"Mannetjes" weten steeds beter wat wordt gevraagd' Ajax Onder 13-trainer Marco van Galen: In de tweede week van het gloednieuwe 2018 mochten de jonge Ajacieden van Onder 9 alweer 'aan de bak'. Het Youth Indoortoernooi leverde naast veel speelplezier ook winst en dus het nodige eremetaal op. 'Tegen AZ ging het in de omschakeling mis. Dat zijn wel goede leermo menten. Mooi om te zien dat in november, december het licht gaat branden; de jongens weten steeds beter wat wordt gevraagd. Vergeet ook niet dat een aantal spelers is doorgeschoven naar hogere elftallen. Dat zorgt ook voor een andere dynamiek bij de jongens die achterblij ven.' Van Galen noemt Julian Rijkhoff als voorbeeld. De spits speelt al mee bij Onder 14 en Onder 15. 'Dat is op deze leeftijd vrij extreem.' Wissel De trainersstaf van de jeugdopleiding kende in november een opval lende wissel. Na het verrassende vertrek van Gery Vink uit de oplei ding, werd Dave Vos aangesteld als vervanger bij Onder 17. Robin Veldman is de nieuwe trainer van Onder 14. Hij kwam over van sc Heerenveen. Normaal gesproken krijgt elke jeugdselectie na de Marco van Galen doorliep als voetbaltalent de complete jeugdopleiding van Ajax. Als jeugdtrainer is de Amsterdam mer hard op weg datzelfde traject te voltooien. De trainer van Ajax Onder 13 blikt terug op de eerste seizoenshelft en weet wat zijn Ajacieden na de winterstop kunnen verbe teren. Op het veld zijn de prestaties van Onder 13 stabiel te noemen. De talenten staan tweede en verloren alleen van AZ en FC Twente. 'Onze start van het seizoen was hartstikke goed', blikt Van Galen terug. 'Zo wonnen we twee internationale toernooien, in het Belgische Bierbeek versloegen we onder meer Manchester City en Borussia Dortmund.' Overstap Onder 13 blijft een ploeg in ontwikkeling. De overstap van onder- naar middenbouw is een lastige. 'Er wordt nu meer gevraagd', vervolgt de jeugdtrainer zijn terugblik. Van Galen legt het uit met enkele voorbeelden. 'Het was voor de spelers wel even zoeken in de elf-tegen-elf. We zijn in die samenstelling nog niet "vast" genoeg. Voor dit seizoen speelden ze acht-tegen-acht. Nu wordt ook op een groot veld gevoetbald in plaats van op een half veld.' De talenten moeten ook werken aan individuele wapens: 'Bij voorbeeld de creativiteit. Ook de individuele actie kan beter. Het hoort allemaal bij Ajax.'

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 7