SWART Sjaak Swart 80 Spectaculair carrièreboek met schitterende foto's mFj SJAAK Ziyech 12 De in aantocht zijnde tachtigste verjaardag van Sjaak Swart werpt zijn schaduwen vooruit. Bij gelegenheid van de mijlpaal verschijnt bij Kick uitgevers een rijk geïllustreerd 'carriereboek' over de loopbaan van Swart. Jesaja Swart wordt op 3 juli 2018 tachtig. Mister Ajax mag dan al 45 jaar met voetballerspensioen zijn, hij is nog net zo fanatiek clubman als in zijn gloriejaren op het veld. Volgens de legendarische voetbal schrijver wijlen Nico Scheepmaker was hij 'de echtste rechtsbuiten' die Nederland ooit had. Sjaak Swart, Sjakie voor nagenoeg ieder een, was de lieveling van het publiek die de kunst van het ver- snellen en passeren een beetje had afgekeken van balkunstenaars als Stanley Matthews en Garrincha. Bij Sjakie's verjaardag verschijnt Sjaak Swart 80, een spectaculair carrièreboek van een onverbeter lijke liefhebber die langs het lijntje snelde toen beroepsvoetbal in Nederland eigenlijk nog vrijblij vend amateurisme was, maar die ook een hoofdrol speelde in het grote Ajax van de late jaren zestig en de vroege jaren zeventig. In 2009 verscheen de geautori seerde biografie Mister Ajax, de eeuwige jeugd van Sjaak Swart, geschreven door Raymond Bouw man. '80' is als opvolger een wel kome aanvulling op Swarts levens verhaal. Omdat Sjaak nog zo veel meer te vertellen heeft en de anekdotes uit zijn rijke carrière zich maar blijven aandienen. De vele fraaie foto's die voor dit boek zijn geselecteerd zullen door het formaat (30x30) extra goed tot hun recht komen. '80' wordt vooral ook een beeldboek dat Swart op de voet volgt, vanaf zijn entree in Ajax I, in 1956, tot aan zijn legendarische afscheidswed- strijd, zeventien jaar later. '80' toont bovendien de rappe modernisering van het voetbal in de jaren zestig en het ontbolsteren van Ajax als internationale topclub, verbeeld door Sjaak Swart. Sjaak Swart 80 wordt gemaakt door Kick uitgevers, de boeken- partner van Ajax. Jaap Visser en Matty Verkamman zijn de auteurs en bij het boek zal een dvd wor den gevoegd van de 55 minuten durende documentaire Sjakie, een leven langAjacied, gemaakt door Ajax TV Het boek gaat 39,95 kosten en verschijnt ook in een speciale luxe editie van 80 waarbij onder meer een retroshirt van Ajax uit de jaren zestig zal worden gevoegd. IN MEMORIAM ROB VAN ZOEST Op 19 maart 2018 overleed een zeer markante en aimabele Ajacied. Rob van Zoest, geboren in Amsterdam op 19 februari 1953, speelde als stevige verdediger in zowel de Ajax-jeugd als in de amateurelftallen en maakte zich gedurende zijn ruim 50-jarig lidmaatschap op imponerende wijze nuttig voor de club. Van Zoest, in het dagelijks leven kunsthistoricus, was enige jaren lid van de Ledenraad, was verantwoordelijk voor de Ajax expositie 'Ajax Ingelijst' in de Beurs van Berlage, was de vormgever van het eerste Ajax Museum en de samensteller van het boek 100 Jaar Ajax. IN MEMORIAM ROLF LEESER Rolf Leeser, die een leven lang op diverse manieren verbonden was aan zijn club Ajax, overleed op 21 maart 2018 op 88-jarige leeftijd na een zeer actief en vruchtbaar leven. Leeser werd op 4 juni 1929 in Essen geboren en meldde zich als twaalfjarige bij Ajax aan. Tussen 1948 en 1954 kwam hij als rechtsbuiten 34 keer uit voor Ajax 1. Als ondernemer in modewinkels maakte Leeser furore, maar zijn drukke werkzaamheden stonden zijn betrokkenheid als Ajacied niet in de weg. Naast Ajax lag ook de amateurvereniging AFC hem na aan het hart. In 1990 stond hij aan de wieg van het ontwerp van het nieuwe Ajax-logo. Tot aan zijn dood bleef Rolf Leeser een trouwe bezoeker van de wedstrijden van Ajax. Hakim de Heilige Heerlijke voetballer Liefhebber ziet hoe Hj tovert en vecht Onnodig vaak wordt op Balverlieslijdende Acties door zeurpiet De nadruk gelegd Ach ook een Heilige Heeft zo zijn zwakheden Maar dat gezeik is te Kort door de bocht Ik zou pas boos zjn als Risiconemende Hakim versaaide En comfort zone zocht Huisdichter Cornelis 5 maart 2018

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 12