Koos en Joke Alberts Langs de Zijlijn trouwe fans Ajax Vrouwen Eberhard Tijdens de rust van Ajax - Rosenborg werden de spelers die deel uitmaakten van de gouden Oranje-selectie en het rood en wit van Ajax dragen geëerd. Liza van der Most, Désiree van Lunteren, Kelly Zeeman en de aanwinsten Stephanie van der Gragt en Sisca Folkertsma werden letterlijk in de bloemetjes gezet. Koos Alberts en zijn vrouw Joke zijn vaste supporters bij het vrouwenvoetbal. De zanger Koos is een begenadigd artiest van het Amsterdamse levenslied (onder andere bekend van zijn debuut singel 'Ik verscheurde je foto') en wat maar weinigen weten, is dat hij ook aardig kon voetballen. Hij was net niet goed genoeg voor Ajax en ging voetballen bij TOG. Het weerhield hem en zijn vrouw Joke er echter niet van (we spreken over begin jaren zestig) hun club Ajax te volgen. Dat doen ze al 54 jaar. 'Ik kwam al in De Meer in de tijd van Dick van Dijk en Johan Cruijff. In later jaren zat ik soms bij Tonny Bruins Slot in de trainerskamer, gezellig praten over voetbal. Tja, in die tijd was het kleinschaliger, toen kon dat nog'. Koos' vrouw Joke begon met voetballen op straat. Omdat er geen voetbalclub voor meisjes was, ging ze op handbal. In die tijd speelde Koos Alberts bij Amster damse voetbalvereniging TOG. Joke handbalde bij diezelfde club en daar hebben ze elkaar leren kennen. In een later stadium is Koos Alberts zijn vrouw Joke en dochter Christa in het eerste seniorenelftal van VV Vrone in Sint Pancras gaan trainen. De vrouwen haalden in die tijd ook grapjes uit. 'Malligheid, spoten ze onder andere parfum in mijn haren tij dens het maken van de teamfoto'. Omdat Joke en dochter Christa voetbal speelden, ontstond de liefde voor het vrouwenvoetbal. Toen Ajax begon met vrouwen voetbal werden Koos en Joke Alberts meteen trouwe volgers: 'Sinds de toetreding van Ajax in de Eredivisie Vrouwen hebben we bijna alle wedstrijden gezien. Het plezier van die vrouwen is prachtig. Dat ze nu na vijf jaar kampioen zijn geworden en de beker hebben gepakt is een mooie bekroning voor vijf jaar hard werken. Hopelijk spelen ze een aantal mooie wedstrijden in de Champions League. De sfeer, de gezelligheid, dat is typerend bij de Ajax Vrouwen en anders dan bij Ajax I. Met Marleen Molenaar en Daphne Koster hebben we een bijzondere band omdat we ze al zo lang kennen. De passie en het plezier bij de Ajax Vrouwen is onbeschrijfelijk mooi. Na vijf jaar was het prachtig om tijdens hun kampioensfeest een ode te bren gen aan deze speciale vrouwen.' Tamara Schellekens 3 mei 20I2 was het keerpunt. Een jaar eerder was Eberhard van der Laan nog bejegend zoals de meeste burgemeesters worden bejegend tijdens Ajax-huldigingen. Met gefluit dus, omdat dat nu eenmaal een soort folklore is, vijandigheid gemarineerd in een saus van opgelegd pandoer. Dat was toen al onterecht, want we hadden het nota bene aan de onverschrokkenheid van Van der Laan te danken dat Ajax na jaren weer eens in de binnenstad werd gehuldigd, op het Museumplein. Op 3 mei 20I2 wond Van der Laan de aanhang voorgoed om zijn vinger. Hij betrad de bühne, er weerklonk wat gefluit, maar Van der Laan maakte een parmantige buiging en zei: 'Het is een waardevolle traditie de burgemeester van Amsterdam uit te fluiten, maar ik had al een seizoenkaart voor Ajax toen de meesten van jullie nog naar Sesamstraat keken, in je pyjamaatje.' Pats. Liefde. Vanaf dat moment heb ik geen Ajax-supporter nog iets lelijks horen zeggen over burgemeester Van der Laan. Heldhaftig, vastberaden, barmhartig. Dat Van der Laan op 3 mei 20I2 aanvankelijk toch weer uitgefloten werd, had te maken met het feit dat die huldiging niet opnieuw in de binnenstad was, maar op het Arenapark. Daar baalden de fans van. In 20II had Van der Laan gewaarschuwd: nieuwe burgemeester, nieuwe kans, we proberen het op het Museumplein, maar laat dan niemand rotzooi trappen. Die rotzooi kwam er wel. Toen was het simpel voor Van der Laan: als je 'm besodemieterde, was het klaar. Het supportershome? Van der Laan gaf het een kans... tót er rottig heid kwam. Toen ging de tent dicht, maar hij zette zich vervolgens wel in voor een nieuw supportershome op een betere plek, in het transferium. Dat dat home er gaat komen, danken de supporters aan Eberhard van der Laan. Die geweldige rood-witte megavlag ter viering van de landstitel van 20I4 op de toren Overhoeks (de huidige ADAM Toren) aan het IJ? Van der Laan. Die Ajax-vlaggen in de hele binnenstad, om Ajax succes te wensen in de Europa League-finale van dit jaar? Van der Laan. Dat de Amsterdam ArenA per 25 oktober officieel en defini tief Johan Cruijff ArenA gaat heten? Juist. Alle burgemeesters van Amsterdam hadden met Ajax te maken op allerlei manieren, maar van slechts één burgemeester weet ik zeker dat hij tot op het bot Ajacied was. Wat zal hij ontzettend worden gemist. Menno Pot

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 11