wis DAVID Erfgoed Mister Ajax en Vele Ajacieden 'Henkie, tegen jou zeg ik niks' 16 Op de middelste van het drieluik foto's zien we de elftalfoto uit het eind van de jaren zestig. Zowel Henk Groot (staand 2e van links) als Sjaak Swart (gehurkt 2e van links) en Bennie Muller (gehurkt uiterst rechts) vieren dit jaar hun tachtigste verjaardag. Zoals u weet bewaart het Erf goed vele objecten uit de club geschiedenis voor de komende generaties Ajax-liefhebbers. Hier onder vallen gewonnen prijzen, memorabilia van spelers en natuurlijk veel foto's. Een groot deel van het analoge fotoarchief is inmiddels gescand en voorzien van zogenaamde tags: trefwoorden die een foto beschrijven. Een tagger die mee werkt aan dit Vele Ajacieden- project, doorloopt zeven stappen om een foto zo volledig mogelijk te beschrijven. Hierdoor worden de foto's digitaal vindbaar (denk aan de zoekmachine Google) voor Ajax Media en andere afde lingen van Ajax. Een groep van zo'n tweehonderd toegewijde vrijwilligers en Ajax- fans hebben tijdens het eerste Vele Ajacieden-project ruim 86.000 foto's voorzien van tags. Het volgende tagproject gaat binnenkort van start en de test omgeving wordt nu grondig getest door een kleine groep Ajacieden. Dit tweede deel betreft het in kaart brengen van het digitale fotoarchief van Ajax' huisfotograaf Louis van de Vuurst. Het gaat hier om fotomateriaal van eind jaren '80 tot aan 2015. Ik kan u verklappen dat er prach tige beelden van bijvoorbeeld de Europa Cup-finale uit 1995 tus sen zitten. Natuurlijk zijn er ook voor dit project weer enthousiaste tag gers nodig. Het aantal foto's dat nu moet worden voorzien van tags is 90.000, meer nog dan de vorige keer! En dan zijn deze foto's in verhouding maar een klein deel uit het immense Van de Vuurst-archief. Er komt dus nog het een en ander aan. Daarnaast zit er nog iets in het vat. Zo kreeg het Erfgoed de afgelopen maand hoog bezoek van niemand minder dan Mister Ajax, Sjaak Swart. Meneer Swart kwam niet met lege handen naar het Erfgoed. Hij bracht een viertal boxen uit zijn privéarchief mee. In deze dozen zaten honderden foto's van zeer legendarische wedstrijden en andere memo rabilia zoals speldjes en zelfs een sigaar! Meneer Swart heeft het Erfgoed toestemming gegeven om ook zijn foto's te digitaliseren. Ook deze beelden kunnen daarna worden aangeboden aan de Vele Ajacieden-deelnemers. Het Erfgoed is meneer Swart hiervoor zeer erkentelijk. Hope lijk doet dit goede voorbeeld vol gen, zodat de geschiedenis van deze mooie club in leven blijft. We hopen u in de volgende editie van het Ajax Clubnieuws te kunnen melden dat het tweede deel van het Vele Ajacieden-pro- ject' beschikbaar is en dat u zich als deelnemer kunt aanmelden. Rianne van de Wetering Opgroeien in Amsterdam in de jaren zestig van de vorige eeuw had als stralend voordeel dat je jeugd gevuld was met Ajax. Het bewustzijn dat je opgroeide met een generatie voetballers die het Nederlandse voetbal magistraal op de wereldkaart zouden zetten, kwam pas later, je wentelde, spoelde en laafde je aan het spel alsof het de normaalste zaak van de wereld was. Het over kwam je allemaal met open vizier, niet gestoord door hoge ver wachtingen en zonder frustratie over niet gehaalde doelen: je kon domweg erg blij zijn. De eerste wedstrijd die ik in een stadion zag, viel in het begin van die onbevlekte jaren. Het was mei 1965 en Ajax speelde in het Olympisch Stadion een vriendschappelijke wedstrijd tegen Benfica. Benfica hoorde tot de onaantastbare topclubs van Europa. Ajax kwam versterkt in het veld, met DWS'er Daan Schrijvers en met drie Feyenoorders: Eddy Pieters Graafland, Guus Haak en... Henk Groot. Groot was eerst van Ajax, wisten wij op de staantribune, en hij was een volbloed topscorer. Wat wij toen niet wisten was dat Henk Groot die zomer weer terug zou keren naar Ajax. Terug in De Meer voelde Groot zich welkom. Ja, het was een thuiskomen. Ik weet dat zeker, want in 1999 interviewde ik Henk Groot voor één van de hoofdstukken in het eeuwboek van onze club. Over zijn overgang naar Feyenoord zei hij: "Ik wilde helemaal niet weg! Ik hoorde van de transfer op vakantie in Limburg, beter, ik las het in de krant: 'Henk Groot voor tweeënhalve ton naar Feijenoord'. Ik ben meteen naar huis gereden. Ik was behoorlijk kwaad." Dat was in 1963, twee jaar later keerde Henk Groot terug. Hij herinnerde zich: 'Die transfer had wat haken en ogen, maar ten slotte is het in orde gekomen, ik ging terug naar het oude nest'. Trainer Michels' wens was verhoord: met Henk Groot had hij een voetballer van bovengemiddeld kaliber in zijn rangen. Prachtvoet- baller, zonder meer. Hij had een geweldig technisch, tactisch én natuurlijk scorend vermogen, al speelde Groot als middenvelder en niet als spits, want daar stond opeens jongeman Cruijff. Met zijn leeftijdgenoten Sjaak Swart en Bennie Muller (alle drie bouw jaar 1938) hoorde hij tot de al wat rijpere spelers van het in aan bouw zijnde - maar toch al Grote Ajax. "Henkie, tegen jou zeg ik niks, jij doet maar wat je denkt te moeten doen", zei Michels. Is er een groter compliment denkbaar?

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 16