Feesttaferelen WIE IS WIE? Historie deel 6 Wat is uw mooiste moment? Op dinsdag 3 juli vierde Sjaak Swart zijn tachtigste verjaardag. Dat feit ging uiteraard niet onopgemerkt voorbij. Naast de talloze gelukwensen aan 'Mister Ajax' was er ook ruimte voor de presentatie van het monumentale carrièreboek 'Sjaak Swart 80'. Zenuwslopend moet het geweest zijn, die zondagmorgen, toen een indrukwekkende mensenmassa zich verzamelde op het Weesper- poortstation voor de treinreis naar Tilburg. Eén puntje was vol doende voor Ajax om zijn eerste landskampioenschap binnen te halen; Willem II moest winnen om een beslissingswedstrijd te forceren. Aan boord moeten tus sen de onvermijdelijke voetbal humor de bleke neuzen al zicht baar zijn geweest, die steeds bleker werden naarmate Tilburg naderbij kwam. De spelers waren 's zaterdagsavonds al vertrokken en vroeg naar bed gegaan, maar toen de aanhang op zondag een maal gearriveerd was zat de sfeer er lekker in. Hoewel: waar was Jen? Jen de Natris, de onbereken bare buitenspeler, was nergens te zien. Hij bleek zich te hebben verslapen en had de trein gemist, zodat Ajax het zonder hem én de tegen Go Ahead geblesseerd geraakte Gupffert zou moeten doen. Met Kooge en Maassen als toch wat minder aansprekende remplapanten werd er om half drie afgetrapt. Ajax kon aanvan kelijk zijn draai moeilijk vinden en moest zich beperken tot ver dedigen. Pas na een halfuurtje begon het beter te draaien en ging de strijd heen en weer. Toch nog onverwacht viel toen de goal, en het was Theo Brokmann die hem achter de verbouwe reerde doelman Van den Bergh joeg. Na de rust hield Ajax de zenuwen onder bedwang, en het spel in handen. Immers, één moment niet opletten kon alles weer verpesten. Na twintig minu ten speelde Kooge zich vrij, en zag Jan van Dort zijn voorzet bekwaam afmaken. Willem II kon nu alleen nog wanhopig aanval len, en in dat gat dook Van Dord; hij passeerde twee verdedigers plus de keeper, en liet de valbijl los: 0-3. Ajax was kampioen! De spelers gingen op de schouders van de hossende massa de kleed kamer in, waarna Willem II-voor- zitter Artz een krans aanbood en de spelers zich in Hotel Suisse aan de maaltijd schaarden. 's Avonds verzamelden de thuis gebleven supporters zich bij het WP en na aankomst van de trein herhaalden zich de feesttaferelen. Het gemeentebestuur had een huldiging bij het Paleis voor Volksvlijt verboden (het regende trouwens toch behoorlijk), maar een week later ging de zaak als nog los: op zaterdagmiddag een receptie in Artis, 's avonds een 'kunstavond' aldaar, met destijds grote namen als Maupie Staal, Koos Speenhoff en zijn vrouw, Nap de la Mar en Stella Fonteijn. 's Zondags een feestwedstrijd met gekostumeerd voetbal, een wedstrijd om de Gouden Meer beker en in de avonduren een concert, alweer in Artis, waar onder het genot van een drankje (kop koffie een kwartje, glaasje bessen twintig cents) het stafmu ziekcorps der Koninklijke Neder- landsche Weerbaarheidsvereeni- ging onder leiding van Kapelmeester Frans van Diepen beek begon met de Ajax-Marsch en daarna een keur aan ouvertu res en operettemelodieën ten beste gaf en het er nog maar eens flink inblies: Ajax was kampi oen en dat zouden we weten! Evert Vermeer Naam: Lauwrens Reder Leeftijd 70 jaar Functie: wedstrijdanalist Zaterdag 1 Vrijwilliger sinds: 2011 Wat houdt uw functie in? 'Ik analyseer alle aanstaande tegenstanders van Ajax Zaterdag 1 en maak volgens het protocol van de KNVB een complete rapportage van de wedstrijd. Dit geldt zowel voor competitie als bekerwedstrijden. Ook maak ik video-opnames van de tegenstander. Op maandagavond bespreek ik dit alles met de trainer en zijn assistent.' Hoe ziet zo'n analysedag er voor u uit? 'Ik bezoek de tegenstander en ga voor de wedstrijd naar de bestuurskamer. Daar stel ik mij voor aan het clubbestuur en drink een kopje koffie. Tijdens de wedstrijd maak ik vanaf de tribune mijn aantekeningen. Na afloop van de wedstrijd woon ik de persconferentie bij en maak notities van de belangrijkste gegevens voor de wedstrijd daarop.' 'Ik heb twee promoties meegemaakt van Ajax Zaterdag 1. De promotie naar de Topklasse vond ik het leukst. Toen speelde Yuri Rose, vanaf 1 juli 2018 de nieuwe trainer van de Ajax Zater dag 1, samen met Dennis Kaars, nu speler van FC Den Bosch, in de spits.' Wat verandert er aan uw rol na de promotie van de Derde divisie? 'In principe verandert er niets. We ontmoeten andere tegenstan ders en het betekent ook dat ik soms verder weg moet.' Hoe kijkt u tegen komend seizoen aan? 'Lastig om daar op dit moment (het gesprek vindt plaats in de voorbereidende fase, red.) om daar iets zinnigs van te zeggen. Ik weet nog te weinig om in te kunnen schatten hoe het met het potentieel van de spelers zit.' Tamara Schellekens/ Yuri van Eijden

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 4