Een eeuw geleden... Ajax vastgelegd Historie deel 2 VARIA. I Met het in acht nemen van een minuut stilte werd tijdens Ajax - Sparta stilgestaan bij het overlijden van de burgemeester van Amsterdam, Eberhard van der Laan.Van der Laan was naast een kundig stadsbestuurder ook Ajax-supporter. Na de openingsnederlaag van het seizoen had Ajax zich bewonde renswaardig opgericht: na een reeks met maar één nederlaag werd eind november Haarlem in eigen huis verslagen en stond Ajax samen met Blauw Wit bovenaan de ranglijst. Haarlem had nog een puntje meer, maar ook een wedstrijd meer gespeeld. Veel zou daarom afhangen van de wedstrijd Ajax-Blauw Wit, die op 2 december moest worden gespeeld. Niet alleen een topduel, maar ook een stadsderby, die al ruim tevoren stijf uitverkocht was: het Ajax-bestuur deed via de pers een oproep om niet meer om kaartjes te bedelen, want die waren er domweg nergens meer. Behalve voor de strijd om de titel was de wedstrijd ook belang rijk om een andere reden: voor het eerst meldde het nieuwste medium zich die zondag in de Meer: de film. Voor zover we weten waren het de oudste wedstrijdbeelden: de duizenden On* extra-nummer. Ter gelegen Hek! van den wedstrijd tegen lïlauw- Wit werd dour on* een extra-nummer uitgegeven. Het feit. dat een zeer groot gedeelte van de oplage werd verkocht, bewijst dat het Ajax clubnieuw* met gretigheid wordt gelezen. Redactie en administratie hebben dan ook wei plezier gehad van hun initiatief. Hel nummer bevatte, behalve ten tweetal artikelen van onzen redacteur ever den wedstrijd en over onzen trainer Mr. Reynolds, een drietal foto li.l. van het Blanw-Wrt en Ajax-elftul cu van onzen trainer. De Ajax-Film. De directie van de Cinema „de Mant" heeft in het tekort van plaatsen ter gelegenheid van „the big match" willen voorzien door haar te filmen) Zij is daarin voor zoover een Alm de werkelijkheid vermag te vervangen zeker geslaagd ca de pict- benxkers van den wedstrijd kunnen dezen nu alsnog I 1 die geen kaartje konden krijgen, konden een dag later (en de hele week) vrijwel de hele wedstrijd - hier en daar was een knipje gemaakt - komen bekijken in Cinema de Munt in de Kalver- straat. De film maakte deel uit van een doorlopend programma, zoals destijds gebruikelijk. De hoofdfilm was 'Gij zult niet dooden' (The Avenging Con science), een Amerikaanse film van niemand minder dan D.W Griffith, met in de hoofdrollen Henry Walthall, Blanche Sweet en Ralph Lewis enfin, u kent ze wel. Het was een 'symbolisch droombeeld', 'boeiend en span nend drama' en 'liefdesdrama, in een droom doorleefd' - filmre censies groeven nog niet zo diep in een tijd dat het publiek het al mooi vond als het bewoog. Dat Ajax met 3-1 won wisten de kijkers natuurlijk al, maar kenne lijk was het een succes, want ook de terugwedstrijd in maart was in deze bioscoop te zien.Voor nostalgici: op de plaats van het theater, met 450 zitplaatsen op nummer 226, was later de Plaza gevestigd, daarna Vroom Dreesmann en thans de Kalver toren. Wat er met de film is gebeurd is niet bekend. We zullen eens rondbellen, maar te vrezen valt dat de tand des tijds zijn werk heeft gedaan: door de chemicaliën in het materiaal vreten oude nitraatfilms zichzelf op. Maar in de kluizen van de filmarchieven wordt soms nog verloren gewaand materiaal teruggevonden, dus wie weet Evert Vermeer Naam: Rene Stam Functie: Keeperstrainer Werkzaam sinds: Zomer 2010 Hoe lang zit je al bij Ajax'Sinds de zomer van 2010 ben ik verbon den aan Ajax. Dit is dus mijn achtste seizoen.' Hoe ben je bij Ajax terechtgekomen? 'Het is een kleine wereld, de voetbalwereld. Ik was jaren in het betaald voetbal actief als kee per en vervolgens ruim tien jaar als keeperstrainer, onder meer bij ADO Den Haag. Ik kende Carlo l'Ami (keeperstrainer eerste elftal, red.) uit de tijd dat wij samen speelden in het Nederlands Studentenelftal. Ajax bleek op gegeven moment op zoek naar uit breiding van het aantal keeperstrainers bij de jeugdafdeling. Jan Splinter trainde toen nog in zijn eentje alle jeugdkeepers. Er is toen een splitsing gemaakt tussen de onderbouw, middenbouw en bovenbouw. Ik ben toen Onder 17, Onder 18, Onder 19 en Jong Ajax gaan trainen.' Door de jaren heen heb je met veel verschillende keepers samenge werkt. Aan welke keeper bewaar je de meest bijzondere herinnering? 'Dat vind ik lastig om te zeggen. Iedere keeper heeft zijn eigen verhaal. Niet alle jongens redden het tot de top, maar komen toch in het betaalde voetbal terecht. Dat vind ik mooi om te zien. Ik heb samengewerkt met jongens als Warner Hahn van Heeren veen, Marco Bizot die nu bij AZ keept, Xavier Mous die het nu goed doet bij FC Oss en Chiel Kramer die bij Almere City onder de lat staat. Het is leuk om hun carrière te volgen en met som migen nog contact te hebben.' Hoe zou jij Ajax als club typeren? 'Ajax is een club die staat voor innovatie.We zijn ook iedere dag bezig met het zoeken naar nieuwe technieken en nieuwe methodieken om beter te worden. Dat maakt het werken bij Ajax zo leuk en dynamisch.' Wat is jouw mooiste Ajax-moment? 'Dat was meteen in mijn eerste seizoen bij Ajax. Na zeven jaar werd het eerste weer landskampi oen. Dat was geweldig om mee te maken. Je komt net bij een nieuwe club en dan zoiets van dichtbij op het veld te ervaren, fantastisch.' Yuri van Eijden

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 4