Erfgoed op wielen DAVID Erfgoed Moedige Beer De Ajax Erfgoedcommissie wordt steeds vaker verblijd door lezers en leden. Zo werd de ooit door Rinus Michels bestuurde Chrysler Le Baron te koop aangeboden en kreeg de commissie van de heer Van Zweden de lijnentrekker van het Olympisch Stadion. In het kader van geschiedenis van bijzondere klasse hebben we deze editie van het Clubnieuws twee rollende stukjes erfgoed 'in de aanbieding'. Deze zomer kwam er een leuke e-mail binnen met als onderwerp 'auto Rinus Michels'. De auto is in het bezit van de heer Van Brede- rode, een Ajax-fan in hart en nieren. Van Brederode is sinds 2000 in het bezit van de auto van de Generaal. Het gaat om een Chrysler Le Baron uit 1990. De auto is nog in perfecte con ditie en heeft de afgelopen tien jaar overdekt stilgestaan. Moet u voorstellen wat een gevloek en getier de auto heeft moeten ver duren tijdens het EK van '92. Van Brederode heeft deze auto niet zelf van Michels overgeno men maar leverde wel een kopie van de registratiepapieren met daarop de naam en foto van de heer Michels. De Chrysler was tot 1999 in het bezit van Michels. Zelf is Van Brederode in een nieuwe fase van zijn leven. Hij hoopt spoedig een nieuw onder komen voor de auto te vinden. Daarom is hij op zoek naar een nieuwe eigenaar met een Ajax- hart voor de auto. Omdat het Ajax Erfgoed helaas geen ruimte en budget voor dit bijzondere stukje Ajax-geschiedenis heeft, willen wij deze auto onder de aandacht brengen bij de lezers van het Ajax Clubnieuws.Voor meer informatie over de auto van de Generaal mag u een e-mail sturen naar: erfgoed@ajax.nl Het volgende object dat is opge nomen in de Ajax Erfgoedcollectie is de lijnentrekker uit het Olym pisch Stadion. De vorige eigenaar, de heer Van Zweeden, heeft na het opruimen van zijn garagebox contact gezocht met een van onze vrijwilligers. De heer Van Zweeden stond namelijk op het punt om de lijnentrekker weg te gooien. Zoals u weet krijgen wij bij het Erfgoed al rode vlekken in onze nek bij het ideeen dus reden wij met hoge snelheid naar Zandvoort om deze lijnentrekker van een zekere dood te redden. De lijnentrekker heeft voor menig historische wedstrijd het gras voorzien van strakke witte kalk- lijnen. U herinnert zich misschien nog de mistwedstrijd van '66 waarbij Ajax het in de tweede ronde van de Europa Cup opnam tegen Liverpool (5-1).Waarschijn lijk vielen ten tijde van deze wed strijd de lijnen op het veld wat minder op... en zo rolt het Erf goed verder door de geschiedenis van onze mooie club. Rianne van de Wetering en Sem Bannenberg De naam Eberhard komt in Nederland maar weinig voor. Je kunt ook zeggen: die naam is maar voor weinigen weggelegd. Toen in 2010 bekend werd dat Eberhard van der Laan als opvolger van Job Cohen de nieuwe burgemeester van Amsterdam zou worden, was dat voor het eerst dat ik van die die voornaam hoorde. De man Van der Laan zelf kende ik ook niet. Dat zou veranderen maar een kriebelende nieuwsgierigheid bracht mij er toen toe om achter de betekenis te komen. Dat is eenvoudig, via internet kom je alles te weten, al weet je weer niet exact of de je aangereikte informatie juist is. Hoe dan ook, ik leerde dat Eberhard een van oorsprong Duitse jongensnaam is die refereert aan het everzwijn of de beer (Eber) en de oud-Duitse betekenis voor moedig, dapper (Hard). Ik besloot het op moedige beer houden. Moedige Beer, dat is zowat een naam voor een indianenopperhoofd. Zoals dat in Amsterdam gaat, kom je de burgemeester weleens tegen. Op straat, tijdens een bijeenkomst, of, en dat lag in mijn geval nog meer voor de hand, bij een huldiging van Ajax. In 2011 veroverde Ajax na lange jaren van wachten de landstitel. Nummer 30. Er was een huldiging vlakbij het stadion waarbij, volgens slechte traditie, de aanwezige burgemeester werd uitgefloten. Want die had verboden dat er in het centrum gehuldigd zou worden. Ik schaamde mij en zei dat tegen meneer Eberhard. Die zei dat hij het allemaal wel snapte maar het toch niet fijn vond, want hij was óók voor Ajax. Ik bleef meneer Van der Laan tegenkomen en naarmate de jaren verstreken werd hij steeds meer dat opperhoofd. Niet van een indianenstam maar van de vrijstaat Amsterdam. Wijsheid van besturen en leiden combineerde Eberhard met een grote mate van aanraakbaarheid. Direct maar vol empathie. Hij was een voor beeldman zonder dat hij ongenaakbaar was. Een ideale combinatie. Een paar jaar na de moeilijke tijden stak hij mij een hart onder de riem. Dat had hij niet hoeven doen, maar hij deed het toch en die zeer persoonlijke benadering zal ik nooit vergeten. De laatste keer dat ik hem trof, was tijdens de nieuwjaarsreceptie van Ajax. Hij was er om onze voorzitter te eren en we vonden elkaar weer in een kort maar intiem gesprek, ook over voetbal, Ajax. Opperhoofd Moedige Beer is niet meer, maar de naakbare voor beeldman leeft voort. En dat is voor slechts weinigen weggelegd.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 16