'Optimaal leerklimaat creëren' Saïd Ouaali, hoofd jeugdopleiding Op 25 april, de geboortedag van Johan Cruijff, kwamen veel mensen bijeen om getuige te zijn van de naamgeving van de Johan Cruijff ArenA. Frank Rijkaard onthulde, samen met de kinderen van wijlen burgemeesters Eberhard van der Laan, het design van de nieuwe stadionnaam. AJAX CLUBNIEUWS 15e Jaargang nummer 3, mei 2018 Bij dit nummer De waan van de dag dwingt ons te reageren en soms age ren op de actuele zaken die, in het voetbal aan de top, soms bizarre vormen aannemen. Een kampioenschap, jaarlijks het streven van Ajax, maar ook van anderen, wordt gezien als het summum. Het niet behalen van een titel wordt beschouwd als een fatale miskleun. Het is begrijpelijk dat wij door de waan worden beïnvloed, het maakt het leven ook span nend, in elk geval levendig. Maar natuurlijk is er meer, en voor dat 'meer' is het Ajax Clubnieuws het juiste podium. In deze editie is het getal '80' de rode draad. Drie eminente voetballers die hun sporen bij Ajax verdienden en de club meehielpen een topclub te worden, beleven dit jaar hun tachtigste verjaardag: Bennie Muller, Henk Groot en Sjaak Swart. Voorbij de waan van de dag feliciteren wij deze drie iconen van harte! David Endt COLOFON Eindredactie: David Endt E-mail: david@endt.nl Redactie: Jan Buskermolen, Yuri van Eijden, Jan-Matthijs Harderwijk, Ronald Jonges, Ed Lefeber, Tamara Schellekens, Evert Vermeer Medewerkers: Dick Goossens, Hennie Henrichs, Jeannette Jongejans, Jacques Kattenburg, Menno Pot, Rob Stol, André Stuijf, Rob van Vliet, Rianne van de Wetering, Cees van Zuilen, Dolf van Zoest Foto's: Louis van de Vuurst tenzij anders vermeld Vormgeving: Vriedesign, John de Vries Correctie: Jan-Matthijs Harderwijk Druk: Muller Visual Amsterdam Begin 2012 begon Saïd Ouaali (48) bij Ajax als trainer in de jeugdopleiding. Vanaf 2014 was hij daarnaast werkzaam als coör dinator van de bovenbouw. Vanaf 1 juli 2016 is hij hoofd jeugdoplei ding van Ajax. Op ons jeugdcom plex sprak Clubnieuws met hem over zijn aanstelling, het rende ment van de jeugdopleiding en de ambities voor de toekomst. Je werkt alweer zes jaar bij Ajax. Toch ben je bij de meeste mensen relatief onbekend en sta je niet op de voorgrond. Is dat een bewuste keuze? 'Ja, het podium is voor de spelers, niet voor de mensen op de werk vloer. Wij hebben als werknemers met elkaar afgesproken dat wij hier zijn om voorwaarden te cre ëren en zo een podium te bieden aan de spelers. Als wij naar buiten moeten treden, zal dat gebeuren. Maar in principe spreken de spe lers, en hun doorstroming naar het eerste elftal, voor ons. Die vertegenwoordigen de jeugdop leiding.' In december 2015 werd je na het vertrek van Wim Jonk aangesteld als ad interim hoofd jeugdopleiding. Dat was voor sommigen misschien ver rassend. Hoe ervaarde je dat zelf? 'Op dat moment was ik niet alleen jeugdtrainer in de boven bouw, maar ook coördinator van diezelfde bovenbouw. In mijn rol als coördinator vormde ik zo ook de verbinding tussen de verschil lende afdelingen, van de jeugd richting Jong Ajax en het eerste. In die zin was ik ook het verleng stuk naar het Technisch Hart. Na het vertrek van Wim kwam de directie daarom bij mij met de vraag of ik ideeën had over hoe we verder moesten gaan. Mijn antwoord was: geef de trainers en andere stafleden verantwoor delijkheid en vertrouwen. De directie ging ondertussen op zoek naar een opvolger.' Die opvolger werd jij. In hoeverre was dat een logische keuze? 'Samen met de andere coördina toren zijn wij gezamenlijk de gevraagde verantwoordelijkheid gaan dragen. Gedurende die tijd zag je dat de mensen hier met zijn allen de schouders eronder zetten om de voorwaarden te blijven creëren voor de spelers. Daarin is geweldig werk verricht. Er ontstond iets van: op deze manier gaat het, op deze manier zijn we met elkaar bezig voor de spelers. Dat is ook de reden waarom de directie in een later stadium bij mij terugkwam met de boodschap: we willen het op deze manier hebben, zoals het nu gaat. Ik heb aangegeven dat dat kon. Zo is dat eigenlijk op een heel natuurlijke manier verlopen.' Waar heb jij als hoofd jeugdoplei ding de afgelopen twee jaar de meeste aandacht aan besteed? 'Wat wij uit onze evaluatie naar voren hebben gehaald, is dat wij meer risico willen nemen in de doorstroming van spelers. Wij hebben er onder andere voor gekozen om één team, de A2 of Onder 18, op te heffen. Omdat we juist die 16-, 17-jarigen sneller richting het eerste elftal willen krijgen. Wij hebben ook gekozen voor nog meer trainen. Dat wil zeggen dat onze spelers hier stu- deren en hier voetballen. Waardoor wij meer trainings momenten hebben gecreëerd. We hebben performance en voetbal dichter bij elkaar gebracht. In grote lijnen zijn dat de belangrijkste veranderingen, maar we zijn verder vooral op dezelfde voet verder gegaan.' Kun je uit de evaluatie dat er in de doorstroming meer risico genomen moet worden de conclusie trekken dat die afgelopen jaren te mager is geweest richting het eerste? 'Kijkend naar de individuele ont wikkeling van de spelers, dan ren deert de jeugdopleiding. Rende ment is in mijn ogen overigens een proces van jaren, dat is geen momentopname. Ajax levert een bijdrage aan die ontwikkeling. Maar de ouders bijvoorbeeld ook, die zijn heel belangrijk. Dat wordt vaak onderschat. Die offe ren zich op en steken er heel

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 2