'Veilige omgeving staat voorop' AJAX CLUBNIEUWS Bij dit nummer Vertrouwenscontactpersonen vereniging: Piet Bon en Margriet Berger Want voor welke zaken kunnen mensen bij jullie terecht? Binnen onze vereniging is sinds kort het fenomeen VCP geïnstalleerd.VCP staat voor Vertrouwens Contact Persoon. Bij Ajax geven twee onafhankelijke personen, Margriet Berger en Piet Bon, invulling aan het platform dat in het belang van sociale zekerheid is ingesteld. 15e Jaargang nummer 2, maart 2018 Een gedateerde foto siert de cover van ons geliefde Club nieuws. In een tijd van moder ne en nog modernere media is dat opvallend, maar natuurlijk heeft het een zwaarwegende reden. Rondom, doorheen, onder en over de in het Club nieuws aangesneden onder werpen, zoals het voorstellen van het nieuwe fenomeen Ver trouwens Contact Persoon, de aandacht voor het elftal Onder 12, een interessante Zuid-Afri kaanse reportage van de Ajax Foundation en mededelingen over het verenigingsleven, loopt als een rode draad een ronduit historische gebeurtenis van exact honderd jaar gele den: het allereerste landskam pioenschap. De titel van 1918 was de eerste gouden bouw steen voor de glorieuze status én de onveranderd grote ambi tie van Ajax. De rode draad begint op de voorpagina, windt zich een weg door deze editie en eindigt op de slotpagina. Ter meerder eer en glorie van onze club! David Endt COLOFON Eindredactie: David Endt E-mail: david@endt.nl Redactie: Jan Buskermolen, Yuri van Eijden, Jan-Matthijs Harderwijk, Ronald Jonges, Ed Lefeber, Tamara Schellekens, Evert Vermeer Medewerkers: Dick Goossens, Hennie Henrichs, Jeannette Jongejans, Jacques Kattenburg, Menno Pot, Rob Stol, André Stuijf, Frank Verkuijl,Wim Verschragen, Rob van Vliet, Rianne van de Wetering, Cees van Zuilen, Dolf van Zoest Foto's: Louis van de Vuurst tenzij anders vermeld Vormgeving: Vriedesign, John de Vries Correctie: Jan-Matthijs Harderwijk Druk: Muller Visual Amsterdam Met ingang van dit seizoen heeft de vereniging twee vertrouwens- contactpersonen: Piet Bon (71), gepensioneerd huisarts en Ajax' voormalig clubarts, en Margriet Berger (60), tot voor kort werk zaam als leerkracht bewegings onderwijs en voorheen gastouder van diverse Ajax-spelers. In de ALV van 28 juni 2017 maakte de bestuursraad hun benoeming als 'VCP' officieel, waarbij het aangaf het als een plicht te zien deze functie in te stellen. De belang rijkste reden daarvoor is het belang van (sociale) veiligheid en de (toegenomen) maatschappe lijke aandacht voor dit thema. Ook in de sport speelt dit onder werp, en is daarom ook in het bijzonder belangrijk voor de club en vereniging Ajax. In gesprek met Clubnieuws vertellen vrijwilligers Piet en Margriet wat de positie van VCP inhoudt, wat daarbij belangrijk is, en hoe zij deze nieuwe rol proberen in te vullen. Hoe is jullie benoeming tot stand gekomen PB: 'De bestuursraad heeft mij gevraagd. Ik heb toen aangegeven dat ik daar wel voor open stond, maar het fijn zou vinden om het met iemand samen te kunnen doen. Daarbij leek het mij dan handig als dat een vrouw zou zijn, zodat we de taken een beetje kunnen verdelen en mensen kun nen kiezen of ze met een man of vrouw contact willen hebben.' MB: 'Volgens mij ben ik er daarna bijgekomen via Ger Boer (mana ger studiezaken en sociaal-maat schappelijke begeleiding, red.), al weet ik eerlijk gezegd niet meer precies hoe dat gegaan is.' Waarom is hier niet iemand voor aangesteld die al in dienst was bij Ajax? MB: 'Als "buitenstaander" is onze onafhankelijkheid en neutraliteit gewaarborgd. We kunnen geen partij zijn in een zaak. Het maakt de eerste stap tot contact ook laagdrempelig, wat bij dit soort dingen belangrijk is.' PB: 'Pesten, discrimineren, seksu ele intimidatie. Eigenlijk alles wat je verstaat onder grensoverschrij dend gedrag, waarbij de interpre tatie van de betreffende persoon een rol speelt.' MB: 'Maar ook dingen als eet stoornissen, psychologische klachten, doping, drank- of drugs gebruik, matchfixing.' Wie kunnen bij jullie aankloppen? MB: 'In principe iedereen met een klacht over een van de zaken die we net noemden, al is onze func tie voornamelijk gericht op de Toekomst en in het bijzonder de jeugdspelers van Ajax.' PB: 'Voor het personeel van Ajax in de ArenA is er bijvoorbeeld ook een andere Vertrouwenscon- tactpersoon, Joyce Neijenhuis.' Hoe kunnen mensen met jullie in contact komen? MB: 'We hebben allebei een spe ciaal mobiel telefoonnummer waarop mensen ons kunnen bel len (Piet: 0653194662, Margriet: 0612928352, red.). Ook is er een speciaal e-mailadres (vertrouwens- contactpersoon@Ajax.nl red.). Op de Toekomst en in de ArenA hangen dankzij Ellen Nuij (hoofd personeelszaken, red.) en Jelle Faber (medewerker marketing, red.) inmiddels ook posters met deze informatie.' PB: 'Die mailbox is overigens alleen toegankelijk voor ons, verder kan daar niemand bij. Dus alle mails die daarheen gaan, kunnen alleen door ons worden gelezen en wor den vertrouwelijk behandeld.' Wat gebeurt er als iemand zich bij jullie meldt? PB: 'Wij zijn in eerste instantie vooral aanspreekpunt. We melden het ook aan Cees Vervoorn, die vanuit de bestuursraad betrokken is bij dit soort zaken. Dan luisteren we als eerste stap samen naar het

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 2