Croma' VAN OO VOORZITTER Veranderingen en tragedie markeren start seizoen 2017-2018 Na de eerste trainingen vertrok de selectie naar het inmiddels traditionele trainingskamp in Oostenrijk. De stage werd helaas volledig overschaduwd door het beangstigende incident dat Abdelhak Nouri trof. len assisteren. Zorgen dat men sen erin kunnen, water en thee regelen, voor de scheidsrechters zorgen. Dus mocht iemand dit lezen en zin hebben...' Haha, we zullen een oproep plaat sen. Fluit je zelf ook nog? 'Jazeker, elke zondag. Vroeger floot ik Hoofdklasse, en vlagde ik zelfs af en toe in de beloftencom- petitie. Nu fluit ik standaardelftal len in de 4e klasse op zondag, in district West I.' Dus je bezoekt op zondag nooit wedstrijden van Ajax 1? 'Nee, zelf fluiten gaat voor. Daar komt niemand aan. Ik vind dat nog steeds ontzettend leuk. Vol gend jaar ben ik alweer 50 jaar scheidsrechter bij de KNVB.' Wauw, wat een mijlpaal. Hoe ben je daarmee begonnen? 'Zelf heb ik slechts een blauwe maandag gevoetbald. Ik kon aardig keepen, maar op een gege ven moment kreeg ik in een wedstrijd een geweldige schop en de scheidsrechter deed niets. Toen dacht ik: 'dat kan ik beter'. Daarnaast moet het een beetje in je zitten. Fluiten betekent lei ding geven aan mensen. Dat deed ik in mijn werk eigenlijk ook al vrij snel. Jarenlang was ik project leider nieuw- en verbouw voor de Gemeente Amsterdam. Op mijn 28ste kreeg ik al een groot project onder mijn hoede, de verbouwing van het Amsterdams Historisch Museum. Uiteindelijk gaf ik in mijn functie als project leider leiding aan 24 man. Daar zit een groot sociaal aspect bij. Je moet kunnen luisteren, dat is eigenlijk het belangrijkste. En met humor kom je een heel eind, zowel op de werkvloer als in het veld.' Scheidsrechter zijn lijkt mij niet altijd prettig. Heb jij vervelende ervaringen gehad? 'Vrijwel niet. Ik ben maar één keer belaagd door een suppor ter, die was het heel erg niet met me eens. En in al die jaren heb ik maar één wedstrijd voor tien minuten gestaakt, om de boel een beetje af te laten koe- len.Verder niet. Ik maak altijd duidelijk waarom ik iets doe en maak zo nu en dan een grapje. Zo dwing je altijd respect af.' Je bent nu 74. Hoe lang ben je nog van plan om door te gaan? 'Tot ik erbij neerval, haha. En zolang ik het kan bijbenen. Je moet op het veld wel dichtbij kunnen blijven staan, en niet op dertig-veertig meter afstand. Dan kan je het niet meer zien en dan zal je ook terechte opmerkingen krijgen van spelers. Ik zeg daarom altijd: fluiten is net een pakje Croma, je moet er even bij blijven.' Jan-Matthijs Harderwijk Het nieuwe seizoen 2017-2018 staat voor de deur en voor de verschillende elftallen is de voorbereiding inmiddels begonnen. Terugkijkend naar het afgelopen seizoen was voor Ajax 1 de Europa Leaguefinale als slagroom op het taartje. Een resultaat waar wij een jaar geleden geen rekening mee hielden, maar tevens het bewijs dat je met attractief, gedurfd, en aanvallend voetbal wel degelijk succes kunt hebben. Na Stockholm volgde het plotselinge en onverwachte vertrek van Peter Bosz, gevolgd door de aanstelling van Marcel Keizer als nieuwe trainer. Marcel kende met Jong Ajax een uitstekend sei zoen, en zal dit nu op het hoogste niveau moeten voortzetten. Wij wensen Marcel veel succes met het vervolgen van de door Bosz ingeslagen weg. Consequentie van het doorschuiven van Marcel naar Ajax 1 is de terugkeer van Michael Reiziger op het oude nest. Met Winston Bogarde zal hij Jong Ajax onder zijn hoede nemen. De Ajax Vrouwen kenden vorig jaar een topseizoen en werden in hun vijfde seizoen zowel Landskampioen als Bekerwinnaar. Een prestatie van formaat waarmee wij de speelsters, Ed Engelkes en zijn staf complimenteren. Daardoor nemen de Ajax Vrouwen deel aan het Champions Leaguetoernooi en ik ben zeer benieuwd hoe wij op Europees niveau zullen presteren. Dit onder leiding van Benno Nihom, die het stokje van Ed heeft overgenomen. Ik wens Michael en Benno veel succes met hun nieuwe opdrachten. En dan de 8e juli 2017... Ajax 1 speelt tijdens de voorbereiding in Oostenrijk een wedstrijd tegen Werder Bremen in Oostenrijk, en ons bereikt het bericht dat Abdelhak Nouri op het veld onwel wordt en na een hartstil stand wordt gereanimeerd. Vandaag, 13 juli, moment van schrijven,wordt duidelijk dat Abdel hak onherstelbare hersenschade heeft opgelopen en dat bericht maakt ons sprakeloos, machteloos en verdrietig. 'Abdelhak', kind van Ajax... zijn toekomstperspectief is weg, de glansrijke carrière die in het verschiet lag is bruut gebroken, een ware tragedie. Dit maakt alle bespiegelingen op het nieuwe seizoen volkomen betrekkelijk. Mijn gedachten en die van alle Ajacieden gaan uit naar Abdelhak en zijn naasten, en wij hopen op een zo goed mogelijk herstel. Hennie Henrichs, voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 3