VAN DE VOORZITTER Ontwikkeling en verjaardag De eerste wedstrijd in 2018 was meteen een mooi 'affiche'. De Amsterdam ArenA was plaats van handeling voor de Klassieker. Met sterk spel en doelpunten van Donny van de Beek en Klaas-Jan Huntelaar werd Feyenoord met 2-0 verslagen. verhaal, en maken vervolgens met gezond verstand een inschatting of het tussen de betrokkenen onderling opgelost kan worden of dat de zaak verder inhoudelijk behandeld moet worden.' MB: 'Wij zijn namelijk niet verant woordelijk voor mogelijke inhou delijke behandeling, dat doet een vertrouwenspersoon van het NOC*NSF. Die gaat er echt mee aan de slag. Een vertrouwenscon- tactpersoon is daarom ook niet hetzelfde als een vertrouwensper soon. Onze functie heeft een hoge mate van verwijzing.' PB: 'Mocht het NOC*NSF vervol gens de conclusie trekken dat het om een ernstige klacht gaat, dan wordt in dat geval de politie en/ of het Openbaar Ministerie erbij gehaald. En natuurlijk kan men er zelf ook voor kiezen een andere hulpverlener te vragen, bijvoor beeld een psycholoog, maatschap pelijk werker of huisarts.' Wat voor ondersteuning biedt het NOC*NSF jullie als vertrouwenscon- tactpersonen? MB: 'Ze verzorgen onder andere een speciale "VCP-opleiding", die wij beiden gevolgd hebben. Daarin wordt onder andere aandacht besteed aan de theoretische en de praktische kanten van het werk van een vertrouwenscon- tactpersoon. Ook worden er regelmatig "bijblijf-bijeenkomsten" gehouden.' PB: 'Ajax maakt er wat dat betreft serieus werk van en loopt samen met een aantal andere clubs rede lijk voorop. Zo waren we laatst op een bijeenkomst van de KNVB over dit thema, waar maar een fractie van de 50 aanwezigen die opleiding ook gevolgd hadden.' Zijn er sinds jullie aanstelling al klachten over grensoverschrijdend gedrag geweest? PB: 'Nee. Ik zeg ook weleens: in principe hopen we eigenlijk geen werk te hebben.' MB: 'Daarmee bedoelen we uiter aard niet dat we ons verstoppen. We willen ons juist profileren en ervoor zorgen dat mensen ons weten te vinden als dat nodig is. Tot nog toe is dat misschien niet het geval geweest, al was dat hopelijk ook niet nodig.' Wat doet Ajax daar verder aan? MB: 'Een werkgroep heeft een risicoanalyse gemaakt van de veiligheid op het sportpark. In hoeverre zijn gebouwen vrij toe gankelijk? Hoe zorg je ervoor dat niet iedereen zomaar binnen loopt? Daarnaast moeten vrijwil ligers nu ook allemaal een Verkla ring Omtrent Gedrag kunnen overleggen.' Hoe is jullie benoeming ontvangen binnen de vereniging? MB: 'Naast enthousiasme was er aanvankelijk ook wat scepsis, denk ik. Er zijn natuurlijk veel mensen betrokken bij een team en daarbinnen ook weer verschil lende lijntjes tussen mensen. Trai ners, coaches, fysio's, begeleiders. Gaan die rollen veranderen nu wij er zijn?' PB: 'We hebben met iedereen vele gesprekken gevoerd en dui delijk gemaakt waar wij voor zijn. Als een speler bijvoorbeeld niet wordt opgesteld en daar niet blij mee is, dan is dat geen onder werp voor ons als vertrouwens- contactpersoon. Over het alge meen ervaren we een positieve sfeer over de aandacht die Ajax aan dit thema besteedt.' MB: 'Het is belangrijk dat Ajax iedereen een veilige omgeving kan bieden, dat staat voorop. Wij willen daar in onze rol aan bijdra gen.' Jan-Matthijs Harderwijk Als ik deze column schrijf, is het begin maart, en verloopt het seizoen voor ons eerste elftal niet zoals wij hebben gehoopt. Na de winterstop werd goed begonnen tegen Feyenoord. In de weken die volgden, hebben wij naar mijn mening echter onnodig punt-verlies geleden, en lijkt een kampioenschap uit zicht. Voor iedere Ajacied een teleurstelling, zeker ook omdat wij op een beter vervolg van de competitie hadden gerekend. De ontwikkeling van Jong Ajax doet mij daarentegen meer dan goed. Op het moment van schrijven is het elftal de trotse lijstaan voerder van de Jupiler League, waar het elftal vanaf het begin van de competitie in de top heeft meegedraaid. Een prima prestatie onder leiding van het coachduo, Michael Reiziger en Winston Bogarde, zeker als je bedenkt dat dit elftal in vele wisselende samenstellingen moet aantreden. Veel belangrijker dan de plaats op de ranglijst, is de ontwikkeling van een volgende groep talentvolle jeugdspelers. Dat was de primaire doelstelling van onze deelname, toen wij een aantal jaren geleden de kans kregen om in de Jupiler League te gaan spelen. Mocht u er nog niet aan toe zijn gekomen, adviseer ik u van harte eens een wedstrijd van Jong Ajax te bezoeken want de kweekvijver voor ons eerste elftal is het aanzien meer dan waard. Maart is de maand waarin wij onze verjaardag vieren en dat zal dit jaar op precies 18 maart plaatsvinden. Het is een markante datum op onze kalender want 118 jaar geleden werd Ajax door de heren Dade en Stempel opgericht. In die 118 jaar is Ajax door haar successen, gekoppeld aan spelfilosofie en haar jeugdopleiding, wereldwijd bekend geworden. We zijn nog steeds een vereniging met jeugd-, vrouwen-, amateur- en betaald voetbal. Tijdens de viering van de verjaardag zullen wij opnieuw een aantal vrijwilligers in het zonnetje zetten om hen het respect te betuigen dat zij door hun jarenlange inzet voor de vereniging verdienen. Zoals tijdens de nieuwjaarsreceptie op 7 januari jl. met Ben Kraanen gebeurde. Vanwege zijn jarenlange inzet als scheids rechter en coördinator van het kleedkamergebied werd Ben benoemd tot Lid van Verdienste. In aanwezigheid van zovele clubgenoten was het prachtig om Ben de versierselen te over handigen. Hennie Henrichs, voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 3