VAN DE VOORZITTER je zelf voor voetballer? Seizoensontknoping In de betrekkelijke luwte van het voetbalrumoer kwam het bericht van het toetreden van Danny Blind tot de Raad van Comissarissen van NV Ajax.De officiële benoeming vond op maandag 23 april plaats. veel tijd in. Daar is Ajax de ouders ook echt dankbaar voor. Wat doorstroming betreft hebben we nu in het eerste een behoorlijk aantal spelers dat zijn debuut gemaakt heeft of zelfs al in de basis staat. Daarnaast staat een groepje spelers te popelen om zijn debuut te maken. Tel daarbij op hoeveel spelers er worden uit genodigd voor Oranje en natio nale jeugdteams. Op basis daar van denk ik dat wij nog steeds goed bezig zijn.' Welke kwaliteiten moet een Ajax- speler hebben om uiteindelijk door te kunnen stromen? 'In ons opleidingstraject is de aan dacht bij de allerkleinsten gericht op techniek. Alle technieken moe ten aangeleerd worden. Daarnaast draait het om kennismaken met onze spelprincipes, die leidend zijn. In de middenbouw worden die toegepast in veelzijdigheid. In de bovenbouw gaat het om uit stralen in specialisme.' Wat zijn die leidende spelprincipes? 'Ajax staat voor aanvallend en aantrekkelijk voetbal. Zo is Ajax groot geworden. Dat is onze identiteit. Die moeten we bewa ken. Wij willen daarom graag ver dedigend proactief handelen als team. Daarbij de ruimtes tussen de linies onderling heel klein houden, waardoor dat ook kan. Wij willen graag agressief vooruit verdedigen. In balbezit willen wij diepte voor breedte. Wij willen graag spelers in één-tegen-één situaties brengen voor een indivi duele actie, of in een twee-tegen- één situatie voor een overtal. Dat zijn een aantal kenmerken die wij terug willen zien in het spel.' Even naar jou persoonlijk. Wat was 'Een laatbloeier. Op mijn elfde, twaalfde ben ik pas begonnen in clubverband te voetballen. Altijd op straat te vinden met de bal. Technisch vaardig, tweebenig. Onvoorspelbaar voor de tegen stander en helaas ook voor mijn medespelers, haha. Uiteindelijk toch Eerste Divisie gespeeld bij Haarlem. Bij Ajax heb ik bij de zaterdagamateurs van de vereni ging gespeeld. Wat dat betreft ben ik een verenigingsmens. Qua studie heb ik de sportacademie CIOS gedaan. Daarna alle trai ningsdiploma's gehaald, inclusief Coach Betaald Voetbal.Verder heb ik altijd als bewegingsonder wijzer in het speciaal onderwijs gewerkt op de Gerhardschool in Amsterdam-Oost. Op mijn vrije woensdagochtend ben ik daar nog steeds te vinden.' Vanwaar die betrokkenheid? 'Omdat ik veel aan die ervarin gen heb in mijn werk bij Ajax, in beide omgevingen probeer je zo goed mogelijk een bijdrage aan de ontwikkeling van jongeren te leveren. Bovendien is het zeer dankbaar werk, het geeft me een goed gevoel.' Wat zijn jouw persoonlijke ambities voor de komende jaren? 'Op dit moment heb ik het erg naar mijn zin. Ik heb het getroffen met alle mensen hier om mij heen op de Toekomst, zowel in de vereniging als in de staf. Het is heel fijn om te constateren dat de verbinding en de samenwer king tussen verschillende afdelin gen steeds beter gaat. Dat men realiseert dat het om de spelers gaat en dat iedereen hier maxi maal zijn best doet om een bij drage te leveren aan hun ontwik keling. Dat is heel prettig en daar wil ik zo lang mogelijk een onderdeel van zijn.' Jan-Matthijs Harderwijk Bij schrijven is het half april en het seizoen loopt ten einde. In mijn vorige column vertelde ik u over de ontwikkelingen bij Jong Ajax, en dat dit elftal, vol met nieuwe jonge talenten, een serieuze gooi naar het kampioenschap doet. In de afgelopen weken is het ongemeend spannend geweest. Met wisselend succes heeft het elftal haar koppositie in de Jupiler League gehandhaafd en komt het aan op de laatste wedstrijd in de competitie waar, in de thuiswedstrijd tegen MVV op 28 april, de grote ontknoping plaatsvond. Ik hoop dat dit een voor Ajax historische dag zal zijn geweest, waarop het beleid van onze club, nadat wij in 2013 toetraden tot de Jupiler League, een bekroning krijgt. Jaar na jaar hebben wij het niveau van Jong Ajax, en hierin de talentontwikkeling, zien groeien. Het bewijs dat talent in een sterkere, betere competitie zich beter ontwikkelt, is (niet alleen door een mogelijk behaalde titel) gele verd. Ook ons vrouwenteam is nog volop in de race om prolongatie van het kampioenschap. Op moment van schrijven zijn zij kop loper in de Play-off kampioenspoule. Eind mei wordt de race naar de kampioensschaal beslist. Last but not least kijk ik met u terug naar de ontknoping in de Eredivisie, waar wij door de nederlaag tegen PSV op 15 april jl., de schaal aan onze concurrent in Eindhoven moesten laten. Eerlijk is eerlijk, PSV is met tien punten voorsprong kampioen geworden, en daarmee kunnen wij slechts concluderen dat het kampioenschap terecht in Eindhoven is beland. Ons seizoen begon in juli 2017 met de tragische gebeurtenissen rond Nouri, gevolgd door een periode met wisselende resultaten, waarin Ajax altijd in de achtervolging is geweest. Na het geweldige eindschot in het vorig seizoen, met als apo theose de finale in de Europa League tegen Manchester United, hadden wij hoop op verder groei van ons elftal. De uitkomst is kort gezegd teleurstellend, mede omdat wij intern de lat hoger hadden gelegd. Dit neemt echter niet weg, dat de gebeurtenissen na de wedstrijd tegen PSV waarbij de spelersbus voor het stadion werd tegen gehouden door een aantal supporters, absoluut onacceptabel is. De bedreigende situatie waarin spelers en staf verzeild raakten, en zelfs fysiek geweld tegen Hakim Ziyech is Ajax onwaardig. Dege nen die hier anders over denken, vraag ik zich te bezinnen, omdat je, ongeacht de omstandigheden, domweg van spelers en begelei ders afblijft, doe je dat niet, dan hoor je niet bij Ajax thuis. Hennie Henrichs, voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 3