Vasco WIE IS WIE? Historie De tragische gebeurtenis in Oostenrijk waar onze speler Abdelhak Nouri door hartritmestoornissen getroffen werd, zorgde landelijk en internationaal voor een enorme golf van medeleven. In Amsterdam Geuzenveld waar de familie Nouri woonachtig is, ontbrak het uiteraard ook niet aan steunbetuigingen. Een halve eeuw geleden stond hij voor de poort in De Meer: Ajax' eerste Grote Buitenlandse Aan koop. Velibor Vasovic heette hij, hij kwam van Partizan Belgrado. Hij had zichzelf aangemeld met een prima cv, met 32 interlands en een Europacupfinale: tegen Real Madrid, met zelfs een doel punt. Ajax had nog even onver schillig gedaan om de prijs te drukken, en Vasovic had nog even geflirt met 1860 München, maar naar verluidt had zijn echtgenote Mirjana in Nederland een muntje op straat zien liggen en dat als een gunstig omen beschouwd. Bovendien: in Duitsland had hij tot de zomer niet mogen spelen. In oktober tekende hij bij Ajax en hij mocht meteen mee met de selectie naar Brussel om de beslissingswedstrijd Liverpool- Petrolul te bekijken. In december mocht hij debuteren, na wat gerek omdat Partizan nog wat geld wilde beuren. Tegen Elinkwijk werd het 8-0. Het duurde niet lang voor 'Vasco' zijn draai had gevonden, in het centrum van de verdediging. De Ajax-selectie keek best tegen hem op: hij bleek niet alleen de juiste man op de juiste plaats, naast Pronk en Soe- tekouw, maar vooral met Barry Hulshoff werd hij al snel een rots in de branding. De man had een goede techniek, een puike trap, was niet te beroerd een peut uit te delen als dat van pas kwam, maar, waar Joegoslaven een repu tatie hadden van temperament volle reacties, bracht Vasovic rust in de ploeg. Hij was in feite de eerste echte prof bij Ajax, qua ervaring: hij toonde overwicht, op medespelers, tegenstanders, zelfs op scheidsrechters. Dat eerste jaar mocht hij Europees nog niet in actie komen, maar twee jaar later stond Vasovic weer in de Europacupfinale: het naïef spe lende Ajax was kansloos tegen Milan, maar Vasovic toonde zich een koele kikker bij de strafschop die Ajax kreeg, en stapte dood gemoedereerd over de bal heen toen doelman Cudicini te vroeg bewoog. Weer twee jaar later won Vasco dan eindelijk zijn Europacup, op Wembley. Glim mend van trots nam hij afscheid van wat zijn Ajax was geworden. Hij was nog een tijdje trainer, maar opende tenslotte een advocatenpraktijk in Belgrado. In 2002 stierf hij aan een hart aanval, 62 jaar oud slechts. In Amsterdam moest een legioen mensen de weemoed wegslikken. Evert Vermeer Naam: Roël Kisoor Functie: Assistent Manager Facilitaire Zaken Werkzaam sinds: 1 januari 2000 Al meer dan zeventien jaar werkzaam bij Ajax! 'En dan te bedenken dat het vrij toevallig begonnen is. Ik was ongeveer anderhalf jaar aan de slag als medewerker van CSU, bij de portiersloge van de Amsterdam ArenA, toen de mogelijkheid zich voor deed om bij de facilitaire dienst van Ajax te gaan werken.' Vertel, hoe is dat zover gekomen'Onderdeel van het CSU-werk was het posten op wedstrijddagen bij de toegangsdeur naar het kleedkamergebied. Daar leerde ik het hoofd van de facilitaire dienst, Richard Wilhelm, kennen. Hij koos ook de personen die bij de deuren moesten posten uit. Na een tijdje vroeg hij mij of ik belangstelling had bij zijn groep te komen werken. Daar had ik nooit bij stilgestaan - ik had ook niet speciaal iets met voetbal, maar de baan op zich leek mij wel wat. Bij CSU waren ze heel soepel: 'doen', zeiden ze, en 'als het je niet bevalt, kun je altijd bij ons terugkomen'. Ik heb het dus gedaan en daar heb ik geen enkele spijt van.' Wat doet een facilitair medewerker? 'Het is heel divers: van het prepareren van de kleding, bedrukken, verzorging van het kleed- kamergebied tot aan het meereizen met de teams om ter plekke te zorgen dat alles goed verzorgd is. Juist de diversiteit van de werkzaamheden en het werken in een fijne groep maakt het voor mij een geweldige baan. Je moet accuraat zijn, je hebt een grote verantwoordelijkheid, of dat nu gaat om de bedrukking van de shirts of het inpakken van de materialen. Op dat gebied kan je de grootste schade oplopen en het is dus voortdurend een zaak van 'doublechecken' om dat te voorkomen. Je maakt ook echt betrokken onderdeel uit van het team' Je leukste ervaring bij Ajax? 'Weet je, je komt op plekken in de wereld waar je anders nooit zou komen. Op 'normale' reizen zie je vooral luchthavens, hotels en stadions maar op langere trips zie je ook iets van waar je bent. Zo was de trip naar Kaapstad echt geweldig, met het bezoek aan Robbeneiland als hoogtepunt.' David Endt

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 4