Betrokken vanuit verschillend perspectief Langs de Zijlijn Adieulijn 9 De zaterdagafdeling van Ajax is de plek waar het element verenigingsleven het meest aanwezig is. Op 26 mei vond op de Toekomst de afsluitende dag van het seizoen 2017-2018 plaats. Gezelligheid en kameraadschap zetten daar de toon. In de rubriek Langs de Zijlijn interviewen we supporters die wekelijks zijn te vinden op sportpark de Toekomst. Peter Liefhebber en Boukje van Eijden zijn trouwe fans van Ajax 5. Wekelijks zijn zij te vinden bij de wedstrijden. Peter Liefhebber is de vader van Alex Liefhebber. Zoonlief is speler bij Ajax 5 en tevens teammanager van Ajax Onder 8 jaar. Zijn vader volgt zijn verrichtingen al vele jaren. Ook toen hij uitkwam voor Ajax Zater dag 2 en 3. Boukje van Eijden is de echtgenote van Jan van Eijden, teammanager van Ajax 5. Wat is het mooiste moment? Peter Liefhebber: 'Het kampioen schap van Ajax Zaterdag 2 met I Cees Boot als trainer' Boukje van Eijden: 'Dat is een lastige vraag in die vijftig jaar. Voor mij is dat het winnen van de Champions League in 1995 in Wenen.Verder de buitenlandse reizen, toen Jan nog jeugdleider was en waar ik mee naar toe ging. En tegenwoordig de gezel ligheid bij Ajax 5.' Wat vind je van de vereniging? Peter Liefhebber: 'Sinds anderhalf jaar kaart ik maandelijks op don derdagavond. Daarnaast volg ik alle wedstrijden van Ajax I, kom regelmatig in de Belgradozaal en vier de activiteiten van de vereni ging mee. Ik vind dat er een gezellige sfeer op de club hangt.' Boukje van Eijden: 'Ik vind het tegenwoordig erg groot en mas saal. Toen in de Meer was het allemaal wat compacter en gezel liger. Vroeger was het wat meer het familiegevoel.' Wie is jullie favoriete speler bij Ajax 1? Peter Liefhebber: 'Frenkie de Jong vind ik een echte Ajax-spe- ler. Ik zie hem het liefste op de plaats van Hakim Ziyech spelen.' Boukje van Eijden: 'Lasse Schöne en Hakim Ziyech. Dat mag ik niet zo hard zeggen van mijn man. Ik vind Hakim Ziyech een goede voetballer. Ik ben van huis uit een echte voetbalfan. Vroeger ging ik met mijn vader al naar het voet ballen.' Tamara Schellekens 'Ik heb nog nooit zo'n volle tram gezien. Toen hij eindelijk stopte bij onze halte moesten we ons naar binnen wurmen. Nu staan we helemaal klem tussen de mannen. Oom Hans houdt zich vast aan een lus aan het plafond van de tram, maar daar kan ik natuurlijk niet bij en dus houd ik een ijzeren paal vast. Dat is wel nodig ook, want de tram schudt heen en weer en een groep jongens staat achterin te springen, terwijl ze een lied schreeuwen dat ik niet versta.' Deze alinea komt uit mijn supportersroman Vak 127 (2005): hoofdpersoon Daan denkt terug aan zijn eerste keer De Meer, voorjaar I984. De passage is door de ogen van een negenjarig jongetje geschreven. Vak 127 is geen autobiografie, maar deze passage gaat wel over mij: zoals Daan het zich herinnert, zo was het toen ik op 8 april I984 naar Ajax - Go Ahead Eagles ging. Mijn eerste keer De Meer. De rit met lijn 9 maakte indruk. De Meer staat er al 22 jaar niet meer; ik hoef het u niet te ver tellen. Per 22 juli verdwijnt ook lijn 9, de tram die me zo vaak naar Ajax bracht. Het lijnennet van het GemeentelijkVervoers bedrijf GVB gaat op de schop. Lijn 9 sneuvelt. Niet dat je voortaan niet meer met de tram naar die dierbare plek kunt: de route van lijn 9 wordt vanaf 22 juli afgelegd door lijn I4 (CS - Alexanderplein) en daarna verder met de nieuwe lijn I9. Maar toch: lijn 9 opgeheven... Het is een moment om weer eens terug te denken aan de talloze Ajax-bezoekjes uit mijn kindertijd, mijn tienerjaren, mijn studententijd. De gele GVB-trams, boeme lend en knarsend, veel lawaaiiger dan de witblauwe Combino's van nu. De klepperende treeplank. De toenemende opwinding. Naar Ajax! Ineens zie ik de eindlus bij het stadion weer, waar lijn 9 op wed strijddagen zijn vracht uitspuwde en een rondje reed, linea recta terug naar de binnenstad. Op drukke dagen moest je er soms bij de Kruislaan al uit, om het laatste stuk te wandelen in de ver wachtingsvolle menigte. Nooit meer lijn 9. Nou ja, nog één keertje dan. Op zaterdag 2I juli stap ik nog één keer in om die mooie rit te maken, zonder overstap, over Damrak en Rokin, via Waterlooplein, Plantage en Tropenmuseum, door de Linnaeusstraat, langs Frankendael, de Middenweg af. Nog één keer met 'de negen' naar De Meer. Menno Pot

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 11