Terugblik op vijf jaar vrouwenvoetbal met Ed Engelkes Ajax Vrouwen De nieuwe trainer: Benno Nihom Voor het eerst in de clubhistorie werden de Ajax Vrouwen landskampioen. Als kers op de taart werd ook nog eens de nationale beker veroverd. Alle reden om dit unieke seizoen uitbundig met elkaar te vieren. Na vijf jaar onder de hoede van trainer Ed Engelkes te zijn geweest, staat Ajax Vrouwen vanaf dit seizoen onder leiding van Benno Nihom. De voorbije jaren was Nihom (Ajacied in hart en nieren) de assistent van Engelkes én de man die afgelopen seizoen ook AFC Zaterdag (mannen) naar het kampioenschap leidde. Nihom was aan een volgende stap toe en gaat zich met onveranderde overgave als hoofd-trainer inzetten voor Ajax Vrouwen. De 30- jarige Benno Nihom tekende een verbintenis met Ajax voor de duur van twee jaar. voorgaande jaren waren nodig om zover te komen.' Hoe moet het vrouwenvoetbal zich verder ontwikkelen? 'Het zou mooi zijn als de speel sters een (fulltime) contract krij gen waar ze van zouden kunnen leven en zich zo volledig kunnen focussen op voetbal. Nu hebben de speelsters er nog een studie of een baan naast.' Waar ligt je toekomst? 'Ik heb nooit zonder werk geze ten. Mijn baan als hoofdtrainer van VVOG heb ik opgezegd zodat ik de mogelijkheid heb eventueel naar het buitenland te gaan. Als hoofdtrainer bij de man nen bij VVOG heb ik ervaring in het mannenvoetbal en zit ik dus niet vast aan vrouwenvoetbal. Ik bekijk de mogelijkheden; uit Nederland, maar graag ook uit het buitenland.' Tamara Schellekens Vijf jaar geleden begon Ed Engelkes als hoofdtrainer en stond hij samen met mana ger Marleen Molenaar aan het hoofd van het kersverse maar enerverende project Ajax Vrouwen. Na vijf jaar neemt hij met de 'dubbel' afscheid van de club. Tijd voor een terugblik. Hoe was de beginsituatie? 'Een aantal speelsters hadden een contract en een aantal niet. Dat was het vertrekpunt en je kon beter wensen, maar ik wist waar ik aan begon. De club bood ons alle faciliteiten en medewer king. Van voeding tot kleding, alles was goed geregeld en we werden vanaf het begin in de vereniging opgenomen. Bij de eerste wed strijd, in augustus 2012, waren er liefst 3.000 toeschouwers aanwe zig! Eén van de opdrachten was een jeugdopleiding samen te stel len maar dat plan is naar aanlei ding van financiën en faciliteiten door de nieuwe directie in de ijskast gezet.' Wat is er veranderd in de afgelopen jaren? 'Veel is in het voordeel veranderd. Aanvankelijk trainden wij één keer per dag en nu zowel 's mor gens als 's middags. We zijn in de loop der tijd geswitcht van gras naar kunstgras. Ik had geen eigen kantoor en nu beschikken wij over een eigen trainings accommodatie met kamer voor de staf, kleedruimtes, kracht honk en keuken. Er is plaats voor indivi duele, linie- en tacti sche trainingen en we gebruiken wed- strijdbeelden voor collectieve en indi viduele analyses. Ook hebben we de speelsters in kaart gebracht in spelersprofielen waarmee wij meer speelsters hebben kunnen doorselecteren op technisch, fysiek en mentaal gebied. Er is voortdurend geëvalueerd om vol gende stappen te kunnen maken, met behoud van de focus op het resultaat. De speelwijze, de manier van voetballen heeft zich ontwikkeld en mijn rol was het proces te managen.' Hoe zag je dit afsluitende jaar? 'Ik merkte dat we dit jaar één team waren, dat we bij moeizame wedstrijden rustig bleven. De vijf 8

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 8