Het groene shirt DAVID Erfgoed Kernwaarden 16 Waar de geruchtenmachine na het ontslag van de trainer Marcel Keizer en Hennie Spijkerman over sprak, werd op 6 januari officieel: Erik ten Hag (hoofdtrainer) en Alfred Schreuder (assistent-trainer) werden tijdens een persconferentie gepresenteerd als de nieuwe trainers van Ajax. Het rood-witte Ajax shirt kent vele verschijningsvormen en steeds zijn er subtiele verschillen met shirts uit voorafgaande jaren. Hetzelfde geldt ook voor het uitshirt: van lange mouwen tot een extra ventilerend ondershirt of een spannende print (zie het huidige tenue). Dit brengt ons bij een recente aanwinst uit de collectie van Ed Lefeber. Zoals velen van u weten heeft Ed de jeugdopleiding bij Ajax door lopen, heeft hij in verschillende Ajax-amateurteams gespeeld en was hij verscheidene jaren elftal leider. Hij heeft afgelopen herfst, tijdens de jubilarissen-bijeen komst van de Bordjesclub, twee shirts aan het Erfgoed geschon ken. De shirts werden symbo lisch overhandigd aan Thijs Linde man (zie foto). Dankzij deze gift is Ajax nu een thuis- én een uit shirt rijker. Het uitshirt is een bijzonder item want de kleur groen komt bij Ajax niet vaak voor. Daarmee is het shirt een ware aanvulling op de collectie. Velen van u weten waarschijnlijk nog dat Ajax in de jaren tachtig van de vorige eeuw haar uitduels in dat groene shirt speelde. Het oude logo staat niet op de borst maar in het midden van het shirt. Ook is er nog geen sponsorbe drukking, alleen het embleem van de maker van het shirt, Le Coq Sportif, prijkt trots als een haan op de borst. Gelukkig weten steeds meer Ajacieden tegenwoordig steeds vaker het Erfgoed te vinden als het gaat om schenkingen. Vaak krijgen wij na het opruimen van een kast of zolder een telefoon tje of e-mail. Men weet niet wat te doen met Ajax-memorabilia maar vindt het ook zonde om ze weg te gooien. Er wordt dan meestal snel een afspraak gemaakt voor een bezoek aan het Erfgoed. Zo krijgt men een goed beeld van de ruimte en ziet men hoe er wordt omgegaan met de fysieke geschiedenis van de club.Voorbeelden van items die wij archiveren zijn spelers- memorabilia als shirts en kicksen, programmaboekjes, entreekaar tjes, clubnieuwsen en boeken en foto's. Dus mocht u binnenkort die zolder opruimen en daar Ajax spullen aantreffen, mail of bel dan het Ajax Erfgoed en wij zorgen dat uw deel van de Ajax-geschiedenis bewaard blijft. E-mail: erfgoed@ajax.nl, telefoon: 020 677 7363. Rianne van de Wetering, erfgoedcoördinator Het leven van een voetbalclub is ook het leven van vele mensen, het bepaalt voor een behoorlijk deel het leven van velen. Voetbal lers, spelers, begeleiders, medewerkers, fanatieke en kalmer betrok ken supporters, werknemers. Ze deinen mee op de golven van suc ces en tegenslag van hun club. Het kalenderjaar 2017 was wat onze club betreft er opnieuw één van woelige baren, zowel op het gebied van de resultaten als op het gebied van menselijke emoties. Met die resultaten is het zo, dat er na een zege blijdschap ontstaat die langer of korter duren kan, en bij een nederlaag fronst eenieder de wenkbrauwen, tracht de drin gende boosheid te verslaan met een positieve redenering (wat lang niet altijd lukt) of geeft zich over aan de negatieve emotie. Gelukkig is er dan altijd 'de volgende wedstrijd' die het geleden leed kan bedekken en reduceren tot een 'als-factor'. Genoeg voorbeelden, ook in het voorbije 2017. Het dansende geluk van mooi, avontuurlijk spel van het eerste elftal leverde geen goud stof op. De vreugde om het Ajax-eigen voetbal woog enige tijd op tegen het gebrek aan prijzen. Tot de selectie werd uitgedund en er feitelijk opnieuw moest worden begonnen. Ja, het doet pijn om een film voor een zoveelste keer te zien, het vraagt iets van je om tegenslagen waardig te verwerken. Het leven van mensen bepaalt ook de weg en de historie van een voetbalclub. 2017 bracht ons Ajacieden onvermijdelijk weer een paar pijnlijke momenten van minuten stilte, gedragen rouwbanden en trieste gangen naar begraaf- en crematieplaatsen. Door het verstrijken van de jaren werd het overlijden van Ger van Mourik minder indringend beschouwd dan bijvoorbeeld het heen gaan van Piet Keizer. Begrijpelijk, maar toch sta ik, op korte afstand van het nieuwe jaar 2018, bij zijn dood iets langer stil. Van Mourik was zo'n oer-Ajacied die het leven van de club mede bepaalde. Niet alleen vanwege een imposante voetballoopbaan in het rood en wit, maar zeker ook vanwege de geest van een generatie die hij opti maal vertegenwoordigde. Ger stond voor het antieke clubsentiment dat nooit ouderwets mag worden. Hij droeg iets uit van een collec tief geweten, de op Amsterdamse leest geschoeide stijl, met sporti viteit en allure maar ook met de eerzucht en ambitie die bij Ajax hoort. Hij bezat de kernwaarden van Ajaciedschap en verspreidde die op natuurlijke wijze, correct, met trots en zelfbewustzijn. Laten wij die kernwaarden, onaangetast door winst of verlies, ter harte te nemen. Ook in 2018.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2018 | | pagina 16