Een frisse start DAVID Erfgoed Opnieuw nieuw 16 Op de soms onberekenbare golven van de transferperiode toonde Ajax slagkracht door onder meer de ervaren Servische aanvallende middenvelder Dusan Tadic aan zich te binden. De speler, die eerder speelde voor FC Groningen en FC Twente, komt over van Southampton. Het nieuwe voetbalseizoen staat dit jaar al vroeg voor de deur. De selectie is weer begonnen met trainen en de tegenstander van Ajax in de eerste voorronde van de Champions League is SK Sturm Graz uit Oostenrijk. Op 25 juli ontmoeten de beide ploegen elkaar voor het eerst in de Johan Cruijff ArenA. Zoals gebruikelijk richt het Erf goed bij zulke wedstrijden de vitrine in de Koninklijke Loge in met objecten en foto's die te maken hebben met de tegenstan der en/of de wedstrijd zelf.Voor- afgaande aan de wedstrijd is er in die Koninklijke Loge altijd een lunch met het bestuur van de bezoekende ploeg. Meestal wisselen de beide besturen tijdens die lunch clubcadeaus uit. Dat kan een aan denken zijn aan de stad waar de club is opgericht, maar er wordt ook wel een kunstwerk gemaakt speciaal ter gelegen heid van de wedstijd. Afhankelijk van het formaat plaatst het Erfgoed na de officiële lunch het clubcadeau van de bezoekende ploeg in de vitrine. Voor de wedstrijd tegen SK Sturm Graz kan Ajax, helaas, niet putten uit een wed strijdgeschiedenis met de club uit Oostenrijk. Wat Ajax daaren tegen wél kan laten zien is een aantal oude bekenden, die tijdens hun voetbalcarrière speelden voor SK Sturm Graz. In de archieven komen we namelijk de namen tegen van middenvel der Heinz Schilcher, verdediger Frank Verlaat en aanvaller Marko Pantelic. Gelukkig kunnen we van alle drie fraaie foto's selecteren voor de vitrine. Ook tijdens de reguliere compe titie vult het Erfgoed trouwens de vitrine van de Koninklijke Loge met foto's en memorabilia. In het komende seizoen komt Ajax onder meer uit tegen Eredi visiedebutant FC Emmen. Daar naast speelt Ajax ook twee wed strijden tegen Fortuna Sittard. De laatstgenoemde club heeft een aardige historie opgebouwd met Ajax en er zitten ver schillende clubvanen, toegangsbewijzen en programmaboekjes van de club uit Sittard in onze collectie. Het hoogtepunt uit de Ajax-Fortuna Sittard geschiedenis is de KNVB Bekerfinale van 1999. Ajax versloeg Fortuna Sittard in de Rotterdamse Kuip met 2-0. De beide doelpunten werden in de eerste helft kort achter elkaar gemaakt door Jesper Gronkjaer. Laten we hopen dat ook het komende voetbalseizoen Ajax weer geschiedenis gaat schrijven, bijvoorbeeld door de 34ste land stitel naar Amsterdam te halen, en wie weet nog wel meer... Rianne van de Wetering Het trainersvak is een bijzonder metier. Er zit een enorme uitda ging in, bijvoorbeeld hoe, van een 25-tal voetballers van zeer divers pluimage, een geheel te smeden. Hoe dat geheel gaandeweg kennis te laten maken met een speelstijl en zich vervolgens daar aan aan te passen. Het is gelijktijdig de mooiste baan die je je in kunt denken en een hondenjob. En dat geldt, wat beide elementen betreft, helemaal voor Ajax. Bob Haarms kon dat zeer kernachtig tot uitdrukking brengen. 'Wanneer een trainer zijn handtekening onder een contract bij Ajax zet, heeft hij het gevoel in de hemel te zijn beland. De volgende dag, wanneer hij aan de klus begint, beseft hij dat hij in de hel is beland!' Toegegeven, het is vrij plastisch uitgedrukt, maar in de basis geeft het uiting aan de moei lijkheidsfactor, die juist bij Ajax zowel verleiding als obstakel is. De verwachtingen zijn huizenhoog en hoewel de middelen om een verdienstelijke selectie bij elkaar te krijgen er ook zijn, de trainer weet nooit zeker of al die radertjes in elkaar passen en of ze in elkaar willen passen. De trainer moet uitblinken in een hei lige overtuiging van zijn gelijk, er mag geen spoortje twijfel liggen in zijn uitleg der dingen. Relativeren is iets voor thuis, op de sofa of middenin de nacht, in bed, starend naar het plafond waar denk beeldige poppetjes schuiven op een denkbeeldig speelveld.Voor de buitenwereld is het: die kant op! De moeilijkheidsgraad is in de evolutie van het voetbal steeds hoger geworden. Toen Rinus Michels midden jaren zestig Ajax in de steigers zette om van een gerespecteerde Nederlandse club tot een internationaal begrip te maken, kon hij in redelijke rust zijn schaaf- en plamuurwerk verrichten. In het vaderland waren geen kapers voor het aanwezige talent aanwezig; als het moest, was Ajax de kaper die een nauwkeurig beoordeelde toegevoegde waarde in kon lijven.Van het buitenland was niets te duchten: Engeland, Spanje en Italië hielden hun grenzen dicht. In een vuist vol leerzame seizoenen kon Michels, met een hier en daar een druppel nieuw bloed, zijn team smeden. Hoe compleet onvergelijkbaar is het nu. Elk seizoen is er één van totale vernieuwing. Niet alleen de bouwstenen, maar ook de fun damenten moeten opnieuw vernieuwd worden. Je kunt er door ontmoedigd raken maar beter is het de constante en vaak rigo- reuze verversing als fascinerend of uitdagend te beschouwen. Samen de schouders eronder, met begrip voor de moeilijkheids graad, het nieuwe seizoen in!

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 16