De eerste loodjes Historie deel 4 AJAX Beelden uit lang vervlogen - maar mooie dagen... In 1918 veroverde Ajax de eerste landstitel. Op de linkerfoto poseert het Ajax-team met tegenstander Willem II op de dag van het kampioenschap. Op de foto rechts zijn Ajax en Be Quick (tegenstander in de kampioenscompetitie) verenigd. Op 14 april 1918 begon Ajax' jacht op de hoofdprijs in het voet bal in die jaren: de landstitel. Na jaren van frustratie met de bond, kon Ajax laten zien wat het waard was. De verwachtingen waren, ook buiten Amsterdam, hoog. Begrijpelijk: een jaar eerder had landskampioen Go Ahead het in de tweede klasse uitkomende Ajax nog uitgedaagd tot een twee strijd om de 'officieuze landstitel', en die hadden de Deventenaren verloren. Dat leverde Ajax niets concreets op, maar wel veel prestige, dus nu de club er echt bij was, werd het werke lijk leuk. De eer ste wedstrijd in de serie van acht was tegen Willem II, dat zich hard had gemaakt voor promotie van Ajax naar de eerste klasse. Het heus wel dankbare Ajax liet zich niet door sentimenten weerhou den. Gesmeerd liep het nog niet. De zenuwen, fel verzet van Wil lem II; Ajax won met de nodige moeite. Een bekeken schot van Theo Brokmann vóór en een vrije schop van Wim Gupffert na rust braken de Tilburgse ruggen, en de eerste buit was binnen. Wedstrijd nummer twee bete kende een reis naar het verre Groningen, waar Be Quick snel een grootmacht zou worden. Maar nu nog niet: Ajax was con tinu in de meerderheid, maar UOIOTUBtHH FWUtLL [UI! diende te waken voor noordelijke counters. En er was een helden rol voor Arnold Birch, de Engelse keeper van Be Quick. Hij was na de oorlog gevlucht en had dus voor hetere vuren gestaan. Hij bleek onpasseerbaarbijna dan want in de blessuretijd van de eerste helft werd hij verslagen door een hard schot van Frans de Haan. Het zou de beslissing blij ken, het nog steeds ongeslagen Ajax kon zich opmaken voor een derde voorstel ling, die plaats vond in het (oude) stadion aan hetjohan Cruijffplein. Tegenstander was AFC waarmee al sinds de oprich ting vriendschap pelijke banden bestonden, maar die deden er even niet toe. AFC had wat blessureleed en mogelijk maakte dat het verschil: het speelde waarschijnlijk haar beste wedstrijd van het seizoen, terwijl Ajax de zaak te makkelijk opvatte en pas in de tweede helft een overwicht kreeg. Toen was het al 1-0 door een doelpunt van Gupf- fert, en omdat het daarbij bleef, had Ajax zonder kleerscheuren de opening van de kampioens competitie doorstaan: 6 punten uit 3 wedstrijden. Go Ahead en Willem II stonden op 4 uit 3, Be Quick en AFC op 0 uit respectie velijk 3 en 2 wedstrijden. Slag schip Ajax lag op koers, maar was er nog lang niet. Evert Vermeer Naam: Ellen Nuij Functie: Hoofd personeelszaken Werkzaam sinds: 19 november 2011 Hoe ben je bij Ajax terechtgekomen'Ik ben bij Ajax terechtgeko men, doordat ik getipt werd dat er een functie op de perso neelsafdeling vrij zou komen. Ik heb toen een mail gestuurd en zo is het begonnen.' Wat trok je aan om bij Ajax te werken? 'In eerste instantie wilde ik gewoon weer terugkeren in het personeelswerk. Ik had daar voor jaren in een bedrijf gewerkt dat zich bezighoudt met sala risverwerking, waardoor ik bij veel bedrijven in de keuken van personeelszaken kon kijken, maar ik er niet zelf werkzaam in was. Dus eigenlijk trok de baan mij eerder om de functie, maar daarna gelijk omdat het Ajax was. Ik ben supporter. Ik heb jaren lang in Rotterdam gewerkt, waarbij op één afdeling een Feyen- oorder, een PSV'er en Utrechter zaten. Iedere maandag begon met het voetbalweekend doornemen.Vaak was ik dan wel het meest blij.' Wat houdt jouw functie precies in? 'Ik geef dagelijks leiding aan de afdeling Personeelszaken. Het gaat daarbij om alles wat te maken heeft met het in dienst treden van werknemers, het uit dienst treden en het doorstromen en ontwikkelen van werknemers. Met de contractspelers krijgen wij pas te maken bij secundaire zaken als een auto of verzekeringen. De arbeidscontracten van de spelers worden door Juridische Zaken opgesteld.' Is er een verschil tussen het werken bij Ajax en het werken bij een 'normale' organisatie? 'Er zit zeker verschil in. Ik merk het wel eens op feestjes. Op het moment dat je vertelt dat je bij Ajax werkt, gaat het gelijk daarover. Daarom zeg ik soms dat ik op een afdeling Personeelszaken werk en laat het daar dan bij. De naam Ajax opent wel veel deuren. Laatst belde ik met het UWV en daar kreeg ik heel veel medewerking. Dat heeft toch met de naam Ajax te maken.' Wat is jouw favoriete Ajax-moment? 'Mijn mooiste Ajax-moment was het kampioenschap van het seizoen 2011/2012. Dat was mijn eerste kampioenschap. De eerste in de rij van 4 had ik net gemist, maar hoe kon ik weten dat er daarna nóg 2 zouden vol gen!' Yuri van Eijden

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 4