Binding tussen opleiding en eerste elftal Nick de Koning: 'Mess/ en Ronaldo zijn ook goed' De Ajax-mascotte Hoe kwam het dat je juist bij Ajax- Sparta mascotte mocht zijn? 'Toe vallig, want ik moest een lootje trekken om te zien bij welke wedstrijd ik de mascotte mocht zijn. Dat het Ajax - Sparta werd vond ik wel leuk.' Ook de elftallen Onder 17 kennen hun Supercup. En kan het mooier met een seizoensopener met de aankondiging 'Ajax - Feyenoord'? Na een boeiende wedstrijd die met een 2-2 eindstand werd besloten, werd Ajax O17 na de beslissende strafschoppenserie de eigenaar van de Supercup. Het is een vast onderdeel van de thuiswedstrijden van Ajax: de opkomst met het eerste elftal van de Ajax-Mascotte. Vanaf het midden van de jaren tachtig van de vorige eeuw is dat een tradi tie, een vastigheid die als dood normaal wordt beschouwd en die keer op keer mooie plaatjes oplevert. Op 5 september 1984 vond de primeur plaats, voor het eerst begeleidde een speler uit één van de jongste jeugdelftallen het team bij de opgang en presen tatie voor de wedstrijd. Die eer steling was Stefan Sas, een voet baller van Ajax El, zoals dat toen heette. Samen met aanvoerder Dick Schoenaker ging hij de elf Ajacieden vooraf bij de wedstrijd Ajax - MVV Stefan bracht als mascotte meteen geluk, Ajax won de wedstrijd met 5-1. Het initiatief om het elftal te laten vergezellen van een mas cotte werd een succes. Nu, meer dan dertig jaar later, treden de mascottes nog steeds aan. Hoogtepunt was ook toen het befaamde foto-moment met de favoriete speler van de mascotte. Vervolgens liep de mascotte met het elftal naar de middenstip om directe getuige te zijn van het handen schudden van de beide aanvoerders en de toss. Een mooi moment om nog eens gefotografeerd te worden! De serie foto's van 33 jaar Ajax- mascottes is een gouden galerij met daarin onvermijdelijk een aantal heel bijzondere foto's. Zo vinden we in de verzameling iconische foto's, zoals het veel gebruikte beeld van de tienjarige Patrick Kluivert die met zijn idool Frank Rijkaard op de foto ging. Acht jaar later waren zij teamgenoten in het gouden Ajax van 1995. Van Rijkaard was de assist aan Kluivert, die de win nende goal maakte in de Cham pions Leaguefinale van 1995... De binding tussen Ajax 1 en de jeugdopleiding is er nog steeds. En om die band nog wat meer diepgang te geven, plaatsen wij vanaf dit nummer van Ajax Club- nieuws in het nieuwe jeugdka- tern een kort interview met één van de huidige Ajax-mascottes. David Endt De eerste mascotte van de wed strijd die in het Ajax Clubnieuws aan het woord komt is Nick de Koning. Nick voetbalt in Ajax O11 en was bij de wedstrijd Ajax - Sparta de (jonge)man die het team begeleidde bij de presenta tie op het veld en vervolgens, zoals traditioneel gebruikelijk, zich op het veld met één van zijn favoriete Ajacieden liet fotografe ren. Na de wedstrijd werd Nick geconfronteerd met het feno meen 'interview'. Rob Stol stelde hem een paar vragen. Hoe lang speel je al bij Ajax? 'Dit is mijn eerste seizoen bij Ajax. Ik ben samen met mijn broer Tim van Sparta naar Ajax gekomen. Tim voetbalt in Ajax O9.' Op welke positie speel je in Ajax O11? 'Ik kan rechts achterin spelen maar ook centraal of op het middenveld.' Wat is je sterke been? 'Ik ben rechtsbenig van nature, dat bete kent dat ik veel moet oefenen met mijn linkerbeen.' Heb je een favoriete speler? 'Bij Ajax? Dat zijn er twee, Hakim Ziyech en Kasper Dolberg. Maar Lionel Messi en Cristiano Ronaldo vind ik ook goed hoor.' Wat vond je van de wedstrijd Ajax - Sparta? 'Goede wedstrijd en winst voor Ajax. Er werd veel gescoord dus dat was mooi.' Bij de 'taak' van mascotte hoort ook het hooghouden van de bal, vooraf gaande aan de wedstrijd. Wat was je score? 'Ik kwam tot 256 keer. Ja, wel goed maar het was geen record.' Met welke Ajacied ben je op de foto gegaan? 'Met een van mijn favorie ten: ik ben met Kasper Dolberg op de foto gegaan.' Rob Stol 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 10