thuiswedstrijden. Er is wel iets veranderd, maar in essentie is er in 34 jaar niet zoveel veranderd. Na Stephan Sas volgden nog talloze jeugdspelers zijn voorbeeld en zijn daarmee een symbolische verbinding tussen Ajax I en de jeugd opleiding! David Endt LEO VAM VUUMEN^I^pMlf Het nieuwe seizoen is weer begonnen en dus hebben we ook weer onze mascottes voor elke thuiswedstrijd in de Johan Cruijff Arena. Dit seizoen mocht Sven Scheringa tegen Heracles het spits afbijten. Op de Toekomst moet ik zoeken naar Sven. Het is vlak voor de training en hij komt aanrennen om op tijd te zijn. Ik vraag toe stemming aan trainer Nick Vree man om Sven even 'te lenen' voor het interview voor het Ajax Clubnieuws. We nemen plaats in het restaurant en beginnen. Sven is een klein beetje verlegen. Sven je speelt dit seizoen in 012. De mascotte komt altijd uit O11? Vertel. 'We moeten lootjes trekken om mascotte te mogen zijn. Ik had vorig seizoen steeds pech met lootjes trekken. Leider Tony heeft gezorgd dat ik de eerste compe titiewedstrijd als mascotte mocht beginnen.' Hoe vond je de wedstrijd? 'Niet zo goed. Het werd een gelijkspel en dat was niet goed van Ajax.' Was je nerveus toen je moest beginnen met hooghouden? 'Ja, best wel. Het stadion zat hele maal vol. Maar het ging wel goed. Mijn ouders, broer, opa en oma en een vriendje waren er ook dus dat was heel leuk.' Wie vind jij de beste speler van Ajax? 'Ik vind Tadic de beste speler!' En buiten Nederland? 'Dat is Lionel Messi. Ik vind behalve Ajax, Barcelona de beste ploeg.' Heb je een droom? 'Ja, ik wil in het eerste van Ajax komen en dan naar Barcelona!' Wat is je sterke of zwakke been? 'Rechts is mijn sterke been dus ik moet wat werken aan mijn linkerbeen. Ik oefen veel.' Met wie ben je op de foto geweest? 'Met Tadic natuurlijk!' En hoeveel keer hield je bal hoog? '1785 keer.' Aldus Sven, die na afloop van zijn eerste echte interview zo snel mogelijk de kleedkamer opzocht, want de training zou starten. Rob Stol

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 10