Herman Wijnands i oN Langs de Zijlijn Marleen Woensdag 25 oktober stond er een onvervalste Amsterdamse derby op het programma, in het bekertoernooi. Op niet-Amsterdamse bodem (het stadion van Volendam) speelden De Dijk en Ajax tegen elkaar. Ajax versloeg De Dijk met 4-1. In de rubriek Langs de Zijlijn interviewen we supporters die wekelijks zijn te vinden op sportpark de Toekomst. Herman Wijnands (70) is vaak zaterdagmiddag op sportpark de Toekomst te vinden. Hoe ben je hier terechtgekomen? 'Tijdens mijn CIOS-opleiding heb ik in 1974-1975 stage gelopen bij de A1 en B1 van Ajax, na bemiddeling van de docent van het CIOS, Joop Brand. Bij Ajax ben ik twee periodes actief geweest: de eerste keer als trainer van Ajax 3 amateurs, dat op zondag speelde, en de tweede keer in de periode 1990-1992 als hoofd jeugdopleiding. Ik was toen zelf sportinstructeur op Schiphol bij de brandweer en politie.Voor mijn functie bij Ajax heb ik die baan opgezegd. In 1992 ben ik bij Ajax gestopt om in Abu Dhabi hoofd jeugdopleiding van de club Al Wahda te worden.' Wat deed je na het beëindigen van het trainerschap? 'Ik ben altijd in het voetbal werkzaam geweest, als trainer van Rijnsburgse Boys, GVVV FC Volendam en als hoofd scou ting bij RKC Waalwijk en IJssel- meervogels. Met Clarence Seedorf, die ik als hoofd oplei ding bij Ajax had leren kennen, heb ik altijd goed contact gehouden.Voor hem heb ik de laatste jaren voetbalkampen geleid in Amerika.' Hoe vaak kom je op de Toekomst? 'Ik ben in de eerste plaats voet balliefhebber en vind het leuk om naar de jeugd van Ajax te kijken, om te zien hoe ze ervoor staan. Ik ben nieuwsgierig naar de individuele kwaliteiten van spelers, zoals techniek, fysieke kwaliteiten (beweeglijkheid, snelheid en mentaliteit) maar ook naar het samenspel van het team. Hoe functioneert het elf tal? Weet de één van de ander wat hij doet? Hoe reageren ze op elkaar? In een goed voetbal lend elftal zal een talent zich beter ontwikkelen. Ik zie vaak goede individuele acties, maar minder goede combinaties. Ik ga meestal op zaterdag om 12.00 uur naar de Toekomst. Dan kijk ik om 14.30 uur de eerste helft van Ajax Onder 19 en de tweede helft bij Ajax Zaterdag 1.' Tamara Schellekens Ik weet niet waarom Marleen Molenaar precies weg moest. Op het moment van schrijven is het nieuws nog vers, ik heb er nog geen enkele 'interne bron' over gesproken en ik heb er dus ook geen mening over. Daar gaat het hier ook niet om. Wat ik wel weet, is dat ik het jammer vind dat ze weggaat. Drie keer interviewde ik haar voor een verhaal in de Ajax Life-krant. Ik had vanaf de eerste keer een zwak voor haar. Volgens mij was dat wederzijds. De eerste keer, in augustus 2013, trad ik haar tegemoet zoals zo veel mannen haar tegemoet traden: met de nodige vooroordelen over vrouwenvoetbal tussen de oren en zonder ooit serieus naar een vrouwenwedstrijd gekeken te hebben.Vertelt u het maar, mevrouw Molenaar. En ze vertelde. Hoe ze na de officiële oprichting van de vrouwenaf deling van Ajax (18 mei 2012) welgeteld vier weken had (tot de deadline van 15 juni) om een complete selectie bij elkaar te sprok kelen. Hoe ze vocht voor vergoedingen voor haar meiden, voor betere faciliteiten - en hoe ze hardop droomde van een jeugdoplei ding voor meisjes. Hoe ze voortdurend tactisch moest zijn in haar verzoeken aan de directie. Voor mijn tweede Marleenstuk, in 2016, belde ik ook met speelster Daphne Koster en trainer Ed Engelkes. Onafhankelijk van elkaar gebruikten ze dezelfde woorden: 'perfectionistisch', 'niet snel tevre den', 'gedreven'. Ze zeiden ook: 'Ze kan het soms moeilijk loslaten.' Dat had ik inmiddels ook ondervonden. Ik ben al twintig jaar jour nalist en heb duizenden mensen geïnterviewd, maar bijna nooit woog iemand zo onvermoeibaar elk woord uit mijn tekst op een goudschaaltje. 'Dit bedoelde ik net even anders.' 'Dit zei ik toch niet zo?' 'Dit ligt een beetje gevoelig. Mag dat anders?' Toch groeide, behalve mijn bewondering voor haar werk als spin in het web en kundig manager, ook mijn sympathie voor haar. Ze is een bloedserieuze vakvrouw van buiten, maar de lach en het meisje zitten vlak onder de oppervlakte. Dat vond ik leuk. Ik dénk dat er bij de Ajax Vrouwen weleens wat mensen moe van Marleen Molenaar zijn geworden, niet in de laatste plaats Marleen zelf. Maar ik weet óók zeker dat iedereen van haar houdt. Ze begon met niets, maar vertrekt na vijf jaar 24-uursdienst als regerend landskampioen en actueel koploper. Ajax gaat haar nog missen. Menno Pot 11

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 11