Bahaa is voor een middag even profvoetballer Ajax Foundation Het vergeten kind IN MEMORIAM PIET OUDERLAND IN MEMORIAM GUUS VAN HAM IN MEMORIAM KAREL KLEIJN 13 Zaterdag 21 oktober vond op de Toekomst de Kleine Klassieker Ajax OI9 - Feyenoord OI9 plaats. De publieke belangstelling was enorm, mede door de aanwezigheid van de fanatieke fans. De Ajax-junioren versloegen Feyenoord met ruime cijfers: 4-0. Als ambassadeur van de Ajax Foundation zet John Heitinga zich voor talloze projecten en evene menten in. Zoals bezoeken aan VUmc Kinderstad, de G-dag of de Johan Cruijff Run waar hij zelf ook de symbolische 14 kilometer aflegde. Het zijn die ervaringen en persoonlijke ontmoetingen waarvoor Heitinga in februari zonder enige aarzeling het ambassadeurschap van de Ajax Foundation aanvaardde. Afge lopen maand kwam hij voor de Ajax Foundation in actie om voor Stichting Het Vergeten Kind een wens in vervulling te laten gaan. Ook op zijn vrije dag trekt John Heitinga regelmatig zijn rode trai nersoutfit aan om namens de Ajax Foundation op pad te gaan. In het kader van de nationale actie VriendenLoterij Prijzen- Marathon voor Het Vergeten Kind verraste hij twee weken geleden de 18-jarige Bahaa met een hartenwens, een profvoetbal- clinic. Als de Syrische tiener, die twee jaar geleden het oorlogsge weld in zijn thuisland ontvluchtte, op De Toekomst kennismaakt met de trainer van Ajax Onder 19 verschijnt er een brede glim lach op zijn gelaat. En die gaat in het uur dat volgt niet meer weg. Heitinga vervult zijn ambassa deursrol met verve. Hij is er het type niet naar om snel nee te zeggen. 'Daar heb ik inderdaad moeite mee.Vooral als het om kinderen gaat. Bij Ajax, en later ook Atletico Madrid en Everton, bezochten we als spelers regel- BN-AMRO matig kinderen in ziekenhuizen. Voor ons was dat een kleine moeite, terwijl je zo veel vreugde brengt aan kinderen die vechten tegen allerlei vreselijke ziekten. Die kinderen zien hun eigen strijd als een wedstrijd en krijgen na zo'n bezoek een enorme energieboost. Zeker toen ik ouder werd en zelf vader werd van Jezebel en Lennox ging ik dat soort dingen in een ander perspectief zien.' Het vergeten kind is er voor alle kwetsbare kinderen en jongeren in Nederland die opgroeien in een onveilige of instabiele thuis situatie in Nederland. Er zijn in ons land duizenden kinderen die niet gewoon kind kunnen zijn. Omdat ze noodgedwongen opgroeien in een opvanglocatie, omdat ze mishandeld, verwaar loosd of verlaten zijn. Of omdat ze thuis veel problemen en/of armoede hebben. Dit sluit natuurlijk uitstekend aan op de pijlers van de Ajax Foundation. Ralph de Haan Op 3 september 2017 overleed Piet Ouderland, een echte Amsterdammer en een echte Ajacied. Ouderland droeg tussen 1955 en 1964 in 261 officiële wedstrijden het shirt van Ajax en daarin wist hij 26 keer het net te vinden. De voetballer die wat je noemt 'multifunctioneel' was maar vooral als verdediger uit de voeten kon, kwam niet alleen voor het Nederlands elftal uit maar droeg het nationale tricot ook als basketballer en honkballer, een uniek gegeven. De allround sporter Piet Ouderland, die op I7 maart I933 in Amsterdam werd geboren en debuteerde in het eerste elftal op 28 augustus 1955 in een wedstrijd tegen NOAD. Tot zijn overgang naar Ajax in I955 kwam Piet uit voor OVVO en bleef na zijn loopbaan tot aan zijn overlijden een zeer geziene en vaak bij de thuiswedstrijden van Ajax aanwezige gast. Oud-eerste-elftalspeler Guus (August) van Ham, overleed op 28 mei op 82-jarige leeftijd in Amsterdam. Van Ham, een van de oude getrouwen van een bijzondere generatie Ajacieden die de eerste jaren van het betaald voetbal in Nederland meemaakten en 'hun' club Ajax nooit uit het oog of het hart verloren, was tussen I957 en I963 een vaste kracht in het eerste elftal. Van Ham kwam in de zomer van 1957 over van Zeeburgia en was één van de pioniers die als eerste-elftalspeler van Ajax het clubdebuut in het Europa Cuptoernooi voor landskampioenen meemaakte: Wismut Aue - Ajax (I-3) op 20 november I957. Guus van Ham speelde I06 officiële wedstrijden voor Ajax en deed dat als middenvelder. Zijn finest moment beleefde hij in de klassieker Feyenoord - Ajax van 5 april I959 toen hij in De Kuip drie van de vijf Ajax-doelpunten maakte in de met 5-0 gewonnen wedstrijd. Op II september 20I7 bereikte ons het droevige bericht van het overlijden van Karel Kleijn. Kleijn was vanaf I992 een zeer gewaardeerd lid dat zich op vele vlakken nuttig maakte voor zijn club. De markante verschijning was onder meer actief bij de ondersteuning van buitenlandse spelers en de begeleiding namens Ajax van de UEFA-gedelegeerden bij Europese wedstrijden. Karel Kleijn, kolonel der artillerie buiten dienst, was Officier in de Orde van Oranje Nassau en werd 90 jaar.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 13