Mascotte van toen... Daley Blind De Ajax-mascotte 00 Met ingang van het nieuwe seizoen zet Ajax een nieuwe stap naar volwassenheid van de vrouwenvoetbaltak met de start van een talententeam. Dat Ajax zeer populair is bij de voetballende meisjes blijkt keer op keer uit de geweldige belangstelling voor de meisjesvoetbaldagen. In de bijna onuitputtelijke serie van foto's van Ajax-mascottes vindt men na enig zoeken onver mijdelijk een aantal juweeltjes. Sommige van de foto's kregen een iconische waarde, zoals het bekende plaatje van een volwas sen Frank Rijkaard die zich met een piepjonge maar apetrotse Patrick Kluivert op de gevoelige plaat liet vastleggen. Van een vader-en-zoon situatie was nog geen sprake, daar was toch in de eerste plaats een voetballer-op- leeftijd voor nodig én een zoon met voldoende voetbaltalent om zich in de Ajax-opleiding te mani festeren. De elementen kwamen bijeen op zondag 16 mei 1999. Ajax speelde de laatste thuiswedstrijd van het seizoen en twee grote Ajacieden namen in die wedstrijd afscheid van hun club. Jari Litma- nen vertrok naar Liverpool en aanvoerder Danny Blind sloot zijn imposante en met lauweren versierde loopbaan af. Voor de wedstrijd konden de met het afscheid gepaard gaande emoties nog goed in toom wor den gehouden. Ook toen Danny Blind na de warming-up poseerde met... Daley Blind, zijn zoon die toen in de jongste jeugd voetbalde. Hoe ver het talent van Daley hem zou brengen, was op dat moment nog niet duidelijk, zoveel jaren van ontwikkeling voor de boeg. Mooi was het beeld wel: vader en zoon in de volle ArenA. Op de tribune keken mevrouw Blind, Yvonne en haar beide dochters, Zola en Frenkie, toe. Na het laatste fluitsignaal sloeg de emotie flink toe. Het besef dat Danny Blind zijn laatste, zijn allerlaatste wedstrijd voor zijn club had gespeeld, zorgde voor betraande gezichten, op het veld en op de tribune. Er was een ereronde, het bedanken van het publiek en ook daarbij was Daley aanwezig, totdat Litmanen en Blind gezamenlijk hun laatste rondgang deden en aan het slot daarvan bijna bedolven werden onder het knetterend vaarwel vuurwerk, afgestoken door de fanatiekste supporters. 'Volgens mij was ik in dat seizoen al eens eerder mascotte geweest', herinnert Daley zich, 'alleen weet ik echt niet meer bij welke wed strijd dat was. Mogelijk was het een seizoen eerder. De extra beurt tegen RKC bij de laatste thuiswedstrijd van het seizoen 1998-1999 staat mij natuurlijk wel bij. Het was een heel bijzonder moment. Sowieso om het veld op te komen bij de warming-up, dan ben je als jongetje van een jaar of negen echt wel nerveus. Maar het was natuurlijk extra apart omdat het de laatste wedstrijd van mijn vader betrof. Weet je, toen ik op het veld was, realiseerde ik mij de impact niet eens zo. Ik deed zo'n beetje de dingetjes die je als mascotte doet. Het besef kwam pas nadat ik na de warming-up naast mijn moeder en mijn zus sen op de tribune ging zitten om naar de wedstrijd te kijken. Ik merkte aan mijn moeders emo ties hoe beladen het moment eigenlijk was. Tranen in haar ogen, ze hield mij vast, dat soort dingen deden mij beseffen dat het niet zomaar een momentje was. Ze had het duidelijk moeilijk en dat had ook op mij effect.' David Endt

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 10