VAN DE VOORZITTER F-SïDf Afscheid van de burgemeester «fSTEMAlr Tijdens de rust van Ajax - Vitesse nam de naar Everton vertrokken Davy Klaassen afscheid van het Amsterdamse publiek. Klaassen groeide van jeugd speler uit tot een vaste waarde in het eerste elftal en tot Oranje-international. Behalve een voorbeeldig voetballer was (en blijft) Davy een echte Ajacied. Hoe kwam, na jaren van werken op een heel ander terrein,Ajax in beeld? 'Via een headhuntersbedrijf kwam de baan bij Ajax in zicht. Die vond ik aantrekkelijk. 'Zou je dat wel doen?', hoorde ik om mij heen, en natuurlijk wist ik ook wel van de rumoerige wereld van het voetbal, de speciale dynamiek die bij Ajax hoort, de onrust van vele veranderingen die er plaats hebben gevonden. Maar het leek mij meer dan leuk en vanaf het eerste moment dat ik sprak met leden van de Raad van Commis sarissen en Edwin van der Sar, had ik de overtuiging dat het goed zat. Op voet van enthou siasme en respect was er direct een wederzijds goed gevoel, toch wel in contrast met wat de "buitenwereld" mij had voorge spiegeld. Ik zeg je, ik ondervond een warmer gevoel dan bij mijn voorgaande werkgevers. En die warmte ervaar ik nog steeds. Natuurlijk kende Ajax roerige tijden, tijden waarin best ook gaten zijn geslagen, daarvan zijn sporen nagelaten. Maar we moeten ermee aan de slag, er voor zorgen dat we een veilige en lerende organisatie worden, waarbij het erkennen van elkaars kwaliteiten en het geven van ver trouwen de basis is. Ik zie dat veel mensen zich met een groot hart voor de club inzetten. En mensen maken het verschil.' 'Ik wil aan de verbinding veel aan dacht besteden, dat gaat niet van de ene dag op de andere, er is tijd voor nodig. Ik merkte dat veel mensen gericht zijn op primaire taken en rollen, vaak gericht op de eerstkomende wedstrijd. In sommige gebieden kan dat natuurlijk niet anders, maar in algemeenheid en in andere lagen van de organisatie mag de blik wat wijder, vooruitkijkend, gericht op de nabije maar ook de verder weg liggende toekomst.' U noemt de toekomst, bij Ajax bestaat er ook een 'de Toekomst'. Is die ook in beeld bij Rutger Arisz? Natuurlijk. Tijdens de workshops over de kernwaarden van Ajax kwam ook de vergroting van de verbinding tussen ArenA en de Toekomst aan de orde. De fysieke afstand is zo groot niet, en van daaruit was het makkelijk te komen tot het lunchen op de Toekomst door het Ajax-perso- neel dat op de ArenA werkt. Het is een succes, vaak is het rond lunchtijd op de Toekomst bijna vol. Wanneer mensen met elkaar in contact komen, ontstaat er ook onderling begrip. En verbon denheid. Daar ben ik heel erg voor, ik geloof heilig in de onder scheidende kwaliteit van mensen en de aanvullende kracht die daar, ook vanuit de diversiteit, uit voortvloeit. Door het beste uit mensen te halen, bereik je een beter resultaat. Allereerst op het veld maar ook bedrijfseco nomisch. Ajax ontwikkelt per traditie talent op het veld, maar dat willen we ook naast het veld doen, waarbij wij ook de kern waarden volgen. En op die basis daarvan spreken wij elkaar aan, Amsterdams direct.' De sport als metafoor? 'Zeker. "De beste willen zijn" is meer dan een kreet, het ver tegenwoordigt de ambitie en eerzucht van Ajax tot in alle lagen van de organisatie. Ajax is een fantastisch begrip, een merk zo je wilt, met de prettige en stimulerende associatie te horen bij mensen die "de beste" willen zijn. En dat maakt Ajax tot meer dan een voetbalclub.' David Endt Het seizoen is voor onze elftallen begonnen en Ajax Vrouwen, Jong Ajax en onze jeugd- en zaterdagelftallen zijn goed uit de startblokken geschoten. Kijkend naar ons eerste elftal, dat al vanaf begin augustus in diverse competities acteert, dan moeten we concluderen dat na het aarzelende begin het lek nog niet boven is. De teleurstelling van het missen van deelname aan een Europese competitie is binnen de club hard aangekomen.Ook in de nationale competitie loopt het nog niet gesmeerd en staan we, zo kort in het seizoen, al op afstand van de koploper. Er is een aantal redenen aan te wijzen, maar bij Ajax gaat het altijd om de vraag hoe wij het beter kunnen doen dan vorig jaar. Daar zit nu ook het probleem omdat wij vorig jaar in de tweede helft van het seizoen een prachtig slotakkoord hebben gezien. Ook al weten wij dat het geen gegeven is dat die lijn zomaar doorgetrokken wordt, verwachten wij wel progressie en ik ben benieuwd hoe wij dit vorm gaan geven. Dat het lidmaatschap van Ajax door de leden als bijzonder wordt ervaren, werd nog eens bevestigd bij de welkomstbijeenkomst voor onze nieuwe leden op 9 september in de 'Hall of Fame', en op 19 september jl., toen wij Eberhard van der Laan tot lid van Ajax benoemden. In januari schreef Eberhard in een brief aan alle Amsterdammers dat hij ernstig ziek was. De Bestuursraad heeft toen besloten hem tot lid te benoemen. Deze traditie, die wij in de jaren 90 met Ed van Thijn begonnen, betekent dat iedere oud-burgemeester na zijn ambtstermijn lid van Ajax wordt. Met opzet na zijn ambtstermijn, omdat hij als burgervader volstrekt onafhankelijk moet zijn, en de club hem niet voor de voeten mag lopen. Toen Van der Laan op 18 septem ber jl. terugtrad als burgemeester, zocht ik contact met hem en was het ontroerend te ervaren hoe blij en trots hij was om per 19 september 2017, lid van Ajax te worden. Eberhard van der Laan is helaas al op 5 oktober overleden. In hem verliest Amsterdam een topbestuurder en een markante persoonlijkheid, een man die het hart op de tong had. Recht door zee en een goed mens, hij was op jonge leeftijd al Ajax-supporter en seizoenkaarthouder. Namens de club dank ik hem voor alles wat hij als burgemeester voor Ajax heeft betekend. Hennie Henrichs, voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 3