'Als wij niets doen, gebeurt er weinig' Ajax Foundation: Community Scheme Project EPS Treffende beelden uit het Zuid-Afrikaanse Kaapstad waar de Ajax Foundation zich manifesteerde bij het Ajax Foundation Community Scheme Project. In het township Khayelitsha vonden onder Ajax-vlag sportieve activiteiten voor de jeugd plaats. Politiewagens rijden het township Khayelitsha binnen. Ze stoppen middenin de wijk waar ze een stukje grond afbakenen.Vervolgens komt er een rood-witte auto aan van Ajax Cape Town. Sport- attributen worden uitgerold en de kinderen uit de wijk komen al nieuwsgierig kij ken. Het zijn materialen die worden gebruikt voor het Community Scheme Project in Kaapstad. Jeroen Slop, bestuurslid van de Ajax Foundation, en Rutger Arisz brachten namens de Ajax-direc- tie een bezoek aan deze happe ning in de wijk. Gangsters en drugs gebruikers Eens per week bezoekt de Ajax Foundation met het Community Scheme Project een plek mid denin een township in Kaapstad. Een paar uurtjes kunnen de kin deren redelijk onbezorgd - want bewaakt door vijftien politie agenten - even sporten. Een illustratie aan de muur 'RIP Inno cent Spider' laat zien hoe onveilig het er is voor kinderen. 'Spider' werd twee maanden geleden op het plein doodgestoken terwijl een straat verder twee mensen werden neergeschoten. Het is de realiteit in deze omgeving. Daarom is het zo fijn dat dit pro ject er is. 'Want als wij dit niet doen hebben ze helemaal niets', weet Slop. De directeuren wor den gegrepen door het beeld van een 3-jarig jongetje dat doelloos en moederziel alleen door de wijk slentert. Geen ouders, geen familie in de buurt. Niemand bekommert zich om dit kind. 'Er wonen in Khayelitsha 2 miljoen mensen. Ouders van kinderen zijn of aan het werk of zijn aan de drugs. Ook die kleintjes zijn dus aan het lot overgeleverd.' Nu even niet. Ze kunnen lekker voetballen, tussen de glasscher ven spelen ze op blote voeten of op één slipper want de voet waarmee geschoten moet wor den moet vrij zijn. Niet alleen deze groep, veelal tussen vijf en twaalf jaar oud, komt aan zijn trekken. Het pro ject is veelomvattend. ''s Och tends waren we op een school waar een coach een groep jon geren tussen de 14 en 16 onder andere de gevaren van drugs uit legt. Ze krijgen een lesmap mee met daarin informatie over alle mogelijke verslavingen die op de loer liggen.' De leraar vraagt de kinderen wie er wel eens drugs heeft gebruikt. Een paar vingers gaan in de lucht. Als hij de jongeren verzoekt wat soorten drugs te noemen, komen ze los. 'Marihuana, cocaïne', klinkt het al snel. 'Dit vind ik veront rustend', zegt de leraar. 'Ik kom uit Engeland en wist dit op jullie leeftijd niet. Dit maakt me bang. Maar weten jullie dat medicijnen ook drugs zijn? Als je daaraan verslaafd raakt, is er geen verschil met de "slechte" drugs.' Terug naar het 'veldje' in de wijk. Jongetjes doen hun uiterste best op te vallen bij Shooz, de man van Ajax Cape Town. 'Een moe der vroeg me hoeveel het kostte om haar kind bij Ajax Cape Town te laten voetballen. Ik legde haar uit dat het zo niet werkte en dat als hij talent heeft, hij vanzelf opvalt.' Later zou de coach aan Slop vertellen dat ze twee jon getjes in de gaten gaan houden. Mogelijk en hopelijk gaan zij zich dankzij het project van Ajax ontworstelen aan de ellende in Khayelitsha. Jeannette Jongejans

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 13